Reklama

Niedziela Świdnicka

Tort na siedemsetlecie

Występ chóru Senza Rigore

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Występ chóru Senza Rigore

Kiedy w całym kraju obchodzono 104. rocznicę odzyskania niepodległości, mieszkańcy wioski w gminie Radków mieli jeszcze jeden powód do świętowania.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O czasie i miejscu obchodzenia jubileuszu 700-lecia powstania Ścinawki Dolnej zdecydowali sami mieszkańcy, choć, jak przyznał współorganizator wydarzenia burmistrz miasta i gminy Radków Jan Bednarczyk, lepiej byłoby świętować w przyszłym roku. Jednak głos ludu przeważył i tak 11 listopada br. uczczono dostojny jubileusz wsi.

W intencji mieszkańców

Centralnym punktem świętowania była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Adama Bałabucha. Pochodzący z sąsiedniej Ścinawki Średniej biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, liturgię w kościele parafialnym św. Jakuba Apostoła rozpoczął od poświęcenia relikwiarza przeznaczonego na przechowywanie relikwii bł. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz pobłogosławienia obrazów papieża Polaka i Prymasa Tysiąclecia. Następnie głos zabrał gospodarz parafii. – Ekscelencjo, bardzo się cieszymy, że jesteś w ważnym dla nas dniu, kiedy obchodzimy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też w dniu, kiedy w tej naszej małej Ojczyźnie, tu w Ścinawce Dolnej, pragniemy również dziękować Panu Bogu za 700 lat jej istnienia – powiedział ks. Krzysztof Papierz, zwracając się do biskupa z prośbą o sprawowanie Eucharystii w intencji miejscowej wspólnoty parafialnej. Proboszcz powitał przybyłych gości i podkreślił obecność dwóch kapłanów, których powołanie zrodziło się w Ścinawce Dolnej. Chodzi o franciszkanina konwentualnego o. Zbigniewa Kluskę oraz ks. Jerzego Kozłowskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wzajemna miłość

Zanim bp Adam Bałabuch nawiązał do jubileuszu miejscowości, podkreślił, że życie każdej społeczności ludzkiej powinno opierać się na miłości wzajemnej, która jest objawieniem światu nowego ewangelicznego sposobu życia. – Miłość wzajemna objawia się nie tylko w wielkich rzeczach. Miłość objawia się często w drobiazgach w najprostszej służbie. Miłość wzajemna objawia się w naszej codzienności – powiedział hierarcha, podkreślając, że jak piękne byłoby życie w naszej Ojczyźnie i w lokalnej społeczności, a także i w Ścinawce Dolnej, Średniej i innych miejscowościach, gdyby ludzie wzięli sobie na serio do serca słowa Jezusa o wzajemnym miłowaniu się. – Nie byłoby tyle waśni i kłótni. Ludzie żyliby w spokoju, szanując się wzajemnie i budując życie na ewangelicznych wartościach – zauważył, dodając, że miłość wzajemna sprawia, że kocham i jestem kochany, a to są dwie rzeczywistości, które decydują o szczęściu człowieka. – To przykazanie powinno także stanowić fundament i cel życia każdej ludzkiej wspólnoty, czy to wspólnoty narodowej, czy lokalnej, jaką stanowi gmina Radków, czy też parafia św. Jakuba w Ścinawce Dolnej, a także sama miejscowość Ścinawka Dolna – podkreślił bp Bałabuch.

Reklama

Stynaria Inferior

Homileta przypomniał historię wielowiekowej miejscowości, która została założona ok. 1300 r. i leży na Wzgórzach Ścinawskich. W 1320 r. wieś została wymieniona w starych księgach po raz pierwszy jako Stynaria Inferior. Ścinawka Dolna słynie ze swoich obiektów sakralnych. W 1350 r. zbudowano w Ścinawce drewniany kościółek. W 1530 r. na jego miejscu wybudowano murowany kościół pod wezwaniem św. Jakuba. W pierwszych latach XIX wieku wybudowano nowy większy kościół (obecną świątynię parafialną) i 1 października 1904 r. odbyła się jego konsekracja. Ważnymi instytucjami w miejscowości są również domy pomocy społecznej dla dorosłych i dla dzieci prowadzone przez Zgromadzenie Sióstr św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

– Chrystus zwraca się do nas wszystkich: „Słuchajcie, Ja chcę, abyście byli szczęśliwi we wspólnocie, w której żyjecie, chcę, aby każdy z was przeżył wzajemną miłość. Ja was po to wybrałem, Ja was po to zgromadziłem, Ja po to do was przyszedłem. Mnie przede wszystkim zależy na waszym szczęściu”. I jeśli chodzi o perspektywę rozwoju naszego życia, to nie wolno zapomnieć, że naszym powołaniem jest pielęgnowanie i pogłębianie miłości wzajemnej – podkreślił bp Bałabuch, zapraszając do gorliwej modlitwy o pomyślność mieszkańców.

Reklama

Koncert, statuetki i tort

Po Mszy świętej emerytowana bibliotekarka ze Ścinawki Dolnej Maria Janik przybliżyła historię wsi, a następnie w prezbiterium pojawił się wrocławski chór kameralny Senza Rigore. Studenci i absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego pod batutą Jolanty Szybackiej-Matczak wystąpili z repertuarem pieśni patriotycznych oraz utworów Stanisława Moniuszki.

W dalszej części burmistrz Jan Bednarczyk wręczył bp. Adamowi Bałabuchowi, ks. Krzysztofowi Papierzowi oraz sołtysowi Bogusławowi Proszkowi podziękowania i pamiątkowe statuetki. Pamiątkową statuetkę obchodów 700-lecia Ścinawki Dolnej od mieszkańców otrzymał również burmistrz. Nad całością części artystycznej czuwała dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Radków Joanna Zyzda-Kusiakiewicz.

Na ostatnią część świętowania uczestnicy wydarzenia przeszli do Wiejskiego Centrum Kultury, Integracji i Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie na wszystkich czekał gorący posiłek, domowe ciasta i jubileuszowy tort. W sali na piętrze dostępna była wystawa fotografii przygotowana wspólnymi siłami przez mieszkańców wsi, a także stare dokumenty dotyczące miejscowości sprzed ponad 300 lat.

Podziel się:

Oceń:

2022-11-22 14:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Poznań: drzewo dębu i życzenia dla archidiecezji na jubileusz 1050-lecia

Katedra świętych Apostołów Piotra i Pawła

Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Katedra świętych Apostołów Piotra i Pawła

Baner z życzeniami dla archidiecezji i ziemia w woreczkach przywieziona z wszystkich parafii – to dary, które towarzyszyły podczas drugiego dnia obchodów jubileuszu 1050-lecia najstarszego biskupstwa na ziemiach polskich. Jubileuszowe drzewko zostało postawione przed ołtarzem na placu katedralnym.

Więcej ...

Weigel: deklaracja "Dignitas infinita" mogłaby być lepsza

2024-04-26 10:55

Ks. Tomasz Podlewski

Chociaż opublikowana 8 kwietnia deklaracja Dykasterii Nauki Wiary „Dignitas infinita” zawiera wiele ważnych stwierdzeń dotyczących obrony życia i godności człowieka, to dokument ten mógłby być jeszcze lepszy - uważa znany amerykański intelektualista katolicki i biograf św. Jana Pawła II, prof. George Weigel. Swoje uwagi na ten temat zawarł w felietonie opublikowanym na łamach portalu „The First Things”.

Więcej ...

Radosna twarz Kościoła

2024-04-26 16:28
Podczas Cecyliady dzieci wspólne wielbią Boga poprzez śpiew.

Magdalena Lewandowska

Podczas Cecyliady dzieci wspólne wielbią Boga poprzez śpiew.

Już po raz 8. odbyła się Cecyliada – przegląd piosenki religijnej dla przedszkolaków.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Wiara

Bóg daje nam miłość, wolność i nieskończenie więcej

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...