Reklama

Wiadomości

Chadecy z Parlamentu Europejskiego o migrantach i uchodźcach na konferencji w Pradze

Mateusz Cieniawski/Radio Rodzina

Chadecy (EPP) z Parlamentu Europejskiego spotkali się na "Dialogu z Kościołami i instytucjami religijnymi", aby tym razem w Pradze podjąć temat: "Migracja: odpowiedź na przymusowe przesiedlenia"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W konferencji wzięło udział wielu polityków europejskich i ekspertów zajmujących się sprawami migracji. Referaty programowe wygłosili m.in . Prymas Czech kard. Dominik Duka i komisarz unijny ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu Tibor Navracsics. W pierwszej części spotkania omówiono tematy dotyczące przyczyny wciąż napływających uchodźców do Europy, a także propozycje powstrzymania dalszego napływu uchodźców.

Kard. Dominik Duka, wyraził stanowczy pogląd, że jeśli uchodźcy mają osiedlić się w Czechach to na warunkach czeskich. Kościół w Czechach przygotowuje się do przyjęcia emigrantów, ale muszą oni zaakceptować chrześcijańskie wartości, które obowiązują w Czechach, następnie podjąć naukę języka czeskiego, a potem znaleźć pracę. Ich pobyt musi przebiegać wraz z procesem asymilacji do kraju i zwyczajów panujących w państwie. Hierarcha zwrócił też uwagę na pilną potrzebę wypracowania modelu rozwiązań wielokulturowych w krajach unijnych, bowiem obecnie istniejące nie zdaja egzaminu i wymagają reformy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ks. Andrzej Halemba z Stowarzyszenia "Pomoc Kościołowi w Potrzebie" , zwrócił uwagę na postępującą islamizację krajów Bliskiego Wschodu. Wymienił m.in . Irak, gdzie chrześcijanie, którzy od wieków byli na terenie Iraku uciekają masowo do innych krajów. Nie widzą siebie jako obywateli tego kraju. "Przed rokiem 2003 chrześcijanie w Iraku byli traktowani jako równi obywatele. W tej chwili każe im się deklarować- albo w Kurdystanie będziesz Kurdem, albo Arabem lub podporządkujesz się totalnie do świata islamskiego. Innej możliwości nie ma"-puentuje ojciec Andrzej Halemba. W Turcji było na początku XX wieku 23 %. chrześcijan; dziś 0,3 %. W irackim Mosulu gdzie przez 2000 lat żyli chrześcijanie ze smutkiem należy stwierdzić, że dziś nie ma już ani jednego wyznawcy Chrystusa. Czy taki los czaka cały Bliski Wschód ? pytał ks. Halemba.

Reklama

Podczas konferencji byli także przedstawiciele stowarzyszeń pomagających uchodźcom w Europie. Olga Siebert - przedstawicielka Jezuickiej Pomocy Uchodźcom podkreśla, że poza granicami Unii Europejskiej w obozach dla uchodźców chrześcijanie są szykanowani: "to jest prawda, że w państwach takich jak Jordania czy Libia, chrześcijanie boją się przyznać do własnej wiary ze względu na prześladowanie ze strony muzułmanów. My w Europie nie rozróżniamy ludzi na podstawie religii".

Bardzo krytycznie na temat stanowiska muzułmanów dotyczących Europy po zamachach we Francji wypowiadał sie imam Hocine Drouiche - dyrektora Instytutu ds. walki z nienawiści i terroryzmu we Francji . Ze smutkiem stwierdził, iż po zamachach terrorystycznych, które miały miejsce 13 listopada nie odbyło się spotkanie imamów aby zastanowić sie nad przyczynami i źródłami ekstremistów. Nie wyrażono też oficjalnego stanowiska świata muzułmańskiego we Francji , w którym padłoby jednoznaczne potępienie terroryzmu . Imam dodał, że jedynie z kilkoma osobami napisał list potępiający te zamachy. Dodał, iż odnosi wrażenie, że nawet najwyżsi przedstawiciele muzułmanów w Europie boją się dziś radykałów. Oceniając właśnie dzisiejszy islam radykałów stwierdził: " To nie islam a ideologia. Ja nie odnajduje się w tym islamie. Taki islam stał się zakładnikiem grup radykałów, którzy wywierając presję niszczą zaufanie do imana".W ustach imana słowa "nie ma Europy bez wartości chrześcijańskich" wybrzmiały szczególnie i jak sam stwierdził "muzułmanie są na kontynencie europejskim szczęśliwi bowiem są tu wartości które ich chronią."

Poseł Alojz Peterle (b.premier Słowenii) z zaniepokojeniem stwierdził, że świat jest nieprzyjazny chrześcijanom: "gdyby ktoś z mojej frakcji zaczął mówić o problemie prześladowania chrześcijan- to w kolejnych wyborach na pewno byśmy przegrali". Puentując stwierdził, że "w jednym z sprawozdań na forum parlamentu prezentując wartości rodzinne w ujęciu chrześcijańskim i tradycyjny spotkał sie z wieloma głosami sprzeciwu i braku akceptacji. Niszczy się w imię poprawności politycznej wartości, które są fundamentem naszej cywilizacji" - mówił Petrele.

Na ważny problem bliskowschodniego konfliktu zwrócił uwagę poseł Joachim Zeller ( CDU). Zaznaczył, że problem, który dzisiaj mamy w Europie to nie problem wojny religijnej tylko problem wojny politycznej: "Możemy zobaczyć jak ropa wywożona jest tirami z krajów bliskiego wschodu, póki nie zakończy się ten handel, nie zakończy się wojna"- stwierdził J.Zeller. Poseł Jan Olbrycht (EPP) podsumowując konferencje chadeków skupionych wokół Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim powiedział, że "nie są to spotkania ustalające konkretne działania i nie taka jest rola. Ważne jest kto w takich spotkaniach uczestniczy, a w naszym spotkaniu uczestniczą nie tylko posłowie do Parlamentu Europejskiego, ale także sam komisarz do spraw uchodźców i przedstawiciele kościołów różnych wyznań. Ta konferencja daje nam wiele informacji dotyczących złożoności tego problemu, a także gdzie są przyczyny i co trzeba zrobić, jakiego typu działania podjąć". Konferencja odbyła się w dniach 11-12 grudnia i była już 18. Dialogami chadeków europejskich z Kościołami i instytucjami religijnymi.

Podziel się:

Oceń:

2015-12-14 14:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

3. dzień konferencji o przyszłości chrześcijaństwa w Europie

Artur Stelmasiak

Więcej ...

Panie, daj mi serce wrażliwe do słuchania i ręce gotowe do pomagania!

2024-07-04 14:59

Adobe Stock

Ewangelia zaprasza każdego, kto jej słucha i kto idzie za Jezusem, do bycia prorokiem, który głosi słowa nie z tego świata, a więc słowa nadziei i ufności, słowa miłości i odwagi.

Więcej ...

Pierwsze liturgiczne wspomnienie bł. Rodziny Ulmów

2024-07-06 20:34

Karol Porwich/Niedziela

7 lipca po raz pierwszy obchodzimy wspomnienie liturgiczne bł. Rodziny Ulmów. W Markowej - miejscu ich urodzenia i męczeńskiej śmieci - uroczyste obchody związane z tym wydarzeniem rozpoczęły się już wcześniej. W niedzielę Rodzina Ulmów zostanie też ogłoszona patronami województwa podkarpackiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla

Kościół

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla "Niedzieli"

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...