Reklama

Modlitwa

Znaki święte w Kościele

Krzyż

enterlinedesign/fotolia.com

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Krzyż jest znakiem odkupienia. Znajduje się na każdym ołtarzu, gdy sprawowana jest Eucharystia. Spotykamy go na wieżach kościołów, na szczytach gór i skrzyżowaniach dróg, a także na grobach przodków, którzy odeszli do wieczności. Bywa w salach lekcyjnych i szpitalnych. Powinien być w każdym chrześcijańskim domu. Znakiem krzyża rozpoczynamy i kończymy modlitwę, ale też każdą poważną sprawę. Krzyż w starożytności był narzędziem tortur, na którym umierali niewolnicy. Z chwilą, gdy na nim poniósł śmierć sam Zbawiciel Jezus Chrystus, krzyż został uświęcony i stał się znakiem zwycięstwa nad śmiercią. Apostołowie głosili prawdę Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego – Zbawiciela, który przez ofiarę pojednał ludzi z Bogiem i stał się Pośrednikiem Nowego Przymierza. Chrystus Ukrzyżowany jest Zwycięskim Odkupicielem człowieka. Krzyż, który już wcześniej był znanym symbolem układów orientacyjnych w przestrzeni, nabrał nowego i zbawczego znaczenia. Krzyż umieszczony wewnątrz koła oznacza związek między niebem i ziemią. Przecinające się proste linie dzielą przestrzeń na górę i dół, na lewo i prawo, jednocześnie te części lub też strony świata łącząc w jedno. Nawet to pierwotne i naturalne znaczenie przez spotkanie z Chrystusem nabrało swej głębi. „Kościół nie przestaje przeżywać Jego śmierci na Krzyżu i Jego Zmartwychwstania. Są one treścią codziennego życia Kościoła – pisze Jan Paweł II w pierwszej encyklice «Odkupiciel człowieka». – Kościół żyje Jego tajemnicą, czerpie z niej bez wytchnienia i stale szuka dróg, ażeby tę tajemnicę swojego Mistrza i Pana przybliżyć ludzkości: ludom, narodom, coraz nowym pokoleniom, każdemu człowiekowi”. Jezus Chrystus Zmartwychwstały ze swoim krzyżem jest teraz ośrodkiem wszechświata i historii. Różne są znaki krzyża: jest krzyż rzymski, grec-ki, jerozolimski, św. Andrzeja i św. Piotra. One wszystkie wskazują na Krzyż Chrystusa Pana, który ma być udziałem każdego chrześcijanina. „Kto chce iść za Mną, niech weźmie swój krzyż i niech Mnie naśladuje”. Wszystkie znaki krzyża przypominają o tej prawdzie. Adam Mickiewicz wypowiedział to w „Rozmowie wieczornej”:
Z Tobą ja gadam!
Słów nie mam dla Ciebie:
Myśl Twoja każdej myśli mej wysłucha;
Najdalej władasz i służysz w pobliżu,
Król na niebiosach, w sercu mym na krzyżu!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O. Jurczak: w czasie epidemii liturgia jest szansą na „nawrócenie duszpasterskie” (rozmowa)

- Tegoroczna Wielkanoc tak naprawdę będzie egzaminem z dojrzałości naszej wiary. Nawet jeśli pojawi się rozczarowanie, to niech będzie ono motywacją do głębszych poszukiwań. Może to najlepszy sposób na „nawrócenie duszpasterskie”? - powiedział w rozmowie z KAI o. Dominik Jurczak OP z Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego. Duchowny jest wykładowcą na Papieskim Instytucie Liturgicznym „Anselmianum” i na Papieskim Uniwersytecie „Angelicum” w Rzymie.

Więcej ...

O ducha służby, miłosierdzia - rozpoczęły się rekolekcje pracowników Służby Zdrowia

2024-05-17 20:52

BPJG

O ducha służby, miłosierdzia, cierpliwości i pokoju modlą się na Jasnej Górze w przededniu Pięćdziesiątnicy, czyli uroczystości Zesłania Ducha Świętego, uczestnicy dwudniowych rekolekcji środowiska medycznego. Odbywają się one po raz 44., zostały zapoczątkowane przez bł. ks. Jerzego Popiełuszko. - Uczył nas, nawet swoją postawą, jak mieć serce dla człowieka - mówią pielęgniarki, które pamiętają pielgrzymki z bł. ks. Jerzym.

Więcej ...

Święcenia kapłańskie w Przemyśl

2024-05-18 13:30
Neoprezbiterzy z Pasterzami i Przełożonymi

kl. Krzysztof Bilik

Neoprezbiterzy z Pasterzami i Przełożonymi

Kapłan jutra ma mieć zatem serce podobne do serca Jezusowego, ma poznać swoje serce i mieć to serce otwarte tak jak serce Jezusa, otwarte na Pana Boga, na wolę Bożą, ale także na drugiego człowieka – mówił abp Adam Szal – metropolita przemyski w czasie święceń kapłańskich, w czasie których udzielił tego sakramentu sześciu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli