Reklama

Niedziela w Warszawie

Adwent z Équipes Notre-Dame

Przemiana serca – reguła życia

Niedziela warszawska 48/2022, str. V

Adwent to szczególny czas, w którym nawrócenie powinno znaleźć się w centrum naszej uwagi

Bożena Sztajner/Niedziela

Adwent to szczególny czas, w którym nawrócenie powinno znaleźć się w centrum naszej uwagi

Świadoma refleksja nad różnymi aspektami życia osobistego, małżeńskiego, rodzinnego pomaga zbliżać się do Boga zarówno osobiście, jak i razem w małżeństwie.

Jan Chrzciciel do tych, którzy przychodzili do niego wołał: „Nawróćcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie”. W tym kontekście św. Mateusz przywołuje słowa proroka Izajasza „Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, Dla Niego prostujcie ścieżki!” (Mt 3, 1-12). Adwent to szczególny czas, w którym nawrócenie powinno znaleźć się w centrum naszej uwagi, chociaż, jak doskonale wiemy, prostowanie ścieżek jest zadaniem na każdy dzień chrześcijanina.

Rozpoczynając Adwent, chcielibyśmy się podzielić tym, w jaki sposób członkowie Équipes Notre-Dame (Ekipy Matki Bożej) podejmują wysiłek prostowania ścieżek swojego życia. Ta metoda nazywa się regułą życia.

„Reguła życia polega na ustaleniu sobie, przez każdego z małżonków indywidualnie, pewnego osobistego wysiłku w zakresie jednej lub kilku spraw w życiu, co dopomoże mu we wzroście i pozwoli odpowiedzieć z radością na wezwanie miłości, które Bóg kieruje do niego”.

Autorzy tego tekstu od wielu lat podejmują regularnie wysiłek realizacji kolejnych reguł życia, które przez refleksję nad różnymi aspektami życia osobistego, małżeńskiego, rodzinnego pomagają zbliżać się do Boga zarówno osobiście, jak i razem w małżeństwie.

Owocna reguła życia wymaga spełnienia kilku warunków. Są to: rozeznanie, opracowanie planu i realizacja oraz weryfikacja osiągniętych rezultatów.

Rozeznanie to spojrzenie na siebie oczami Boga. Kim jestem, a co powinienem zmienić w swoim życiu? Zilustrujemy to znanym nam przykładem z życia.

Kamil, zbyt dużo czasu poświęcał na oglądanie programów sportowych. Rozeznał, że tak jest. Pomogła mu w tym żona, której brakowało jego obecności. Mężczyzna podjął decyzję, że zmniejszy ilość czasu przeznaczonego na programy sportowe. Ustalił, że tygodniowo będzie oglądał sport maksymalnie przez 3 godziny. Za każdym razem, gdy siadał przed telewizorem notował czas poświęcony na oglądanie. Tak wyglądał jego plan i sposób realizacji.

Reklama

Po miesiącu Kamil sprawdził swoje notatki i z zadowoleniem stwierdził, że zrealizował podjętą regułę życia (weryfikacja). Podporządkował swoją wolę wymaganiu, które sam na siebie nałożył. Ale, ilekroć miały się odbyć ważne wielogodzinne wydarzenia sportowe, denerwował się bardzo. Wystarczyła iskra i dochodziło w małżeństwie do kłótni. Jego serce nie zostało zmienione. Mężczyzna był dalej zniewolony swoją potrzebą.

Po wielu latach podejmowania reguł życia zrozumieliśmy, że jej istotą jest zmiana serca, a ją zmienia tylko Bóg. Boża łaska jest konieczna do zmiany serca. Oczywiście nie dzieje się to samo, wymaga również osobistego wysiłku, np. takiego jak w przytoczonym przykładzie.

My otrzymywaliśmy potrzebne łaski, gdy do wysiłku woli dodawaliśmy wytrwałą modlitwę o Bożą pomoc. Codziennie, wieczorem, przyglądaliśmy się realizacji reguły i pokornie prosiliśmy o Bożą pomoc. Bóg powoli leczył nasze serca.

Zachęcamy do podjęcia w Adwencie wysiłku realizowania ustalonej reguły życia. Nasze reguły życia były najczęściej owocne, chociaż musimy przyznać, że do niektórych musieliśmy powracać po jakimś czasie.

Autorzy tekstu są odpowiedzialni za ruch duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame w Polsce, Łotwie, Białorusi, Ukrainie, Słowacji, Czechach i Węgrzech.

2022-11-22 14:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Odkryć nieznane

Adobe.Stock.pl

Trudno się zaprzyjaźnić z niepewnością i niepokojem codzienności, ale można się nauczyć inaczej żyć. Być wdzięcznym za to, co się ma. Wyrządzamy sobie krzywdę, gdy skupiamy się na tym, czego nam brak, a nie doceniamy darów, które otrzymaliśmy. Chcemy zmieniać świat, ale najpierw musimy odmienić siebie

Więcej ...

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. prof. zw. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Więcej ...

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Wiara

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Święta z koszem róż

Niedziela Kielecka

Święta z koszem róż

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

Wiadomości

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?