Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica: sesja Civitas Christiana o 1050. rocznicy Chrztu Polski

Ks. Daniel Marcinkiewicz

„Polska, jak i cała Europa tak wiele zawdzięcza chrześcijaństwu i nie ma żadnego powodu, żeby dzisiaj osłabiać chrześcijaństwo w Polsce, Europie i w świecie” – mówił w homilii bp Ignacy Dec. Biskup świdnicki 27 października przewodniczył Mszy św. w kaplicy seminarium duchownego w Świdnicy na rozpoczęcie sesji popularno-naukowej: „W 1050. rocznicę Chrztu Polski”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sympozjum zostało zorganizowane przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” oraz Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej.

W części wykładowej, wprowadzając do tematu sesji mgr Henryk Koch, przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” we Wrocławiu mówił o duchowych i kulturowych konsekwencjach Chrztu Polski. „Duchowe i kulturowe konsekwencje Chrztu Polski stanowią trwałą podstawę w ciągłym budowaniu „civitas christiana” w naszej Ojczyźnie oraz wpisują się w narodową tożsamość opartą na Ewangelii, włączając tym samym w krąg europejskiej „civitas christiana” – zaznaczył Henryk Koch. Następnie głos zabrał ks. prof. dr hab. Józef Pater z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wygłosił on wykład pt.: „Naród idący ku przyszłości – w 1050. rocznicę Chrztu Polski”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Przyjęcie chrztu przez Mieszka I w 966 r. było decyzją historyczną i historiotwórczą, a zarazem najbardziej przełomowym wydarzeniem w dziejach Polski. Kraj Polan dokonał zasadniczej zmiany; przechodził od kultu stworzenia do kultu Stwórcy. Nie było to przejście od jednej religii do drugiej. To było coś więcej. Było to radykalne przejście od bałwochwalstwa do wiary” – mówił ks. prof. Pater.

Prelegent zauważył, że władca Polan zdecydował się na chrzest zupełnie dobrowolnie, przyjmując do za pośrednictwem Czechów. „Zapewniło to Polsce polityczną niezależność. Wedle zgodnej opinii historyków bez tego aktu Polski, jako suwerennego organizmu państwowego, nie dałoby się utrzymać. Polska weszła od tej chwili w krąg kultury zachodniej, uzyskując tym samym prawo do dalszego rozwoju, w sensie politycznym, gospodarczym, społecznym, a także kulturowym i duchowym” – podkreślał duchowny.

Na zakończenie wystąpienia prelegent mówiąc o Polskim narodzie, który podąża w przyszłość, stwierdził, że za całe duchowe bogactwo, narodową kulturę, które są owocem przyjęcia chrztu św. przez Mieszka I i praojców, winniśmy być dumni oraz mieć obowiązek obrony chrześcijańskich wartości, z których wyrosła Polska.

Reklama

W drugiej części spotkania uczestnicy mieli okazję wziąć udział w panelu dyskusyjnym, który poprowadził ks. prof. PWT Grzegorz Sokołowski z „Obserwatorium Społecznego” we Wrocławiu. Podczas burzliwej dyskusji poruszany był temat: „Jaką przyszłość ma naród Polski – w świetle współczesnych wyzwań i tysiącletniego dziedzictwa”, w której udział wzięli: ks. prof. dr hab. Ignacy Dec, biskup świdnicki; ks. infułat Ireneusz Skubiś, honorowy redaktor naczelny tygodnika katolickiego „Niedziela” (Częstochowa); ks. dr Krzysztof Moszumański, asystent kościelny „Civitas Christiana” (Świdnica); Ireneusz Zyska, poseł na Sejm RP; dr Wojciech Kucharski, dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość (Wrocław); Marcin Kluczyński, redaktor naczelny Miesięcznika Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” (Warszawa).

XI sesja popularno-naukowa, została objęta honorowy patronat biskupa świdnickiego Ignacego Deca oraz ks. prof. dr hab. Włodzimierza Wołyńca, rektora Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Podziel się:

Oceń:

2016-10-28 08:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Dec: ludzie pokroju Judasza stoją w tle katastrofy smoleńskiej

Ks. Daniel Marcinkiewicz

„Gdy spoglądamy na Judasza, jego zakłamanie i złodziejstwo, to nam z pewnością nasuwa się skojarzenie, że ludzie jego pokroju stoją w tle katastrofy smoleńskiej i tego, co się po niej wydarzyło” – mówił bp Ignacy Dec podczas wieczornej Mszy św. w kościele Świętego Krzyża w Świdnicy.

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...

Papież polecił wybudowanie elektrowni agrowoltaicznej. Mówi o "przeciwdziałaniu globalnemu ociepleniu"

2024-06-26 14:13

PAP/EPA/ANGELO CARCONI

Ojciec Święty powierzył przewodniczącemu Gubernatoratu Państwa Watykańskiego i przewodniczącemu Administracji Dóbr Stolicy Apostolskiej zadanie budowy elektrowni agrowoltanicznej na eksterytorialnym obszarze Santa Maria di Galeria. Ma ona zapewnić nie tylko zasilanie istniejącej tam stacji radiowej, ale także całkowite zaopatrzenie w energię Państwa Watykańskiego. Postanowienia te zawarte są w opublikowanym dziś Liście apostolskim w formie „Motu Proprio” „Fratello Sole” (Brat Słońce).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?