Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 47/2022, str. 5

Karol Porwich/Niedziela

Kolejarska pielgrzymka – „W przyszłość przez rodzinę”

Na Jasnej Górze modlono się za polskie rodziny, zwłaszcza kolejarskie, ale także te w Ukrainie podczas 39. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kolejarzy. Pielgrzymce towarzyszyło przesłanie: „W przyszłość przez rodzinę”. – Kościół zdradziłby człowieka, gdyby mu nie głosił orędzia o rodzinie – przypomniał w kazaniu abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski podziękował kolejarzom za ocalenie polskiego orzełka na ich czapkach i życzył, aby „polskie koleje zawsze były polskie, służące innym, w szczególnej solidarności z Ukraińcami, którzy potrzebowali i potrzebują pomocy”. W tym roku mija 30 lat od pierwszego, z udziałem delegacji z Polski, międzynarodowego spotkania katolickich kolejarzy Europy. Na tegoroczną pielgrzymkę przybyło prawie czterdziestu kolejarzy ze Słowacji. Białorusini na taki wyjazd nie otrzymali zgody władz państwowych. Spotkanie odbywało się w duchowej łączności z kolejarzami z Francji i Węgier. W tym roku pielgrzymka była też dziękczynieniem za orędowników narodu polskiego i patronów rodzin – św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego.

Modlitwa przy relikwiach „świętego z sąsiedztwa”

Przy relikwiach bł. Carla Acutisa peregrynujących po Polsce zanoszona była modlitwa za polską młodzież oraz o dobre przygotowanie i przeżycie Światowych Dni Młodzieży w Lizbonie w 2023 r. – Chciałbym powiedzieć młodym w Polsce, że świętość to rzecz piękna i możliwa. Podobnie jak św. Franciszek przed wiekami, teraz bł. Carlo przypomina nam, że Ewangelia pozostaje na zawsze głosem Boga dla ludzkości. Carlo mówi nam i dziś: „Odwagi!”– powiedział towarzyszący młodzieży zgromadzonej na Jasnej Górze abp Domenico Sorrentino z Asyżu, gdzie znajduje się grób bł. Carla Acutisa. Biskup Grzegorz Suchodolski zachęcał młodych, by tak jak błogosławiony z miłością pochylali się nad potrzebującymi i swoimi talentami służyli Bogu oraz ludziom. Zgromadzeni pamiętali w modlitwie także o swoich rówieśnikach w Ukrainie i prosili o pokój.

Reklama

Wieczernikowa Choinka

Już po raz 15., odbywa się jasnogórski Konkurs na Wieczernikową Choinkę dla uczniów szkół podstawowych, przedszkoli i ośrodków szkolno-wychowawczych regionu częstochowskiego. Tegoroczna edycja jest przeżywana w solidarności z rodzinami, a zwłaszcza z dziećmi cierpiącymi w Ukrainie, stąd organizatorzy zachęcają, by przygotowane ozdoby nawiązywały do pokoju, solidarności i miłości. Ponadto każda placówka zgłoszona do konkursu przygotowuje dodatkową „specjalną ozdobę” niosącą przesłanie nadziei i pokoju. Znajdzie ona swoje miejsce na wyjątkowej choince #SolidarnizUkrainą, która stanie na dziedzińcu przed wejściem do bazyliki. Dzieci przygotowują też świąteczne kartki, które zostaną przekazane wiernym z paulińskich parafii w Ukrainie.

Jasnogórski flesz

• 21 listopada – Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Apel Jasnogórski z modlitwą w ramach akcji Red Week w intencji zamordowanych chrześcijan;

• 24-25 listopada – Ogólnopolskie Forum Szkół Katolickich;

• 25-27 listopada – rekolekcje Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski; Jasnogórskie Rekolekcje Eucharystyczne;

• 26 listopada – Adwentowy Dzień Skupienia Diakonów Stałych; sesja misjologiczna Papieskiej Unii Misyjnej; jasnogórski wieczór organowy; pielgrzymki: Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, animatorów Ruchu Rodzin Nazaretańskich i rolników ekologicznych; muzyczne wspomnienie Tadeusza Szymy „Niebo zaprzecza ruchomości czasu”;

• 27 listopada – nocna modlitwa dziękczynna za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego „Z błogosławionym Prymasem czuwamy w Domu Matki”.

2022-11-15 12:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Historia pół żartem i na serio

Łukasz Cholewiński

W częstochowskim Parku Staszica i na Jasnej Górze 14 września można było podziwiać barwne mundury rekonstruktorów historycznych z Garnizonu Fortecy Częstochowskiej. Ich „piknik” był związany z konferencją „Twierdze osiemnastowiecznej Europy”

Więcej ...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

2023-01-24 20:30

stock.adobe.com

Nieprzeliczona, nieobjęta wprost myślą jest rozmaitość tych mąk, gdyż każda wina ma swój odpowiednik w cierpieniu. Najstraszniejszą męką duszy jest tęsknota za Bogiem, którą odczuwa stale z wyjątkiem okresu, który spędza w niektórych kręgach czyśćca, gdzie niemożność zwracania się do Niego myślą – jest najokrutniejszą męką właśnie.

Więcej ...

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę...

Kościół

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę...

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...