Do stolicy diecezji w dniach 12–14 czerwca zjechali Kawalerowie i Damy ze wszystkich prowincji krajowych, by wziąć udział w inwestyturze – uroczystości, która dla Bożogrobców oznacza coś więcej niż rytuał: to moment odnowienia zobowiązań wobec Kościoła i Ziemi Świętej, chwila braterskiej wspólnoty i świadectwa.
Troska o Grób Pański
Ogólnopolskie spotkania rozpoczęło się wieczorną Mszą św. w seminaryjnej kaplicy pod przewodnictwem bp. Marka Mendyka. W piątek liturgii w katedrze przewodniczył abp Józef Kupny – metropolita wrocławski. Kulminacją była sobotnia Eucharystia pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza, Wielkiego Przeora Zakonu w Polsce.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Tego dnia podczas liturgii przyjęto do wspólnoty zakonnej m.in. bp. Marka Mendyka, a także trzech innych duchownych, jedenastu kawalerów i sześć dam.
W homilii kard. Nycz podkreślił duchowy wymiar przynależności do Zakonu. – Troska o Grób Pański jest żywa, bo grób jest pusty – znak, że Chrystus zmartwychwstał. To nie przedmiot wiedzy, lecz głębokiej wiary – mówił. Nawiązał również do posługi jednania. – Czy nie powinna ona zaczynać się od rodziny, sąsiada, współpracownika, a także od Zakonu Bożego Grobu?
Homileta odważnie odniósł się do milczenia świata wobec zła. – Dziś w dobrym tonie jest zawieszać ocenę moralną. Tymczasem Ewangelia mówi jasno: „Tak – tak, nie – nie”. Mowa musi być oparta na prawdzie.
Reklama
– To było kazanie mocne, konkretne, bez owijania w bawełnę. Może dlatego zostanie w pamięci dłużej niż niejedna podniosła formuła – ocenił jeden z uczestników.
Z krzyżem, nie z mieczem
Do Świdnicy przybył także Zwierzchnik Zakonu w Polsce Andrzej Sznajder oraz goście z Czech i Słowacji. Spotkanie miało otwarty charakter – do wspólnej modlitwy zaproszono wiernych diecezji świdnickiej. Wyraźnie dało się odczuć duchowe zaangażowanie uczestników. Zakon to nie prestiż, lecz wspólnota wierzących, którzy chcą być świadkami Zmartwychwstania.
Dziś Bożogrobcy nie niosą miecza, lecz krzyż – czerwony krzyż jerozolimski, symbol pięciu ran Chrystusa. Ich misją jest modlitwa, formacja, pomoc chrześcijanom w Ziemi Świętej i wierność Kościołowi. Zobowiązania wpisane w ich godność trwają całe życie.
Zakon Rycerski Grobu Bożego w Jerozolimie działa w Polsce w czterech prowincjach: Gdańskiej, Warszawskiej, Krakowskiej i Wrocławskiej – największej, obejmującej m.in. Bydgoszcz, Gniezno, Szczecin i Kamień Pomorski. Przypomnijmy, ze pierwszym duchownym diecezji świdnickiej przyjętym do Zakonu był zmarły w 2016 r. ks. prał. Andrzej Raszpla.
Dziś na terenie prowincji Wrocławskiej aktywnie działa Dama Komandor dr Irena Kropiwnicka. Wśród członków są m.in. mecenas Maciej Badora – zastępca zwierzchnika prowincji, dr Artur Kuriata ze Świdnicy, Dama Iwona Stach-Janyst oraz Julian Golak. Do Zakonu należy również ks. prał. Marian Kopko, Mariusz Drapikowski czy ks. płk Jerzy Rząsowski, którego inwestytura odbyła się w Waszyngtonie. Przygotowywany do przyjęcia do Zakonu jest ks. kan. Tomasz Zając z wałbrzyskiego Szczawienka – ukończył już specjalne rekolekcje i planowana jest jego inwestytura w przyszłym roku. W gronie Dam Komandor znajduje się także była redaktor naczelna Niedzieli Lidia Dudkiewicz.