Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Ubóstwo, które ubogaca

Jednym z wydarzeń był warsztat pisania ikon, w którym wzięły udzał 24 osoby

Archiwum Stowarzyszenia Betlejem

Jednym z wydarzeń był warsztat pisania ikon, w którym wzięły udzał 24 osoby

W duchu wzajemnej miłości w jaworznickim Stowarzyszeniu Betlejem przeżywany był VI Światowy Dzień Ubogich. Odwiedzający wspólnotę mogli wziąć udział w rekolekcjach, spotkaniach tematycznych, warsztatach i modlitwie. Obecny był bp Grzegorz Kaszak.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W orędziu na VI Światowy Dzień Ubogich papież Franciszek napisał: „Jest pewien paradoks, który dziś, podobnie jak i w przeszłości, trudno jest zaakceptować, ponieważ koliduje on z logiką ludzką: istnieje ubóstwo, które ubogaca. (…) Prawdziwe bogactwo nie polega na gromadzeniu «sobie skarbów na ziemi, gdzie mól i rdza niszczą i gdzie złodzieje włamują się, i kradną» (Mt 6, 19), ale raczej na wzajemnej miłości, która pozwala nam dźwigać ciężary jedni drugich, tak aby nikt nie czuł się opuszczony czy wykluczony”.

Z racji Dnia Ubogich odbyły się rekolekcje „Noemi i Rut – historia pewnej przyjaźni”, które prowadził założyciel wspólnoty ks. Mirosław Tosza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Rozważaliśmy o Bogu i Jego wiernej miłości, która potrafi największą ludzką tragedię przemienić w błogosławieństwo, a ludzi poniżonych i wzgardzonych podźwignąć i nobilitować. Rozważaliśmy też o potędze przyjaźni, która pomaga przetrwać trudny czas i odnaleźć sens – opowiada Anna Wyjadłowska. Jednym z ciekawych i pełnych wzruszeń było spotkanie z ikonopisem Hubertem Kampa, który przyjechał prosto z frontu pod Chersoniem na Ukrainie, gdzie przebywał wśród żołnierzy i przyjaciół, których wspiera wraz ze swoją fundacją In Blessed Art. Poprowadził on także warsztat pisania ikon.

Reklama

W ramach realizowanego projektu finansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego goście wspólnoty pracowali wspólnie z osobami ubogimi w ramach warsztatów rękodzielniczych. Na okolicznościowym jarmarku wyeksponowana została ceramika, ikony i przedmioty z drewna. Swoją obecnością zaszczycili także goście z Pracowni Ceramicznej Drobne Przyjemności z Mikołowa, Instytut Dygasińskiego i Stowarzyszenie Wikla oraz Manufaktura Cukiernicza z Jaworzna.

– Było miło uczestniczyć w kolejnej lekcji życia. Każdy mój pobyt w tym miejscu jest dla mnie czymś nowym, co innego odkrywam, co innego dostrzegam. Jedno jest pewne – wracam podbudowana, pełna wdzięczności Bogu, że są takie miejsca i tacy ludzie, którzy je tworzą, wspierają, działają, angażują rodziny – opowiada uczestnicząca w wydarzeniu Anna Krzystanek.

Wyjątkowy okazał się warsztat kuchni japońskiej, gdzie dzieci z grupy biblijnej przygotowały japońskie potrawy na wspólny stół. Efekty pracy ocenił bp Grzegorz Kaszak, który na zakończenie rozdał wszystkim oryginalne pałeczki do sushi. Zainteresowani mogli też wziąć udział w warsztatach ceramiki czy malowania na szkle. Pasterz Kościoła sosnowieckiego poświęcił Mural Pokoju oraz wnętrze Domu Rut i Noemi, w którym zamieszkuje 13 uchodźców z Ukrainy. Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęło się kilkugodzinne świętowanie przy muzyce, tańcach i wspólnym stole, na którym znalazły się potrawy przygotowane przez mieszkańców Domu Rut i Noemi (kuchnia ukraińska), przez dzieci (japońska) oraz przyniesione przez przyjaciół sałatki i ciasta. Uroczyste Msze św. w niedzielę zakończyły tegoroczne świętowanie. Po Mszy o godz. 15 można było wysłuchać koncertu Gentelmen’s Harmonic Trio.

– Idea światowego dnia ubogich jest taka, żeby razem się spotkać. Papież Franciszek kładzie nacisk na to, żeby nie odbywało się to w kluczu „dobrzy ludzie robią coś dla biednych”, ale „robimy to razem”, by nie tworzyć podziału na darczyńców i obdarowanych – podkreślił ks. Mirosław Tosza.

Podziel się:

Oceń:

2022-11-22 14:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Obchody Światowego Dnia Ubogich w Zielonej Górze

Karolina Krasowska

W stołówce diecezjalnej Caritas w Zielonej Górze odbyły się dziś obchody VI Światowego Dnia Ubogich.

Więcej ...

Pierwsze latorośle

Kandyda, męczennica rzymska była żoną męczennika
Artemiusza, z którym miała córkę Paulinę, także
umęczoną za wiarę – jedna z pierwszych męczenniczek
chrześcijańskich w Rzymie

Arkadiusz Bednarczyk

Kandyda, męczennica rzymska była żoną męczennika Artemiusza, z którym miała córkę Paulinę, także umęczoną za wiarę – jedna z pierwszych męczenniczek chrześcijańskich w Rzymie

30 czerwca Kościół wspomina Pierwszych Męczenników Kościoła Rzymskiego. Ich odwaga w wyznawaniu wiary była naprawdę imponująca.

Więcej ...

Papież: obserwujemy niegodziwe posługiwanie się głodem jako bronią wojenną

2025-06-30 15:22
Papież Leon XIV

PAP/EPA

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV potępił "niegodziwe posługiwanie się głodem jako bronią wojenną". W ogłoszonym w poniedziałek w Watykanie przesłaniu do Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) podkreślił, że świat musi to karać.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kłodzko. Kolejne zgromadzenie zakonne opuszcza diecezję...

Niedziela Świdnicka

Kłodzko. Kolejne zgromadzenie zakonne opuszcza diecezję...

Zmarł ks. prałat Józef Hass. W wypadku samochodowym...

Kościół

Zmarł ks. prałat Józef Hass. W wypadku samochodowym...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium...

Kościół

Odszedł do wieczności kleryk elbląskiego seminarium...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką