Reklama

Zdrowie

Nasze zdrowie

Ciśnienie pod kontrolą

Adobe Stock

Jednym z najważniejszych, a zarazem najłatwiejszych do sprawdzenia parametrów naszego zdrowia jest ciśnienie tętnicze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niestety, większość z nas nie bada go regularnie, a fakt, że nadciśnienie jest chorobą, którą trzeba leczyć, nie dla wszystkich jest oczywisty. Tymczasem utrzymujące się przez dłuższy czas wysokie ciśnienie tętnicze jest czynnikiem ryzyka groźnych chorób i może doprowadzić do zawału serca, udaru mózgu, niewydolności nerek, uszkodzenia narządu wzroku.

Nie zawsze są objawy

Wysokie ciśnienie może powodować takie objawy, jak: bóle i zawroty głowy, uczucie drętwienia i mrowienia rąk lub stóp, szybkie męczenie się, ale może też przebiegać bezobjawowo. Dlatego regularne mierzenie ciśnienia powinno być naszym nawykiem, a utrzymujące się przez jakiś czas jego podwyższone wartości – powodem do konsultacji z lekarzem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jakie są normy?

Wysokość ciśnienia tętniczego jest wyrażana dwiema wartościami – ciśnienia skurczowego i rozkurczowego – i mierzona w milimetrach słupka rtęci. Inne normy określone są dla dorosłych, inne dla dzieci i młodzieży. U osoby dorosłej ciśnienie skurczowe powinno się mieścić w przedziale 120-129 mm/Hg, rozkurczowe – w przedziale 80-94 mm/Hg. Ciśnienie skurczowe w przedziale 130-139 mm/Hg i rozkurczowe 85-89 mm/Hg klasyfikowane jest jako wysokie prawidłowe ciśnienie krwi, ciśnienie o wartości przekraczającej 140/90 mm/Hg klasyfikowane jest natomiast jako nadciśnienie i wymaga konsultacji medycznej.

Jak mierzyć

Do pomiarów potrzebny jest automatyczny ciśnieniomierz, najlepiej naramienny, z właściwie dobranym mankietem. Wartości ciśnienia zmieniają się w ciągu dnia, dlatego najlepiej mierzyć je o stałej porze. Na pół godziny przed pomiarem nie powinniśmy pić kawy, herbaty, alkoholu, nie powinniśmy palić papierosów, wykonywać ćwiczeń ani ciężkiej pracy fizycznej. Ciśnienie mierzymy w pozycji siedzącej, mankiet aparatu powinien znajdować się ok. 2 cm powyżej dołu łokciowego – ważne jest, aby przedramię było oparte na stole, a dłoń nie była zaciśnięta. W trakcie pomiaru nie rozmawiamy. Nieprawidłowo wykonany pomiar da nam fałszywe wyniki, dlatego warto przestrzegać tych zasad. Wiele ciśnieniomierzy ma wbudowaną pamięć przechowującą kilkanaście – kilkadziesiąt wyników, ale dla wygodniejszej analizy wyników w dłuższym czasie i w celu przedstawienia ich lekarzowi warto prowadzić dzienniczek pomiaru ciśnienia.

Jak przeciwdziałać

Nadciśnienie tętnicze może występować u osób mających predyspozycje rodzinne i genetyczne do tej choroby. Bardzo często jest jednak związane z czynnikami, na które mamy wpływ, tj. z otyłością, nadmiernym spożyciem soli, nadużywaniem alkoholu, paleniem papierosów, przeżywaniem stresów psychicznych oraz małą aktywnością fizyczną. Dlatego zarówno w profilaktyce nadciśnienia, jak i podczas jego leczenia warto zadbać o zdrowy styl życia. Jednymi z jego wyznaczników są właściwa masa ciała i utrzymanie w normie wskaźnika BMI. Najwłaściwsze dla osób z nadciśnieniem są dieta DASH i przestrzeganie dziennej normy spożycia soli kuchennej, która – dla osoby zdrowej – wynosi 5 g. Na liście podstawowych zaleceń jest również zaprzestanie palenia papierosów, które przyczynia się do rozwoju nadciśnienia tętniczego, ale również innych chorób. Nieoceniona jest ponadto regularna aktywność fizyczna, której rodzaj i intensywność trzeba dobrać do ogólnego stanu zdrowia i kondycji. Jeżeli do tej pory nie zadbaliśmy o nasze ciśnienie, to przypadający 17 maja Dzień Walki z Nadciśnieniem jest do tego dobrą okazją.

Tekst ma charakter informacyjny i nie stanowi porady medycznej.

Podziel się:

Oceń:

2025-05-06 14:43

Wybrane dla Ciebie

Stare wino do starej beczki, młode wino do młodej beczki

Adobe Stock

Rozważanie do Ewangelii Mt 9, 14-17

Więcej ...

Watykan: Francuz pokieruje Papieską Komisją ds. Ochrony Małoletnich

2025-07-05 13:50
Papież Leon XIV i Abp Thibault Verny

Vatican Media

Papież Leon XIV i Abp Thibault Verny

Ojciec Święty mianował przewodniczącym Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich abp Thibault Verny, arcybiskupa Chambéry oraz biskupa Saint-Jean-de Maurienne i Tarentaise, dotychczasowego członka tej Komisji - poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Watykan: czy Leon XIV uda się do Wietnamu?

2025-07-05 17:38
Papież Leon XIV

PAP/EPA

Papież Leon XIV

Po wizycie wiceprezydent Wietnamu Vo Thi Ahn Xuan u Leona XIV 30 czerwca wietnamskie media podały informację, że papież zamierza odwiedzić Wietnam, aby „okazać swoją bliskość Kościołowi katolickiemu i katolikom wietnamskim, a także umocnić stosunki między Wietnamem a Watykanem” - pisze włoski watykanista Andrea Gagliarducci.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Wiara

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa