Reklama

Jan Paweł II

Warszawa: do kaplicy Sejmu RP wprowadzono relikwie św. Jana Pawła II

Adrian Grycuk /pl.wikipedia.org

Relikwie św. Jana Pawła II zostały dziś, w 37. rocznicę jego wyboru na papieża, wprowadzone do kaplicy w Sejmie RP. Uroczystość była częścią ustanowionego przez parlament Dnia Papieża Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Nie ma czegoś takiego jak nauczanie społeczne Jana Pawła II. Jest nauczanie Kościoła, w które wkład mają sobory, synod i papieże. Podczas ponad 25 lat pontyfikatu papież Jan Paweł II również ma ogromny wkład w to nauczanie, które w kontekście nauczania Kościoła jest ponadczasowe – podkreślił metropolita warszawski podczas uroczystości w polskim parlamencie nawiązując do debaty o nauczaniu społecznym papieża, która odbyła się w sejmie.

- Relikwie Jana Pawła II będą znakiem obecności papieża z Polski w Kościele, a także w tym miejscu. Będą przypominać o tym, co najważniejsze w nauczaniu papieskim, a odnosi się do spraw społecznych i spraw godności człowieka – powiedział KAI metropolita warszawski. Inicjatorem sprowadzenia relikwii był senator Kazimierz Jaworski z Klubu Zjednoczonej Prawicy. Zwrócił się w tej sprawie do kard. Stanisława Dziwisza, a następnie zorganizował wśród innych parlamentarzystów zbiórkę pieniędzy na ozdobny relikwiarz. Składkę na ten cel przekazali posłowie i senatorowie różnych opcji politycznych – z PiS, PO, PSL i niezależni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W liście do kard. Dziwisza parlamentarzyści podkreślili, że kaplica sejmowa jest nie tylko – choć przede wszystkim – miejscem sprawowania sakramentów, ale także "miejscem, gdzie parlamentarzyści różnych opcji politycznych potrafią wspólnie się modlić i przekazać sobie chrześcijański znak pokoju – ponad podziałami".

Wprowadzenie relikwii do kaplicy sejmowej poprzedziła Msza św. odprawiona przez duszpasterza parlamentarzystów i kapelana kaplicy sejmowej ks. Piotra Burgońskiego.

Po uroczystości metropolita warszawski, któremu towarzyszyła marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, oddał cześć Janowi Pawłowi II przed tablicą, upamiętniającą wizytę papieża Wojtyła w parlamencie w 1997 r.

Dzień 16 października, w drodze ustawy z 27 lipca 2005 r., został ustanowiony Dniem Papieża Jana Pawła II. Jak czytamy w ustawie, jest ona hołdem największemu autorytetowi XX w. Posłowie podkreślili w niej, że Jan Paweł II sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył solidarności, odwagi, pokory, stanowczości, wyrozumiałości i mądrości. 16 października to symboliczna data. Tego dnia arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła wybrany został na papieża.

Reklama

W ramach obchodów Dniem Papieża Jana Pawła II w Sali Kolumnowej Sejmu odbyło się spotkanie poświęcone nauce społecznej św. Jana Pawła II. O problemach współczesnego świata dotyczących wykluczenia społecznego osób chorych, niepełnosprawnych i opieki nad ludźmi z marginesu rozmawiali m.in. ks. prof. Alfred Wierzbicki, ks. prof. Andrzej Szostek, s. Małgorzata Chmielewska i Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Podczas konferencji zaprezentowano publikację „De Revolutionibus orbium populorum Ioannis Pauli II" wydaną przez Wydawnictwo Sejmowe z okazji dziesiątej rocznicy śmierci i pierwszej rocznicy kanonizacji papieża Jana Pawła.

Podziel się:

Oceń:

2015-10-16 12:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo papieskiego „Anioła Stróża”

Niedziela Ogólnopolska 19/2018, str. 12-13

Antonio Fabrizio wskazuje miejsce zamachu na Jana Pawła II

Włodzimierz Rędzioch

Antonio Fabrizio wskazuje miejsce zamachu na Jana Pawła II

Antonio Fabrizio, emerytowany żandarm watykański, wspomina dzień 13 maja 1981 r. w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

Więcej ...

Generał Zakonu Paulinów: aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią

2024-05-03 12:11

Jasna Góra/Facebook

O wielkiej duchowej spuściźnie Polaków naznaczonej aktami zawierzenia Maryi, które wciąż powinny być codziennym rachunkiem sumienia, tak poszczególnego człowieka jak i całego narodu - przypomniał na rozpoczęcie głównych uroczystości odpustowych ku czci Królowej Polski na Jasnej Górze przełożony generalny Zakonu Paulinów. O. Arnold Chrapkowski apelował, aby troska o życie i jego poszanowanie zwyciężyła nad obleczonym w nowoczesność zachwytem śmiercią. Sumę odpustową z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i tysięcy wiernych celebruje abp Tadeusz Wojda, przewodniczący KEP.

Więcej ...

Magdalena Guziak-Nowak: wszystkie ręce na pokład dla ochrony życia dziecka nienarodzonego

2024-05-04 09:55

Adobe.Stock

- Jestem przeciw aborcji, ponieważ po pierwsze nie wolno zabijać niewinnych dzieci, a po drugie kobiety zasługują na dobrą, konkretną, realną pomoc w rozwiązaniu ich prawdziwych problemów, z którymi czasami w ciąży muszą się borykać, a nie na taką tanią alternatywę, która do końca życia pozostanie wyrwą w sercu - mówi Magdalena Guziak-Nowak, sekretarz zarządu Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, dyrektor ds. edukacji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej