Reklama

Niedziela Świdnicka

Bp Dec: aby być miłosiernym, nie wystarczy mieć dobre serce

Ks. Daniel Marcinkiewicz

„Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”, taki tytuł nosi list pasterski biskupa świdnickiego do wiernych diecezji świdnickiej zachęcający do dobrego przeżycia Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia. List został odczytany dziś we wszystkich kościołach i kaplicach diecezji świdnickiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„W nasz tegoroczny Adwent włącza się w szczególny sposób Ojciec św. Franciszek. Dnia 8 grudnia br., w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, otworzy w Kościele katolickim Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia. Bardzo się cieszymy, że Ojciec św. Franciszek idzie drogą wytyczoną przez swoich poprzedników: św. Jana Pawła II i papieża Benedykta XVI. Jesteśmy zobowiązani zastanowić się w tegorocznym Adwencie, co oznacza dla nas Jubileusz Miłosierdzia, w jakiej postawie go przeżyjemy, jakie przyniesie owoce dla Kościoła i ludzkości” – czytamy w liście pasterskim biskupa świdnickiego.

„Ten piękny świat, w którym żyjemy jest ograniczony i niedoskonały. Nie jest tak piękny i tak doskonały jak Jego Stwórca - Bóg Wszechmogący. W przestrzeni moralnej został on już na początku zeszpecony przez grzech człowieka i do dziś jest skażany przez nasze grzechy. Każdy grzech jest nieposłuszeństwem wobec Boga. Gdy pojawiło się na ziemi zło, Bóg podjął naprawę świata swoim miłosierdziem. Zawsze wtedy, gdy jest źle, potrzeba miłosierdzia w sposób szczególny. Świat i człowiek jest leczony i uzdrawiany przez Boże miłosierdzie, które okazuje się w przebaczeniu. O Bożym miłosierdziu mówili prorocy” – pisze w liście bp Dec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dalszej części listu biskup świdnicki zaznacza, że miłosierdzie bliźnim możemy okazywać w podwójnej formie, przez przebaczenie i niesienie pomocy. „Czy wszystko wszystkim przebaczyłem? Jeśli nie, to właśnie teraz wybija godzina, by przebaczyć i pojednać się. Dotyczy to głównie naszych rodzin i wielu innych wymiarów życia społecznego. Jubileuszowy Rok Miłosierdzia jest ku temu bardzo dobrą okazją. Nie można z wiarą i ze czcią spoglądać na krzyż Chrystusa, jeśli się komuś nie przebaczyło. Trzeba drugim przebaczyć, by ocalić siebie, trzeba być miłosiernym wobec innych, by samemu miłosierdzia dostąpić” – tłumaczy, dopowiadając, że: „drugą formą czynienia miłosierdzia jest pomaganie. Miłosierni to ci, którzy pomagają i oni sami dostąpią miłosierdzia. Okazując miłosierdzie otrzymają jeszcze więcej. Chrystus kiedyś mówił o ubogiej wdowie, która wrzuciła do skarbony dwa pieniążki – wszystko, co miała na utrzymanie. Jezus wrzucił do skarbony świata wszystko, kim był i co posiadał; wrzucił samego siebie, swoją miłość aż po dar ze swojego życia” – pisze biskup Dec.

Na zakończenie listu bp Dec wskazał na gesty miłosierdzia w Roku Jubileuszowym. „Szczególnym znakiem Roku Miłosierdzia, będą Drzwi Święte w wyznaczonych dziewiętnastu kościołach naszej diecezji, które mają się stać „Bramą Miłosierdzia”, są nimi: katedra pw. św. Stanisława i św. Wacława w Świdnicy, bazylika pw. Nawiedzenia NMP w Bardo Śl., bazylika pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Strzegomiu, bazylika pw. Nawiedzenia NMP w Wambierzycach, kolegiata NMP Bolesnej i św. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu, sanktuarium Relikwii Krzyża Świętego w Wałbrzychu, sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Starym Wielisławiu, pw. Wniebowzięcia NMP w Bielawie, pw. św. Jadwigi w Bolkowie, pw. św. Michała Archanioła w Bystrzycy Kłodzkiej, pw. św. Jerzego w Dzierżoniowie, pw. Matki Bożej Różańcowej w Kłodzku, pw. św. Bartłomieja w Kudowie Zdrój, pw. Miłosierdzia Bożego w Kudowie Zdrój, pw. Narodzenia NMP w Lądku Zdroju, pw. św. Mikołaja w Nowej Rudzie, pw. Chrystusa Króla w Polanicy Zdrój, pw. Wniebowzięcia NMP w Polanicy Zdrój, pw. św. Anny w Ząbkowicach Śląskich. Kościoły te będą miejscem, gdzie wierni będą mogli obficiej doświadczać łaski Bożego miłosierdzia. W związku z tym będą one otwarte przez cały dzień, a w każdy piątek od godz. 15,00 do wieczornej Mszy św. będzie w nich trwać adoracja Najświętszego Sakramentu, by wierni mieli okazję do indywidualnej modlitwy i sakramentu pokuty” – zaznacza hierarcha.

Podziel się:

Oceń:

2015-12-06 13:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wiceprezydent Radomia napisał do dyrektorów szkół list ws. gender

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

26 czerwca: Kto dziś gra? Euro 2024

2024-06-26 06:55

PAP/EPA/CHRISTOPHER NEUNDORF

26 czerwca 2024 r. - kolejny dzień piłkarskich zmagań podczas ME 2024! Kto dziś gra?

Więcej ...

Abp Gänswein: usunięcie z Watykanu było gorzkim osobistym doświadczeniem

2024-06-26 09:58

Włodzimierz Rędzioch

Arcybiskup Georg Gänswein postrzega swoją nominację na nuncjusza apostolskiego w krajach bałtyckich jako koniec swojego "wygnania". „Usunięcie z Watykanu przez papieża Franciszka było dla niego gorzkim osobistym doświadczeniem", powiedział były prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI i emerytowany prefekt Domu Papieskiego niemieckiemu tygodnikowi "Die Tagespost" z Würzburga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?