Reklama

Niedziela Sandomierska

Koniec zawirowań

Po wielu latach zespół klasztorny będzie wreszcie całością

Archiwum klasztoru

Po wielu latach zespół klasztorny będzie wreszcie całością

Dziś możemy świętować i cieszyć się z rozwiązania tej trudnej sytuacji dla obu stron– mówi o. Puchała. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu podpisali umowę z dyrekcją Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzięki umowie z 30 maja 2023 r. nieruchomości wchodzące w skład klasztoru pobenedyktyńskiego na Świętym Krzyżu (zachodnie skrzydło klasztoru oraz tzw. szpitalik) przekazano w odpłatne użytkowanie Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Projekt

Cały proces mógł zostać zrealizowany dzięki decyzji Rady Ministrów z 18 stycznia 2022 r., na mocy której nieruchomości, o które od lat zabiegali oblaci, zostały wyłączone z granicy Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Zgodnie z przyjętym rozporządzeniem z granicy ŚPN wykreślono trzy działki o łącznej powierzchni 1,35 ha znajdujące się na szczycie Łyśca. W uzasadnieniu do projektu rozporządzenia wskazywano, że wyłączenie działek zlokalizowanych w otoczeniu klasztoru wynika z wieloletnich antropogenicznych wpływów związanych z zurbanizowaniem tych działek. W związku z tym, wyłączenie tego terenu z Parku nie zmieni rzeczywistego stanu ich ochrony.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podobne stanowisko podtrzymywał dyrektor ŚPN Jan Reklewski. Zmiana granic parku narodowego spowodowała, że ŚPN stracił użytkowanie wieczyste terenów na szczycie Łyśca, a nieruchomości przeszły na własność Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Starostwo Powiatowe w Kielcach.

Punkt zwrotny

Reklama

Przełożony domu zakonnego na Świętym Krzyżu o. Marian Puchała oblat podkreślił, że to historyczny moment dla dotychczasowej współpracy, między ŚPN, a domem zakonnym na Świętym Krzyżu, gdyż misjonarze oblaci zabiegali o ten moment od dłuższego czasu.

– Udało się to wszystko po trudnych negocjacjach. Najpierw przez dwa lata z Ministerstwem Środowiska, premierem i całym rządem RP do momentu ukazania się rozporządzenia Rady Ministrów na początku 2022 r. w sprawie uporządkowania terenu na Świętym Krzyżu. To otworzyło nam drogę do ubiegania się o trzy działki na szczycie Łyśca, na których znajduje się tzw. szpitalik i skrzydło zachodnie pobenedyktyńskiego klasztoru należące do Skarbu Państwa. Złożyliśmy wniosek do Starostwa Kieleckiego z chęcią nabycia tych działek w celu integracji i rewitalizacji całego klasztoru dla potrzeb turystów i pielgrzymów świętokrzyskiego sanktuarium. Ale jeszcze przez rok musieliśmy twardo pertraktować i negocjować z zarządem starostwa, by wreszcie 30 maja br. podpisać umowę na 50-letnie użytkowanie tych działek w trybie płatnym i bezprzetargowym – tłumaczy o. Marian. Przełożony domu zakonnego na Świętym Krzyżu dodał, że bez zgody ŚPN nie byłoby możliwości podpisania umowy. – Stąd nasze serdeczne podziękowanie za zrozumienie całej sytuacji, za bardzo dobrą współpracę od momentu objęcia urzędu przez dyrektora. Dziś możemy świętować i cieszyć się z rozwiązania tej trudnej sytuacji dla obu stron. Mam nadzieję na dalszą dobrą współpracę dla tego niezwykłego miejsca – mówił o. Puchała.

Dyrektor ŚPN wyraził wdzięczność za dobrą współpracę z misjonarzami oblatami. Nakreślił plany budowy nowoczesnego centrum przyrodniczego w Nowej Słupi, który pozwoli na przeniesienie działalności przyrodniczej do nowej lokalizacji. Umiejscowienie Muzeum Przyrodniczego w części klasztoru od lat rodziło wiele problemów funkcjonalnych oraz komplikacji w utrzymaniu. Obiekt odbiegał też od możliwości zorganizowania wystawy w nowoczesnej i przystępnej dla zwiedzających formie. – To będzie dla dobra nas wszystkich, dla unormowania ruchu turystycznego i pielgrzymkowego na Świętym Krzyżu. Dla dobra przyrody, tradycji, kultury i edukacji – mówił dr Jan Reklewski, dyrektor ŚPN.

Podziel się:

Oceń:

2023-07-19 11:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święty Krzyż: 3.5 tys. motocyklistów pielgrzymowało do świętokrzyskiego sanktuarium

Przemysław Groński

Około 3,5 tys. motocyklistów z Polski i z zagranicy, wzięło udział w IV Świętokrzyskim Rozpoczęciu Sezonu Motocyklowego, które odbyło się 3 maja w świętokrzyskim sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego. Podziw budziły motocykle, zarówno nowoczesne, jak i zabytkowe, na których przybyli pielgrzymi.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Bp Stułkowski: pomnik może być kartką wyrwaną z podręcznika historii

2024-05-06 16:48
Bp Szymon Stułkowski

Karol Porwich/Niedziela

Bp Szymon Stułkowski

O tym, że pomnik, na którym uwiecznia się bohaterów z polskiej historii, może być „kartką wyrwaną z podręcznika” i że trzeba troszczyć się o swoje korzenie - powiedział bp Szymon Stułkowski podczas Mszy św. w katedrze w intencji powstańców z 1863 roku. Po Mszy św. poświęcił obelisk dedykowany dowódcom Powstania Styczniowego na ziemi płockiej. Powstał on przy katedrze z inicjatywy Stowarzyszenia Historycznego im. 11. Grupy Operacyjnej Narodowych Sił Zbrojnych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Wiara

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?