Reklama

Rodzina

Prawnik wyjaśnia

Gdy żona utrudnia kontakt z dzieckiem

Niedziela Ogólnopolska 19/2023, str. 46

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak wyegzekwować od byłej żony prawo do widywania dziecka? Sąd przyznał jej prawo do opieki nad dzieckiem, a mnie – do wizyt, jednak ona ciągle znajduje powód, by uniemożliwić mi spotkanie z synem.

Odpowiedź eksperta
Utrudnianie kontaktu z dzieckiem to jedna z „taktyk”, która nie zawsze, ale jednak zbyt często jest wykorzystywana w celu odegrania się na jednym z rodziców. Nie jest to szlachetne i nie ma w tym nic dobrego, ponieważ na całej sytuacji najbardziej cierpi samo dziecko, które dla swego prawidłowego rozwoju powinno mieć regularny kontakt z obojgiem rodziców. Jeśli dojdzie do utrudniania kontaktów z dzieckiem, należy się temu przeciwstawić. Polega to na wystąpieniu na drogę sądową przez złożenie odpowiedniego wniosku (najlepiej po konsultacji z adwokatem) i rozpoczęciu postępowania sądowego o ustalenie kontaktów z dzieckiem. Dobrze jest też wyrazić swoje oczekiwania i przewidzieć w nich harmonogram spotkań z małoletnim z uwzględnieniem: okresu wakacyjnego, ferii zimowych i innych okoliczności (np. o charakterze rodzinnym). Wniosek składa się w sądzie rejonowym miejsca zamieszkania dziecka. Powinien to być wydział rodzinny i opiekuńczy. Jeśli jednak pomimo rozstrzygnięcia sądu nadal ma miejsce utrudnianie kontaktu z dzieckiem, rozwiązaniem jest podjęcie kolejnych kroków na drodze sądowej. W pierwszym etapie jest to złożenie wniosku o egzekucję kontaktów – wniosek taki również należy złożyć w sądzie najbliższym miejsca zamieszkania dziecka. Dzięki temu postępowaniu sąd może zagrozić matce nakazem zapłaty kary pieniężnej za niestosowanie się do oficjalnych regulacji sądowych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jeśli pierwsze upomnienie nie przynosi spodziewanych rezultatów, sąd może nakazać zapłatę ustalonej sumy za każdorazowe naruszenie ustaleń sądu. Wysokość kary zależna jest od możliwości finansowych rodzica, od którego jest ona egzekwowana. Wypłaca się ją natomiast bezpośrednio drugiemu z rodziców. Grzywna wynosi najczęściej od 100 do 500 zł za każdorazowe utrudnianie kontaktu, zdarza się jednak, że zasądza się znacznie wyższe kwoty. Wszystko to zależne jest od konkretnej sytuacji rodziny.

W Kodeksie postępowania cywilnego nie wskazano określonych stawek, nie wyznaczono również żadnej granicy – ani maksymalnej, ani minimalnej. Pozostawiono to całkowicie do uznania sądu, który powinien wziąć pod uwagę okoliczności danej sprawy, a także sytuację majątkową i życiową osoby zagrożonej nakazem zapłaty. Inaczej powinna zostać potraktowana osoba zamożna, która ma znaczne możliwości majątkowe, a inaczej uboga, której dochody ledwo pozwalają na utrzymanie.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-04-28 13:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prezydencka Rada: alienacja rodzicielska powoduje wzrost samobójstw dzieci i młodzieży

2024-04-26 17:30

Adobe.Stock

Prezydencka Rada ds. Rodziny Edukacji i Wychowania zaapelowała o zmianę przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczących orzeczenia o winie jednego z rodziców. Wpływają one na skalę zjawiska alienacji rodzicielskiej i przyczyniają się do wzrostu samobójstw wśród dzieci i młodzieży - dodała Rada.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - historia zawierzenia Matce Bożej

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Krzysztof Świertok

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Więcej ...

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady