Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 44/2022, str. 5

Karol Porwich/Niedziela

Kościół katolicki podczas II wojny światowej

Sytuacja Kościoła w czasie II wojny światowej wciąż jest nieznana, badania prowadzone są bardzo nieregularnie i jest to wielkie zaniedbanie polskiej historiografii – zauważył dr hab. Piotr Skibiński z Uniwersytetu Warszawskiego i Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego. Na Jasnej Górze odbyła się konferencja naukowa, zorganizowana przez Instytut Solidarności i Męstwa im. W. Pileckiego na podsumowanie projektu o udziale żeńskich zgromadzeń zakonnych w pomocy ludności cywilnej, a zwłaszcza Żydom, w czasie II wojny światowej.

Profesor Skibiński podkreślił, że najmniej znane jest życie religijne, a to wielki niedostatek, bo nie wiemy o tym, co łączyło Kościół i naród w tym trudnym okresie. Mówiąc o celu prowadzenia badań naukowych i zorganizowania tej konferencji, dr Mateusz Werner, zastępca kierownika Ośrodka Badań nad Totalitaryzmami w Instytucie Pileckiego, podkreślił, że skala pomocy udzielanej przez księży i siostry zakonne wciąż jest nieznana, brakuje też świadomości tej formy posługi ludzi Kościoła, a jej opisowi towarzyszą stereotypy, jakoby dotyczyła jedynie dzieci. Mottem spotkania były słowa: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”. Konferencja była też dedykowana zasłużonemu paulinowi – o. Jerzemu Tomzińskiemu w 1. rocznicę jego śmierci.

Rzemieślnicy – artyści na Jasnej Górze

Duży metalowy krzyż dedykowany „Obrońcom Mariupola”, witraże, obrazy, rzeźby, kapliczki, biżuteria, hafty i stroje, a nawet zbroje, tarcze i szable można zobaczyć na V Wystawie Rzemiosła Artystycznego. Ekspozycja wpisuje się w bogaty zbiór rękodzieła zgromadzonego w sanktuarium i obchodzony Rok Rzemiosła w Województwie Śląskim. Usytuowana jest w nowej części bastionu św. Rocha. Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski podkreślił, że „gdy przeżywamy rozmaite tragedie i z niepokojem myślimy o przyszłości, ratują nas sztuka, kultura, wiara”. Podziękował rzemieślnikom za to, że w swej twórczości inspirują się wartościami ewangelicznymi, że jej owoce chcą prezentować na Jasnej Górze oraz że zawsze są gotowi przychodzić z pomocą temu miejscu – które ma już 640 lat – i dzięki temu może być coraz piękniejsze.

Reklama

Konsekrowani

W Spotkaniu czterech konsult konferencji wyższych przełożonych życia konsekrowanego uczestniczyli przełożeni wyżsi zakonów męskich, żeńskich, kontemplacyjnych i instytutów świeckich w Polsce. W naszym kraju żyje ponad 30 tys. osób konsekrowanych. Takie spotkania odbywają się co 3 lata, zawsze w innym miejscu.

Biskup Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. powołań, zachęcił do wspólnego „malowania” Kościoła według woli Bożej z zachowaniem różnorodności barw. Zauważył, że tylko wtedy nie będzie on rozdarty, podzielony. Z kolei abp Adrian Galbas, przewodniczący Rady ds. Apostolstwa Świeckich, podkreślił, że choć łatwiej jest o Ewangelii mówić i z Ewangelią działać, to najważniejsze jest „być”, czyli żyć konsekracją. – Jeśli tego bycia w nas nie ma, to ludzie, zwłaszcza ci zdystansowani od Kościoła, czują się rozczarowani, ale nie tylko nami, lecz także Ewangelią – powiedział.

Jasnogórski flesz

• 1 listopada – Nieszpory z wypominkami za zmarłych połączone z procesją (godz. 16.15);

• 3 listopada – czuwanie „Powołani dla powołanych”;

• 3-5 listopada – Msze św. wspólnotowe za zmarłych: paulinów, rodziców i krewnych zakonników, przyjaciół i dobrodziejów Jasnej Góry;

• 5 listopada – 80-lecie powstania Instytutu Prymasa Wyszyńskiego; czuwanie sióstr salezjanek z okazji 100-lecia ich obecności w Polsce;

• 5-6 listopada – ogólnopolska pielgrzymka kolejarzy.

2022-10-25 14:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: I Ogólnopolski Kongres Różańcowy

„Różaniec ratunkiem dla świata” pod tym hasłem w dniach 6 – 8 września na Jasnej Górze odbędzie się I Kongres Różańcowy. Celem inicjatywy jest ukazanie aktualności i siły modlitwy różańcowej oraz zaprezentowanie i zintegrowanie wspólnot różańcowych w Polsce.

Więcej ...

Mieć odwagę

Karol Porwich/Niedziela

Gdy używamy imienia Jezus w zwykłej rozmowie czy głośno mówimy o tym, jaką siłę daje nam wiara, dajemy świadectwo. Ludzie mogą je odrzucić, ale równie dobrze może się ono stać ziarnem.

Więcej ...

Londyński „bohater deskorolki” na drodze do świętości

2023-01-29 18:19

stock.adobe.com

W Madrycie rozpoczął się proces beatyfikacyjny 39-letniego Hiszpana, zwanego „bohaterem deskorolki”. Oddał swoje życie za innych, próbując powstrzymać terrorystów podczas ataku w centrum Londynu w 2017 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Osiem rad jak być szczęśliwym

Kościół

Osiem rad jak być szczęśliwym

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...