Reklama

Niedziela Małopolska

Każdy może pielgrzymować

2024-04-16 14:14

Niedziela małopolska 16/2024, str. III

Pomysłodawca szlaku, ks. Dariusz i młodzież z paszportami pielgrzyma

Archiwum parafii

Pomysłodawca szlaku, ks. Dariusz i młodzież z paszportami pielgrzyma

Moim zdaniem warto podjąć taką drogę w podążaniu za św. Wojciechem, aby przy tym poznawać jego żywot – mówi Franek.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jakiś czas temu w mojej parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie-Mistrzejowicach zobaczyłem w jednej z gablot z ogłoszeniami zamieszczony „Szlak św. Wojciecha” – wspomina Franciszek Baran i dodaje: – Na szlaku jest dziesięć parafii oraz bazylika prymasowska w Gnieźnie. Spodobała mi się ta idea, dzięki której można zatroszczyć się o szerzenie kultu patrona Polski. Pomyślałem, że sam się wybiorę w taką trasę.

Na tropie dziesięciu świątyń

Idea wędrówki jest stosunkowo nowa. Powstała w ramach przygotowań duszpasterskich do 1030. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Wojciecha na terenie archidiecezji krakowskiej i zaczęła funkcjonować 8 października 2023 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Na razie jedynie kilka osób zasłużyło na certyfikat, bo inicjatywa dopiero się rozpoczęła – podkreśla ks. Dariusz Nawara, organizator i pomysłodawca szlaku z parafii św. Wojciecha w Krakowie-Bronowicach i kontynuuje: – Pomyśleliśmy, żeby przygotować czteroletni program duszpasterski z racji 1030. rocznicy śmierci św. Wojciecha, która przypada w 2027 r. Szlak jest tylko jednym z elementów. Będzie wielki test wiedzy o tym świętym dla parafii z archidiecezji krakowskiej, powstaje rozbudowany modlitewnik ku czci świętego i gra planszowa dla rodzin. Ale to nie wszystko. W naszej parafii dbamy o to, żeby były Msze św. z formularza o św. Wojciechu. W każdy czwartek na adoracji o 17.30 modlimy się litanią lub inną modlitwą przez wstawiennictwo patrona naszej ojczyzny, klęcząc przed Najświętszym Sakramentem i jego relikwiami, które znajdują się w świątyni.

Pielgrzymka i modlitwa

– Moim zdaniem warto podjąć taką drogę w podążaniu za św. Wojciechem, aby przy tym poznawać jego żywot, to jakim był człowiekiem, świętym misjonarzem, biskupem i męczennikiem – zachęca Franek i tłumaczy: – W parafii św. Wojciecha w Krakowie-Bronowicach i pozostałych kościołach znajdujących się na szlaku, można odebrać paszport pielgrzyma, do którego zbiera się pieczątki z danego miejsca. Natomiast jeżeli kościół jest zamknięty, wystarczy zrobić zdjęcie, że się tam było i kiedy posiada się już komplet potwierdzeń, to oddaje się całość do kancelarii w parafii bronowickiej, a w zamian można uzyskać certyfikat. Dodatkowo za nawiedzenie bazyliki prymasowskiej otrzymuje się odznakę. Według mnie warto wziąć udział w takiej formie kultu św. Wojciecha.

Reklama

Wśród kościołów archidiecezji na trasie znajdują się m.in. krakowskie świątynie: rektorat św. Wojciecha Biskupa i Męczennika (pl. Mariacki 6), parafia św. Wojciecha (ul. św. Wojciecha 4, os. Bronowickie) oraz kościół św. Wojciecha i Matki Bożej Bolesnej w legendarnej Modlnicy. Jedna z legend głosi, że nazwa miejscowości pochodzi od modlitwy św. Wojciecha. Święty podczas swojej misji ewangelizacyjnej miał się tu ponoć zatrzymać i rozmawiać z Bogiem.

Zachęca się uczestników do tego, by w miarę możliwości wzięli udział we Mszy św., przyjęli Komunię św. i pomodlili się w intencji ojczyzny. – Myślimy o sympozjum naukowym we współpracy z Uniwersytetem Papieskim, a także organizujemy pielgrzymki: w ubiegłym roku pielgrzymowaliśmy polskim szlakiem, w tym roku w maju udajemy się do Czech – podsumowuje ks. Dariusz.

Regulamin i wykaz miejsc objętych szlakiem jest na stronie: www.swwojciech.com/1030-rocznica-meczenstwa/szlak-sw-wojciecha-w-archidiecezji-krakowskiej.

Podziel się:

Oceń:

+1 0

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: „Ku przyszłości z Janem Pawłem II” – rozpoczęła się międzynarodowa konferencja online

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Prelegenci z różnych kontynentów uczestniczą w międzynarodowej konferencji "Ku przyszłości z Janem Pawłem II", moderowanej z Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie i transmitowanej online. Wśród omawianych zagadnień są antropologia, etyka, rodzina, społeczeństwo, wiara i życie Kościoła. Trzydniową konferencję zorganizowaną z okazji 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły otworzył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

Więcej ...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady