Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 2/2024, str. 5

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Pustelnicy św. Pawła” obchodzą swoje święto

Kościół wspomina 15 stycznia św. Pawła Pierwszego Pustelnika. W Zakonie Paulinów to patronalna uroczystość – św. Paweł Pustelnik jest szczególnym duchowym ojcem i opiekunem białych mnichów, posługujących na czterech kontynentach, a najbardziej znanych z pieczy nad Jasną Górą.

Podczas Światowego Dnia Młodzieży na Jasnej Górze w 1991 r. Jan Paweł II, zwracając się do rzeszy młodych, powiedział żartobliwie: „Widzicie tych białych zakonników, którzy się tutaj wszędzie kręcą? To są pustelnicy św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Ale zrobiliśmy im pustelnię!”. W ub.r. Jasną Górę odwiedziło 3,6 mln pielgrzymów. Opiekę nad tym jednym z najważniejszych sanktuariów maryjnych świata sprawują od ponad sześciu wieków „nie specjaliści od pielgrzymek i turystyki”, ale zakonnicy „od ciszy, pustyni, modlitwy i pokuty”. Ten, od którego wzięli nazwę: Ordo Sancti Pauli Primi Eremitae – Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika, był eremitą w Egipcie, żył w latach 228-341. Błogosławiony Euzebiusz z Ostrzyhomia w XIII wieku zebrał w jeden zakon rozproszonych węgierskich pustelników, którzy za patrona wybrali św. Pawła z Teb. To w nim paulini upatrują program życia, ideał duchowości i przykład radykalizmu ewangelicznego. – Zaskoczył mnie ten święty – przyznaje o. Piotr Łoza, który niewiele wiedział o św. Pawle Pierwszym Pustelniku, kiedy przychodził do zakonu uznającego eremitę za swego patriarchę. I pewnie wielu jego współbraci by się podpisało pod tym jego wyznaniem. – Żywot Pawła Pustelnika jest zaskakujący. Często pamiętamy świętych z ich wielkich dzieł miłosierdzia, prowadzonych misji, gorącej ewangelizacji. Tymczasem życie tego świętego jest katechezą najmocniejszą i najprostszą. Jego żywot wskazuje na jedno: że on na pustyni nie tylko spotkał Boga, ale żył w Bożej obecności. Wydaje mi się, że to jest najważniejsza katecheza, której potrzebuje każdy człowiek, bo każdy potrzebuje spotkania z Bogiem w nurcie, w którym żyje. A to, że w każdym miejscu mogę spotkać się z Bogiem, jest najprostszą rzeczą na świecie, ale zarazem, jak się okazuje, nie tak łatwo jest dać Bogu przestrzeń w swoim sercu. Dziś mamy serca zmęczone zbyt wieloma bodźcami, w które obfituje nasz świat – zauważa o. Piotr i mówi z uśmiechem, że im dłużej patrzy na postać św. Pawła Pustelnika, tym bardziej mu się on podoba. Twierdzi, że to bardzo aktualny święty i bardziej potrzebny teraz niż w jakimkolwiek innym czasie. – Wydaje się, że dzisiaj św. Paweł Pustelnik jest tym najważniejszym prorokiem, który zachęca, by trochę się zatrzymać, by doświadczyć rytmu swojego serca, a nie pędu świata – serca, w którym jest Bóg pragnący dać człowiekowi swoją miłość – diagnozuje zakonnik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Patriotyczna pielgrzymka kibiców

Pod hasłem „Dla Ciebie, Ojczyzno!” odbyła się na Jasnej Górze 16. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców. Spotkanie było w tym roku szczególnym przypomnieniem o wartościach, którymi żyli powstańcy warszawscy, żołnierze walczący pod Monte Cassino i patron pielgrzymek bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Jasnogórskie spotkania kibiców to nie tylko wspólna modlitwa, to także żywa lekcja historii. – Pielgrzymki wpisały się mocno w środowisko. Stąd wychodzi też inspiracja do konkretnej pomocy, np. Polakom na Kresach – wyjaśniał duszpasterz tego środowiska ks. Jarosław Wąsowicz, salezjanin. – Spotykamy się pod jednym biało-czerwonym sztandarem – podkreślali kibice.

Jasnogórski flesz

• 15 stycznia – uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika, patriarchy Zakonu Paulinów; godz. 11 – Msza św. z ponowieniem profesji zakonnej paulinów;

• 16 stycznia – święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Pustelników; godz. 11 – Msza św. z Aktem zawierzenia;

• 18 stycznia – pielgrzymka hospicjów polskich;

• 19-21 stycznia – zjazd Wspólnoty bł. Euzebiusza;

Reklama

• 20 stycznia – święto bł. Euzebiusza, założyciela Zakonu Paulinów; pielgrzymka ruchu ludowego;

• 21 stycznia – Niedziela Słowa Bożego; zewnętrzna uroczystość św. Pawła Pierwszego Pustelnika – nabożeństwo z błogosławieństwem dzieci i matek oczekujących potomstwa; pielgrzymka Orkiestry Dętej z Mszany Dolnej i Piekiełka; koncert kolęd Chóru i Orkiestry Kameralnej Nicolaus.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-01-09 11:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tysiące pątników już na Jasnej Górze

Bożena Sztajner/Niedziela

Na Jasną Górę z każdym dniem przybywa coraz więcej pieszych pielgrzymów. Dziś dotarli pątnicy z diec. świdnickiej i grupy prowadzone z Krakowa przez dominikanów. W sumie ponad dwa tysiące osób. Pielgrzymki są pogłębieniem programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny Kmieć

2024-05-10 14:00

BP Archidiecezji Krakowskiej

Uroczystość w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich rozpoczęła się krótką modlitwą. Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski powołał trybunał do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Heleny Kmieć, wiernej świeckiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Wiara

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Nauczyciel życia duchowego

Święci i błogosławieni

Nauczyciel życia duchowego

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...