Reklama

Niedziela Lubelska

W poszukiwaniu nadziei

Niedziela lubelska 10/2024, str. VI

Nela Lel pości w każdy piątek

Ewa Małek

Nela Lel pości w każdy piątek

Nowe formy duchowości prowadzą do odnowy wiary.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolicy szukają nowych form ćwiczeń wielkopostnych, odmiennych od tradycyjnych. W radach na Wielki Post, zapisanych przez św. o. Pio, czytamy: „Nie zamęczaj się tym, co rodzi zmartwienia, niepokoje i zgryzoty. Potrzeba tylko jednego: wznieść ducha i kochać Pana Boga. Niech twoje pojawienie się gdziekolwiek będzie zawsze tak taktowne i delikatne, jakby było uśmiechem Boga”.

Od ubogiego przednówka

W czasach, kiedy na ziemi lubelskiej dominowała kultura wiejska, praktyka postu przed Wielkanocą zbiegała się z przednówkiem. Wyczerpywały się zapasy z poprzednich zbiorów, a na pierwsze dary ziemi trzeba było jeszcze czekać. Zachowało się ludowe porzekadło: „Na świętego Marka nie ma co włożyć do garnka”. Dzisiaj, kiedy żywność można bezpiecznie i długo przechowywać, post i wstrzemięźliwość wynikają z postawy duchowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na stronie internetowej parafii katedralnej w Lublinie czytamy: „Niech uczynki wielkopostne wykonywane z wiarą prowadzą nas do pogłębienia duchowej więzi z Bogiem i kształtowania w miłości relacji z bliźnimi”. Z kolei w parafii św. Józefa w Kraśniku znajdziemy zachętę, aby Wielki Post był czasem refleksji nad jakością życia. Zauważalne jest przesuwanie akcentów z ograniczeń i wyrzeczeń w kierunku wysiłku duchowego, szczególnie ożywienia miłości bliźniego.

O chlebie i wodzie

Dużą rolę w praktykach wielkopostnych odgrywają tradycje rodzinne i środowiskowe. Pani Nela Lel pości w każdy piątek; spożywa tylko wodę i trzy kromki chleba. Pochodzi z polskiej rodziny zamieszkującej wcześniej w ukraińskim Gródku na Podolu. Od prawie 20 lat żyje w Lublinie. W młodości pościła o chlebie i wodzie nawet trzy dni w tygodniu, w poniedziałek w intencji kapłanów, w środę z prośbą o pokój na świecie i w piątek jako zadośćuczynienie za grzechy. Bardzo wymowny był post za kapłanów; w czasach komunizmu przez wiele lat w jej parafii brakowało księdza. Modlitwy gorliwych parafian zostały wynagrodzone przybyciem legendarnego ks. Władysława Wanagsa, odnowiciela katolickiego seminarium duchownego i budowniczego Domu Miłosierdzia. Proboszcz swoją religijnością inspirował wiernych, sam sypiał na tapczanie wyłożonym kamieniami, a przez cały Wieki Post wystarczała mu woda i chleb. Pani Nela mówi, że zaskoczyło ją w Polsce luźne podejście do postów. Zdumiona była widokiem katolików nie odmawiających sobie mięsa w piątki. Nawet w czasach agresywnej ateizacji w Ukrainie takie zachowania były nie do pomyślenia. W Gródku oczywistą praktyką była też Droga Krzyżowa, sprawowana trzykrotnie w ciągu tygodnia: w poniedziałki, środy i piątki.

Reklama

Odnowić nadzieję

„Wiara i miłość trzymają za rękę to dziecię, nadzieję. Uczą je chodzić, a jednocześnie ono ciągnie je do przodu” – pisze papież Franciszek w tegorocznym orędziu na Wielki Post. Nadzieję rodzą rekolekcje, może w naszej diecezji szczególnie te adresowane do osób w trudnej sytuacji życiowej, dla żyjących w związkach niesakramentalnych czy dla bezdomnych. Młodzież z kolei szuka bardziej oryginalnych form odnowy życia i nadziei, nie brakuje chętnych do udziału w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej czy tej sprawowanej na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Przybywają na nią młodzi ludzie z terenu całej diecezji. Zamiast klasycznych rozważań słyszą tragiczne wspomnienia byłych więźniów obozu.

Te czy inne formy nawrócenia i duchowego wzrostu są istotne w bardzo niepewnych czasach, kiedy przy granicy Polski i naszej diecezji nadal trwa krwawa wojna. Pełni mocy i nadziei możemy pomimo tego iść dalej w przyszłość.

Podziel się:

Oceń:

2024-03-06 09:37

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościół greckokatolicki rozpocznie Wielki Post 2 marca

episkopat.pl

Wielki Post w Kościele greckokatolickim ma podobny charakter do przeżywanego w Kościele łacińskim. Oprócz terminu rozpoczęcia, różni się także liturgią, która w tym okresie bardzo się zmienia. Wielki Post w Kościele greckokatolickim i innych Kościołach wschodnich rozpoczyna Czysty Poniedziałek, który w tym roku przypada 2 marca. Post potrwa 7 tygodni.

Więcej ...

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do zaorania

2024-05-08 17:47

Dominik Pyrek/diecezja.sosnowiec.pl

„Diecezja sosnowiecka nie jest do zaorania, tylko do nieustannego obsiewania” - powiedział abp Adrian Galbas w środę podczas obrzędu kanonicznego objęcia diecezji sosnowieckiej przez bp. Artura Ważnego. Uroczystość oraz podpisanie stosownych dokumentów miało miejsce w katedrze w Sosnowcu.

Więcej ...

Białoruś: władze aresztowały dwóch zakonników

2024-05-09 18:44

Adobe Stock

8 maja białoruska policja zatrzymała księdza Andrzeja Juchniewicza i księdza Pawła Lemekha ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej (OMI), którzy posługują w diecezjalnym sanktuarium w Szumilinie, w dekanacie witebskim diecezji witebskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto