Reklama

Niedziela Świdnicka

Tort na siedemsetlecie

Występ chóru Senza Rigore

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Występ chóru Senza Rigore

Kiedy w całym kraju obchodzono 104. rocznicę odzyskania niepodległości, mieszkańcy wioski w gminie Radków mieli jeszcze jeden powód do świętowania.

O czasie i miejscu obchodzenia jubileuszu 700-lecia powstania Ścinawki Dolnej zdecydowali sami mieszkańcy, choć, jak przyznał współorganizator wydarzenia burmistrz miasta i gminy Radków Jan Bednarczyk, lepiej byłoby świętować w przyszłym roku. Jednak głos ludu przeważył i tak 11 listopada br. uczczono dostojny jubileusz wsi.

W intencji mieszkańców

Centralnym punktem świętowania była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha. Pochodzący z sąsiedniej Ścinawki Średniej biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, liturgię w kościele parafialnym św. Jakuba Apostoła rozpoczął od poświęcenia relikwiarza przeznaczonego na przechowywanie relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz pobłogosławienia obrazów papieża Polaka i Prymasa Tysiąclecia. Następnie głos zabrał gospodarz parafii. – Ekscelencjo, bardzo się cieszymy, że jesteś w ważnym dla nas dniu, kiedy obchodzimy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też w dniu, kiedy w tej naszej małej Ojczyźnie, tu w Ścinawce Dolnej, pragniemy również dziękować Panu Bogu za 700 lat jej istnienia – powiedział ks. Krzysztof Papierz, zwracając się do biskupa z prośbą o sprawowanie Eucharystii w intencji miejscowej wspólnoty parafialnej. Proboszcz powitał przybyłych gości i podkreślił obecność dwóch kapłanów, których powołanie zrodziło się w Ścinawce Dolnej. Chodzi o franciszkanina konwentualnego o. Zbigniewa Kluskę oraz ks. Jerzego Kozłowskiego.

Wzajemna miłość

Zanim bp Adam Bałabuch nawiązał do jubileuszu miejscowości, podkreślił, że życie każdej społeczności ludzkiej powinno opierać się na miłości wzajemnej, która jest objawieniem światu nowego ewangelicznego sposobu życia. – Miłość wzajemna objawia się nie tylko w wielkich rzeczach. Miłość objawia się często w drobiazgach w najprostszej służbie. Miłość wzajemna objawia się w naszej codzienności – powiedział hierarcha, podkreślając, że jak piękne byłoby życie w naszej Ojczyźnie i w lokalnej społeczności, a także i w Ścinawce Dolnej, Średniej i innych miejscowościach, gdyby ludzie wzięli sobie na serio do serca słowa Jezusa o wzajemnym miłowaniu się. – Nie byłoby tyle waśni i kłótni. Ludzie żyliby w spokoju, szanując się wzajemnie i budując życie na ewangelicznych wartościach – zauważył, dodając, że miłość wzajemna sprawia, że kocham i jestem kochany, a to są dwie rzeczywistości, które decydują o szczęściu człowieka. – To przykazanie powinno także stanowić fundament i cel życia każdej ludzkiej wspólnoty, czy to wspólnoty narodowej, czy lokalnej, jaką stanowi gmina Radków, czy też parafia św. Jakuba w Ścinawce Dolnej, a także sama miejscowość Ścinawka Dolna – podkreślił bp Bałabuch.

Reklama

Stynaria Inferior

Homileta przypomniał historię wielowiekowej miejscowości, która została założona ok. 1300 r. i leży na Wzgórzach Ścinawskich. W 1320 r. wieś została wymieniona w starych księgach po raz pierwszy jako Stynaria Inferior. Ścinawka Dolna słynie ze swoich obiektów sakralnych. W 1350 r. zbudowano w Ścinawce drewniany kościółek. W 1530 r. na jego miejscu wybudowano murowany kościół pod wezwaniem św. Jakuba. W pierwszych latach XIX wieku wybudowano nowy większy kościół (obecną świątynię parafialną) i 1 października 1904 r. odbyła się jego konsekracja. Ważnymi instytucjami w miejscowości są również domy pomocy społecznej dla dorosłych i dla dzieci prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

– Chrystus zwraca się do nas wszystkich: „Słuchajcie, Ja chcę, abyście byli szczęśliwi we wspólnocie, w której żyjecie, chcę, aby każdy z was przeżył wzajemną miłość. Ja was po to wybrałem, Ja was po to zgromadziłem, Ja po to do was przyszedłem. Mnie przede wszystkim zależy na waszym szczęściu”. I jeśli chodzi o perspektywę rozwoju naszego życia, to nie wolno zapomnieć, że naszym powołaniem jest pielęgnowanie i pogłębianie miłości wzajemnej – podkreślił bp Bałabuch, zapraszając do gorliwej modlitwy o pomyślność mieszkańców.

Reklama

Koncert, statuetki i tort

Po Mszy świętej emerytowana bibliotekarka ze Ścinawki Dolnej Maria Janik przybliżyła historię wsi, a następnie w prezbiterium pojawił się wrocławski chór kameralny Senza Rigore. Studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego pod batutą Jolanty Szybackiej-Matczak wystąpili z repertuarem pieśni patriotycznych oraz utworów Stanisława Moniuszki.

W dalszej części burmistrz Jan Bednarczyk wręczył bp. Adamowi Bałabuchowi, ks. Krzysztofowi Papierzowi oraz sołtysowi Bogusławowi Proszkowi podziękowania i pamiątkowe statuetki. Pamiątkową statuetkę obchodów 700-lecia Ścinawki Dolnej od mieszkańców otrzymał również burmistrz. Nad całością części artystycznej czuwała dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radków Joanna Zyzda-Kusiakiewicz.

Na ostatnią część świętowania uczestnicy wydarzenia przeszli do Wiejskiego Centrum Kultury, Integracji i Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie na wszystkich czekał gorący posiłek, domowe ciasta i jubileuszowy tort. W sali na piętrze dostępna była wystawa fotografii przygotowana wspólnymi siłami przez mieszkańców wsi, a także stare dokumenty dotyczące miejscowości sprzed ponad 300 lat.

2022-11-22 14:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

105. urodziny siostry Gabrieli

Niedziela przemyska 28/2016, str. 4-5

Jubilatka s. Gabriela Helena Sporniak CSSMA

archiwum Zgromadzenia

Jubilatka s. Gabriela Helena Sporniak CSSMA

S. Gabriela Helena Sporniak 17 czerwca ukończyła 105 lat. U Sióstr Michalitek przeżyła100 lat: 15 jako wychowanka, a 85 włączona w zgromadzenie. Siostra cieszy się dobrym zdrowiem, dużo się modli i z wdzięcznością przyjmuje każdy kolejny dzień życia.

Więcej ...

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

Więcej ...

Łódź: Gala Orszaku Trzech Króli

2023-02-05 10:00

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Wiara

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Uskrzydlająca wizja

Wiara

Uskrzydlająca wizja

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi