Reklama

Niedziela Małopolska

Pomnażanie miłości

W Namiocie Spotkań przy wspólnym stole z ubogimi zasiadł bp Robert Chrząszcz

Biuro Prasowe AK

W Namiocie Spotkań przy wspólnym stole z ubogimi zasiadł bp Robert Chrząszcz

Ludzie się do mnie uśmiechają – wyznał Adam, bezdomny od siedmiu lat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka” (Tb 4, 7) – pod takim hasłem obchodziliśmy VII Światowy Dzień Ubogich. Od 17 do 19 listopada na Małym Rynku w Krakowie, w Namiocie Spotkań ubodzy, bezdomni i potrzebujący mogli uzyskać bezpłatną pomoc medyczną, socjalną, wsparcie zawodowe lub niezbędną pomoc prawną.

– Przychodzę co roku na te spotkania – przyznał Adam, bezdomny od siedmiu lat. I dodał: – Tutaj dostanę ciepłą herbatę i gorący posiłek. Zawsze można z kimś porozmawiać. Dobrze, że mogę się wykąpać i dostać nowe, czyste ubrania. Na pytanie, czym to miejsce różni się od innych, Adam bez zastanowienia odpowiedział: – Ludzie się do mnie uśmiechają.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Za ciepłe posiłki odpowiedzialni byli wolontariusze. Wśród nich po raz pierwszy w tej roli Monika Buzała (na co dzień pracownik Caritas AK), która przekonuje: – Uważam, że to bardzo ważne wydarzenie, w które powinniśmy się angażować. Spotkania uzupełniał bogaty program artystyczny. Chętni mogli przyjść na występ mima Ireneusza Krosnego, melomani wsłuchać się w muzykę podczas koncertu Francois Między Sekwaną a Wisłą oraz występu Chóru Absolwentów „Kantor” I Liceum Ogólnokształcącego. Oprócz propozycji kulturalnych zorganizowano liczne warsztaty. – Podziwiam te cudeńka – wzdychała z zachwytem Maria, recenzując zajęcia rękodzielnicze. I dodała: – Czasem trudno mi w to uwierzyć, że to wszystko jest wykonane ręcznie, że ludzie mają taki dar.

Reklama

Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry zespołowe i zawody sportowe. Wydarzenie odbywało się także w kościele Najświętszej Maryi Panny (na Rynku Głównym) oraz w kościele Rektoralnym Bożego Miłosierdzia (ul. Bożego Miłosierdzia 1). Pralnia, garderoba, łaźnia oraz specjalistyczna opieka medyczna były dostępne w siedzibie Dzieła Pomocy św. Ojca Pio (przy ul. Smoleńsk).

O zaplecze duchowe dbał m.in. ks. Mirosław Tosza, który głosił rekolekcje, oraz organizatorzy wydarzenia, zapewniający spowiedników dla potrzebujących. W niedzielę 19 listopada bp Robert Chrząszcz podczas Mszy św. w bazylice Mariackiej wygłosił homilię na temat perykopy o rozmnażaniu talentów. – Ta przypowieść nie jest abstrakcyjna, jest aktualna i powinna być mocno osadzona w naszym życiu – zaznaczył kaznodzieja. Nauczał, że również nam Bóg powierzył to, co najcenniejsze. I spuentował: – Miłość jest czystym darem i wzywa nas do działania, i do jej pomnażania. Bo kiedy człowiek dzieli się miłością, to ją pomnaża.

W archidiecezji krakowskiej w organizację obchodów Światowego Dnia Ubogich włączają się: Wydział ds. Charytatywnych Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Caritas AK, bazylika Mariacka, Arcybractwo Miłosierdzia, Dzieło Pomocy św. Ojca Pio, Zgromadzenie Sióstr Albertynek, Wspólnota Hanna, Lekarze Nadziei, Przystań Medyczna oraz MOPS.

Podziel się:

Oceń:

2023-11-21 11:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Akademicki Dzień Pamięci

Adobe Stock

W rocznicę Sonderaktion Krakau 6 listopada 1939 r. pod Wawelem obchodzony jest Akademicki Dzień Pamięci, w którym wspomina się poległych podczas wojny oraz wszystkich zmarłych, którzy w minionym roku akademickim odeszli z wspólnot uniwer-syteckich.

Więcej ...

Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki poniesione przez Kościół Rzymsko – Katolicki w Archidiecezji Krakowskiej w wyniku II wojny światowej

2024-05-16 10:45
Modlitwa na ruinach kościoła
Sakramentek na rynku
Nowego Miasta w Warszawie

Reprodukcja Margita Kotas

Modlitwa na ruinach kościoła Sakramentek na rynku Nowego Miasta w Warszawie

Okupant niemiecki podczas II wojny światowej podjął bezpardonową walkę z całym społeczeństwem polskim, w tym również z Kościołem Rzymsko – Katolickim. Walka przeciwko Kościołowi Katolickiemu polegała zarówno na eksterminacji duchowieństwa, jak i na niszczeniu zabytków architektury sakralnej oraz niszczeniu lub rabunku wyposażenia kościołów i klasztorów.

Więcej ...

Bydgoszcz: konkurs „W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości”

2024-05-16 21:06

Akcja Katolicka

„W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości” - to tytuł konkursu, jaki zorganizowała Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej. Wydarzeniu patronowali - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Centrum Edukacyjno-Formacyjne, gdzie odbył się jego finał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli