Reklama

Niedziela plus

Łomża

Czy wiecie, jak…

Z roku na rok palmy sa piękniejsze i bogatsze

Agnieszka Poławska /KTSK w Łysach

Z roku na rok palmy sa piękniejsze i bogatsze

...powstaje palma kurpiowska?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Niedzielę Palmową miejscowość Łyse (diec. łomżyńska) staje się jedną z najbarwniejszych w kraju. Od 1969 r. organizowany jest tu konkurs na najładniejszą palmę wielkanocną. Z biegiem lat konkurs ten przerodził się w dużą imprezę folklorystyczną, na którą przybywają przedstawiciele świata dyplomacji, polityki, kultury i nauki, goście z całej Polski i z zagranicy. Przyjeżdżając do Łysych, można wziąć udział nie tylko w procesji z palmami o znacznych rozmiarach, ale także w kiermaszu sztuki ludowej, kiermaszu wydawnictw regionalnych, obejrzeć okolicznościowe wystawy, z wystawą nagrodzonych palm na czele, występy zespołów folklorystycznych, skosztować potraw kuchni regionalnej, a także kupić zminiaturyzowaną kurpiowską palemkę. Każdego roku do konkursu na najładniejszą palmę zgłaszanych jest ok. stu palm, a zwycięzcom jury wręcza nagrody.

Po uroczystej Mszy św. odbywa się procesja z palmami wokół kościołów: parafialnego i św. Anny. Wydarzeniu towarzyszą również liczne występy: kół gospodyń wiejskich, zespołów folklorystycznych, m.in.: Łysoziańskie Nuty, Kurpiowszczyzna, oraz występy laureatów konkursu Gadki Kurpiowskiej – „Moziem o Kurpsiach po kurpsiosku”, którzy gwarą prezentują anegdoty z życia dawnych Kurpiów.

Kurpiowska palma wielkanocna ma swój charakterystyczny, niepowtarzalny wygląd. Początkowo była tworzona z pnia jodły lub świerka oplecionego widłakiem, wrzosem lub borówką, który następnie zdobiono ręcznie wykonywanymi z bibuły kolorowymi kwiatami oraz wstążkami. Obecnie ze względu na ochronę poszycia leśnego rośliny zastępuje się bibułą. Wierzchołek pnia zdobiony jest kolorowymi kwiatami oraz wstążkami z bibuły. Taki sposób zdobienia jest charakterystyczny dla parafii Łyse i Lipniki. Twórcy palm barwne kwiaty przygotowują na wiele miesięcy przed Niedzielą Palmową. Tradycyjne sposoby zdobienia palm, wyszukane rodzaje kwiatów z bibuły przekazywane są w wielu rodzinach z pokolenia na pokolenie, o czym świadczą m.in. protokoły konkursów odbywających się corocznie w Łysych. Powtarzają się w nich te same nazwy wsi i te same nazwiska coraz młodszych uczestników, którzy przejmują rodzinne tradycje. Jeszcze w okresie międzywojennym najpiękniejsze i najwyższe palmy można było oglądać w: Myszyńcu, Kadzidle, Baranowie, Łysych i Lipnikach. Dziś zwyczaj ten przetrwał w dwóch ostatnich parafiach. /i.c.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2024-03-19 13:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łomża: zakończyło się zgromadzenie plenarne COMECE

2024-04-19 20:41

pixabay.com

W Łomży zakończyło się trzydniowe (17-19 kwietnia) wiosenne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, delegaci konferencji biskupich z 27 państw Unii Europejskiej wysłuchali głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

Więcej ...

Kard. Sarah do prezbiterów diecezji włocławskiej: bądźcie ludźmi Boga i ludźmi modlitwy

2024-05-16 19:49

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

- Uważnie obserwujmy Kościół, jakim dzisiaj jesteśmy, a stwierdzimy, że on dużo mówi, a mało się modli. Zajmuje się sprawami niebędącymi w jego kompetencji, a zaniedbuje właściwą sobie misję, którą jest głoszenie Jezusowej Ewangelii - mówił kard. Robert Sarach do prezbiterów diecezji włocławskiej, przybyłych 16 maja do sanktuarium św. Józefa w Sieradzu.

Więcej ...

Duda: wszystko, co dotyczy bezpieczeństwa Polski powinno być poza sporem politycznym

2024-05-17 13:50

PAP/Piotr Nowak

Wszystko, co jest obecnie związane z bezpieczeństwem Polski powinno być wyłączone spoza politycznego sporu - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda. Prezydent zaznaczył też, że zawsze apeluje o dialog i jest otwarty na rozmowy z każdym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Kościół

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...