Reklama

Polska

Poznań: abp Gądecki przewodniczył Mszy z okazji 25-lecia fundacji Redeptoris Missio

Paweł Wysoki

W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego abp Stanisław Gądecki przewodniczył w poznańskiej archikatedrze Mszy świętej z okazji 25-lecia fundacji Redemptoris Missio. „Kto ma Ducha Świętego, ten w konsekwencji Jego przyjęcia staje się misjonarzem. Jedynie we współpracy z Duchem Świętym możemy rozwijać w sobie wrażliwość i współczucie, otwartość, dyspozycyjność, zainteresowanie problemami bliźnich i inne cnoty potrzebne zwiastunom Ewangelii” – mówił w homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Metropolita poznański podkreślił, że etapem ukazywania się ducha misyjnego i jednym z najpiękniejszych uczynków miłosierdzia względem ciała jest okazywanie pomocy ludziom żyjącym w materialnej nędzy. Zaznaczył, że nie wystarczy troszczyć się o ludzi żyjących w ubóstwie, o potrzebujących pożywienia czy dachu nad głową.

„Prawdziwym ubóstwem tego świata jest ubóstwo tych, którzy nie wierzą w Boga. Źródłem prawdziwego ludzkiego ubóstwa jest odrzucenie i nienawiść wobec Chrystusa. Prawdziwe ubóstwo to nie wiedzieć, kim jest Bóg, który nas kocha i chodzi między nami jako jeden z nas” – stwierdził abp Gądecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przewodniczący KEP przypomniał historię powstania fundacji Redemptoris Missio, która została powołana w celu stworzenia profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród najuboższych w krajach misyjnych. Fundacja powstała z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

Metropolita poznański podkreślił, że przez ćwierć wieku objęła ona swoją działalnością kilkadziesiąt misyjnych krajów, szpitali, przychodni i punktów medycznych m.in. w Tanzanii, Kamerunie, Ugandzie, Kenii, Czadzie, Boliwii, Kazachstanie, na Białorusi i Madagaskarze.

Abp Gądecki zauważył, że siłą fundacji są wolontariusze, na których opiera się jej działalność. Bez nich nie byłaby w stanie pomagać tylu potrzebującym. Podziękował wolontariuszom, sympatykom oraz ofiarodawcom fundacji za ćwierćwiecze ich zaangażowania i działalności. Podkreślił, że „przez pomoc ubogim toruje się drogę Ewangelii”.

Podczas Mszy św. prof. Zbigniew Pawłowski, były kierownik Kliniki Chorób Pasożytniczych i Tropikalnych Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, jeden z fundatorów Fundacji Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, został odznaczony medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”.

Reklama

Fundacja Redemptoris Missio powstała w 1992 roku w Poznaniu. Swą nazwę zaczerpnęła z encykliki „Redemptoris Missio” Ojca Świętego Jana Pawła II. Celem organizacji jest stworzenie profesjonalnego zaplecza dla polskich misjonarzy prowadzących działalność medyczną wśród chorych w najuboższych krajach świata. Organizuje wyjazdy lekarzy, pielęgniarek i studentów medycyny do szpitali i przychodni w krajach misyjnych. Wysyła lekarstwa, środki opatrunkowe i sprzęt medyczny, propaguje działalność humanitarną i charytatywną wśród młodzieży szkolnej i akademickiej.

Celem fundacji jest także profesjonalne przygotowanie wyjeżdżających do pracy w tropiku. Wraz z Katedrą i Kliniką Chorób Tropikalnych i Pasożytniczych organizowane są szkolenia i konferencje dotyczące problemów zdrowotnych w krajach misyjnych.

Od 1997 roku zrzeszona jest w Medicus Mundi International – międzynarodowej sieci organizacji humanitarnych współpracujących ze sobą w dziedzinie opieki zdrowotnej na świecie, która z kolei jest w oficjalnych stosunkach ze Światową Organizacją Zdrowia.

W roku 2007 dzięki ofiarności sympatyków, przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, powstała przychodnia zdrowia w Kiabakari w Tanzanii, sztandarowe dzieło fundacji.

Fundacja prowadzi też akcje, m.in. „Opatrunek na ratunek”, „Puszka dla maluszka”, „Dentysta w Afryce”.

Podziel się:

Oceń:

2017-06-04 13:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jedna wielka Rodzina

Marek Kamiński

„Na święta kolęda dwóch serc…” śpiewał zespół Pectus dla pięciu tysięcy dzieci, które przybyły z rodzicami, dziadkami, opiekunami do łódzkiej Atlas – Areny.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika prasowego

2024-05-17 19:43

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy kard. Kazimierza Nycza i archidiecezji warszawskiej, wydał dzisiaj oświadczenie w związku z decyzją Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, zakazującej umieszczania symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. Publikujemy treść oświadczenia.

Więcej ...

Czy pozwolimy sobie zabrać wolność religijną?

2024-05-18 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Sejm RP wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny”. Nie, nie jest to fragment uchwały Sejmu z czasu kadencji Prawa i Sprawiedliwości, ale dokument podpisany przez marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, jako stanowisko krytyczne polskich posłów wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli