Reklama

Kościół

Relikwie św. o. Pio w kilku miastach w Polsce

Zakon Braci Mniejszych Kapucynów podsumował jubileusz stulecia otrzymania przez św. o. Pio stygmatów oraz pięćdziesięciolecia jego odejścia do Domu Ojca. Konferencja prasowa „Do nieba z Ojcem Pio” odbyła się 3 grudnia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach ogólnopolskich obchodów 100-lecia otrzymania stygmatów przez św. o. Pio odbyło się m.in. w czerwcu czuwanie z o. Pio w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach oraz kongres w Lublinie, Jubileuszowy Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio na Jasnej Górze we wrześniu oraz narodowa pielgrzyma do San Giovanni Rotondo (miejsca, w którym posługiwał o. Pio) w październiku. Uroczyste zakończenie roku jubileuszowego o. Pio w obecności relikwii tego świętego – chusty, rękawicy oraz habitu odbędzie się w Warszawie 7 i 8 grudnia.

Bp Artur Miziński, Sekretarz Generalny KEP podkreślił, że Rok św. o. Pio był wyjątkowy i pozwolił na zbliżenie się do świętego, który swoją uwagę kieruje na trwanie w jedności z Bogiem pozostając w stanie łaski uświęcającej. Wspomniał również narodową pielgrzymkę do San Giovanni Rotondo, która odbyła się w październiku br. - Bycie w tych miejscach daje nam nowe spojrzenie, nową perspektywę, odrodzenie wiary, a przede wszystkim odnowienie tej więzi z Bogiem poprzez świadectwo życia świętych bo święty o. Pio to świadek wiary, kapłan posługujący, wzór do naśladowania dla wszystkich, nie tylko dla zakonników – mówił bp Miziński.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Tak się pięknie składa, że zakończenie roku jubileuszowego św. o. Pio 50. Lat po śmierci i 100. lat po stygmatyzacji dokona się właśnie w adwencie. W adwencie, w którym jest całe nasze życie. W adwencie, w którym człowiek potrzebuje takiego wsparcia na tą ciężką wspólną drogę nieustannych wyborów – mówił ks. prał. Andrzej Kuflikowski, proboszcz parafii św. Ojca Pio w Warszawie. To właśnie w Warszawie 7 grudnia odbędzie się uroczyste zakończenie roku jubileuszowego o. Pio w obecności relikwii tego świętego – chusty, rękawicy oraz habitu.

Relikwie św. o. Pio pojawią się w najbliższych dniach w kilku miastach w Polsce: w Szczecinie, Poznaniu, Warszawie, Terliczce k. Rzeszowa, Łagiewnikach oraz w Oświęcimiu w celi śmierci św. o. Maksymiliana Kolbego. Br. Roman Rusek OFMCap - krajowy koordynator grup modlitwy Ojca Pio podkreślił, że w ciągu ostatniego roku w Polsce powstało ponad 20 grup modlitwy. - Obecnie mamy 370 grup modlitwy - w 370 parafiach ojciec Pio działa przez ludzi. Z jednej strony ci ludzie się modlą, a z drugiej strony pomagają też nieś ulgę w cierpieniu – podkreślił. Br. Rusek przypomniał również o działaniach zakonu podczas roku jubileuszowego wymieniając czuwanie modlitewne w Łagiewnikach, Kongresy w Lublinie i Częstochowie, spotkanie w Polanicy Zdroju z Czechami i Węgrami oraz narodową pielgrzymkę do San Giovanni Rotondo, w której wzięło udział ponad 1600 osób. - Mieliśmy wtedy 2 dni polskie w San Giovanni Rotondo, gdzie były konferencje, Msze św. w języku polskim – dodał.

Reklama

O owocach inicjatywy „Czyścimy czyściec z Maryją i św. o. Pio” mówił z kolei br. Zdzisław Duma, asystent prowincjalny grup modlitwy Ojca Pio Polski północnej. - To czyszczenie czyśćca ma za zadanie m.in. uwrażliwiać nas na to, co mówimy bardzo często w wyznaniu wiary „wierzę w świętych obcowanie”. Chodzi o to, żebyśmy rzeczywiście tę wiarę mieli i żebyśmy chcieli pomagać tym naszym braciom, którzy sobie pomóc nie mogą – podkreślił. W inicjatywę włączyło się ok. 3 tys. wspólnot m.in. parafie, KSM i Akcja Katolicka.

- Musimy mieć świadomość, że nie tylko my pomagamy tym duszom w czyśćcu cierpiącym, ale oni też wstawiają się za nami. Święci nam pomagają, święci pomagają tym w czyśćcu, my pomagamy w tym w czyśćcu, oni nam i w tym momencie wielkie dobro się dokonuje, dokonuje się dzieło zbawienia – dodał br. Duma.

Andrzej Piotrowicz, dyrektor generalny Roku Jubileuszowego o. Pio opowiedział o akcjach, które udało się zorganizować w ramach obchodów tego roku. Wymienił m.in. wydanie przez Pocztę Polską znaczka z podobizną św. o . Pio oraz pojawienie się tego świętego w pociągach pendolino. – Wielokrotnie docierały do nas informacje takiego pozytywnego zaskoczenia pasażerów, że w pociągach pokazywał się ojciec Pio - podkreślił.

Reklama

O akcji nie stygmatycy mówił br. Grzegorz Marszałkowski OFMCap, dyrektor Dzieła Pomocy Św. Ojca Pio. – Jest to kampania społeczna prowadzona, aby przybliżyć postać ludzi, którzy są stygmatyzowani, wykluczani w społeczeństwie, przesuwani na margines. Oczywiście mamy tu na myśli osoby bezdomne, których w Krakowie jest ok. 2 tys. – tłumaczył. Jak dodał, w ramach kampanii odbył się m.in. heppening oraz wystawa. Zachęcano również pedagogów, katechetów i wychowawców by podjęli te temat na lekcjach. Zakończeniem kampanii była konferencja, która odbyła sie 17 listopada w Krakowie PT. „Stygmaty współczesności”.

Konferencję poprowadził br. Mateusz Magiera OFMCap - Dyrektor Biura Prasowego Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Krakowskiej.

Organizatorem ogólnopolskich wydarzeń pod hasłem „Do nieba z ojcem Pio” była Prowincja Krakowska Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów. Patronat honorowy objął abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2018-12-03 14:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bóg przemawia do mnie w ciszy - rozmowa z reżyserem filmu "Usłyszeć Boga" [premiera 07.04 w TVP2]

Archiwum Jacka Tarasiuka.

Z Jackiem Tarasiukiem, reżyserem i producentem filmowym o Medjugorje, św. o. Pio i tym, jak Bóg może działać przez Facebooka rozmawia Łukasz Krzysztofka

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Miejsce spotkania i refleksji polskiego środowiska ruchu hospicyjnego

2024-06-22 14:14
Rektor Uniwersytetu wręczył prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza dr Jolancie Stokłosie „Złoty Medal Zasługi dla UPJPII”

archiwum organizatorów

Rektor Uniwersytetu wręczył prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza dr Jolancie Stokłosie „Złoty Medal Zasługi dla UPJPII”

– Ruch hospicyjny, który powstał w Polsce w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, stara się nie tylko nieść profesjonalną pomoc medyczną chorym, głównie na choroby nowotworowe w ostatnim okresie ich życia, ale także otaczać ich opieką duchową – przypomniała dr Jolanta Stokłosa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Kościół

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny