Reklama

Modlitwa

Msza św. - najważniejsza modlitwa w życiu człowieka!

Karol Porwich/Niedziela

Są ludzie, którzy dzielą swoje życie duchowe na modlitwę i udział we Mszy św. W uproszczonej formie stwierdzamy, że mamy chodzić do kościoła i mówić pacierz. Warto jednak uświadomić sobie, że Msza św. jest również modlitwą, i to zapewne najważniejszą modlitwą w życiu człowieka!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stąd, jeśli kiedyś staniemy przed wyborem, czy pójść na Eucharystię, czy pomodlić się indywidualnie, powinniśmy przyznać pierwszeństwo Mszy św. Mądry chrześcijanin nigdy nie ma wątpliwości, czy lepiej jest udać się parku i pośród drzew i śpiewu ptaków uwielbiać Boga, czy też spotkać się z Nim w Eucharystii. Kościół wyraźnie naucza, że nigdzie indziej na tym świecie nie spotkamy Boga w sposób realny i prawdziwy, jak tylko podczas Eucharystii. Świadomość tego, że Msza św. to moja najważniejsza modlitwa, powinna nas sprowokować do refleksji nad tym, co zrobić, aby rzeczywiście była ona modlitwą. Co pomaga w głębszym przeżywaniu Mszy św.? Bardzo wiele czynników. O niektórych z nich chcemy napisać kilka słów w ramach „Niedzielnej szkoły modlitwy”.

Między ulicą a kościołem

Chcielibyśmy często doświadczać natychmiastowych cudów przemiany. Chcielibyśmy wejść do kościoła prosto z ulicy i doświadczyć mocnego uderzenia Pana Boga, takiego, które byłoby porównywalne choćby do upadku św. Pawła pod Damaszkiem. Wiele razy jednak udział w Mszy św. jest dla nas udziałem bardzo trudnym i mało poruszającym. Dziwimy się wtedy, dlaczego Bóg nie działa w mocny sposób na naszą duszę? Tymczasem Pan Bóg potrzebuje naszej całkowitej otwartości i naszego zaproszenia, potrzebuje też naszego przygotowania na Jego przyjście. I tak jak w modlitwie ważne jest pierwsze nastawienie i wyciszenie, tak we Mszy św. niesłychanie ważne jest nasze pierwsze zetknięcie się ze świątynią. Od tego, co dzieje się między ulicą a kościołem, zależy często nasze głębokie uczestnictwo we Mszy św. Spróbujmy zobaczyć, jak zachowujemy się przy wejściu do świątyni na Mszę św.? Na ile wcześniej przychodzimy do kościoła i co robimy w nim, zanim zacznie się coś dziać przy ołtarzu? Między ulicą a kościołem dokonuje się pierwszy krok wejścia w tajemnicę Eucharystii.

Ludzie z progu kościoła

Dlaczego najwięcej ludzi w naszych świątyniach lubi stać „pod chórem”, czyli właściwie na progu kościoła? Niektórzy mówią, że to jest najbezpieczniejsze miejsce, bo szybko można wyjść ze świątyni. Ludzie z progu kościoła to ludzie, którzy chyba nie wiedzą jeszcze, w którą stronę zrobić krok, czy w stronę świata, czy w stronę Boga. Jeśli chcesz, aby Msza św. była modlitwą i spotkaniem z Bogiem, nie zachowuj tak wielkiego dystansu do Boga. Nie da się z kimś głęboko porozmawiać, jeśli się stoi na progu domu i nie wchodzi do środka. Dobry uczeń zawsze chce siedzieć blisko mistrza, żeby słyszeć i widzieć jak najwięcej. Uczeń słaby i chwiejny chowa się z tyłu, żeby tylko ktoś nie odkrył jego słabości. Żeby Msza św. stała się modlitwą, powinniśmy znaleźć dla siebie jak najlepsze miejsce w świątyni. Jeśli jesteś człowiekiem z progu kościoła, to spróbuj zrobić kilka kroków do przodu, a wtedy zrozumiesz i zobaczysz więcej i Msza św. stawać się będzie dla ciebie coraz piękniejszą modlitwą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+6 -1

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież apeluje o modlitwę w intencji Bliskiego Wschodu

Grzegorz Gałązka

Do modlitwy w intencji Bliskiego Wschodu wzywa papież w intencji modlitewnej na listopad. Franciszek wskazał na potrzebę umocnienia współżycia i dialog między trzema monoteistycznymi religiami w tamtym regionie świata

Więcej ...

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał przed Bogiem i śpiewał o Bogu

2024-05-20 13:06

PAP/Łukasz Gągulski

Dziś odbyły się uroczystości pogrzebowe Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Homilię wygłosił kard. Grzegorz Ryś. „O bardzo trudnych rzeczach potraficie śpiewać w sposób prosty. To wielkość Skaldów, że o wielkich rzeczach w sposób bardzo prosty potraficie mówić” – mówił zwracając się do biorących udział we Mszy św. artystów. Zdaniem kardynała Skaldowie, odkąd istnieją, czyli blisko 60 lat, potrafią poprzez swoją twórczość rozmawiać z ludźmi, dlatego, że sami potrafią ich słuchać.

Więcej ...

Śp. ks. Tadeusz Kasperek - proboszcz, jakich mało

2024-05-20 22:29

Katarzyna Dybeł

Serce i czas miał dla wszystkich, ale w centrum jego duszpasterskiej troski były dzieci i osoby chore, starsze, zmagające się z cierpieniem i niezrozumieniem - wspomina Katarzyna Dybeł.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...