Reklama

Zdrowie

Abp Andrzej Dzięga w obronie wybitnego prawnika

JANSZUSZ SIEROKOSZ

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Jeśli ktoś sprawdzi, co on powiedział, to nie będzie go atakował - tak abp Andrzej Dzięga skomentował dla KAI sprawę ks. Franciszka Longchamps de Berier, atakowanego za wypowiedź w sprawie zaburzeń genetycznych wykrywanych u dzieci poczętych metodą in vitro. Środowiska lewicowe domagały się usunięcia wybitnego prawnika z grona wykładowców Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Chodzi o słowa wypowiedziane przez ks. Longchamps de Berier w wywiadzie dla tygodnika "Uważam Rze". „Są tacy lekarze, którzy po pierwszym spojrzeniu na twarz dziecka wiedzą, że zostało poczęte z in vitro. Bo ma dotykową bruzdę, która jest charakterystyczna dla pewnego zespołu wad genetycznych” - powiedział kapłan.

Członek zespołu ds. bioetycznych Episkopatu Polski wielokrotnie podkreślał, że jego zdanie wyrwano z kontekstu. „Mówiłem o tym, że u dzieci poczętych tą metodą istnieje większe ryzyko wad genetycznych” – powiedział. Dodał, że chodziło mu o informowanie rodziców o ryzyku, jakie się wiąże z in vitro. „Jeśli jest powód poczuć się urażonym przez dyskusję na temat wad genetycznych, to przepraszam - zaznaczył.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pytany przez KAI o komentarz w tej sprawie abp Andrzej Dzięga, przewodniczący Rady Prawnej KEP, stwierdził, że należałoby spokojnie przeanalizować wypowiedź ks. de Berier. "Jeśli ktoś zapozna się z tym, co on powiedział, to nie będzie go atakował. Trzeba sprawdzić, co powiedział, wtedy nie będzie ataków" - dodał.

Pod koniec lutego abp Andrzej Dzięga powołał w Szczecinie Penitencjarię Archidiecezjalną, czyli autonomiczny urząd opiniujący „trudne współczesne kwestie etyczno-moralne”.

Metropolita szczecińsko-kamieński powołał urząd na mocy kanonu 145 §2 oraz kanonu 148 Kodeksu prawa kanonicznego, biorąc pod uwagę „potrzeby (...) Ludu Bożego w zakresie nieustannego formowania ludzkich sumień", a także mając na uwadze "trwającą aktualnie dyskusję na tematy bioetyczne, w tym problematykę etyczno-moralnej oceny indywidualnej odpowiedzialności poszczególnych wiernych za publicznie wygłaszane opinie a także podejmowane publicznie decyzje dotyczące promowania oraz rozszerzania możliwości stosowania naruszających porządek natury oraz godność osoby ludzkiej procedur in vitro, uwzględniając także inne, trudne współczesne kwestie etyczno-moralne”.

Reklama

Do zadań Penitencjarii należeć będzie m.in. "analiza teologiczno-etyczna nowych zagadnień z zakresu spowiednictwa, teologii moralnej i kwestii bioetycznych, włącznie z udzielaniem odpowiedzi o charakterze konsultacyjnym" oraz "formacja spowiedników na terenie archidiecezji w zakresie tzw. tematów trudnych, nowych, bioetycznych".

Penitencjarię Archidiecezjalną tworzyć będzie zespół kapłanów i, w charakterze konsultorów, osób świeckich - ekspertów z zakresu teologii pastoralnej, teologii moralnej, teologii duchowości, bioetyki i prawa kanonicznego.

Na pytanie, czy podobne kościelne instytucje opiniotwórcze powinny powstać w innych diecezjach, abp Dzięga powiedział: "To jest nie moja sprawa". Jednak, jego zdaniem, jeśli tak by się stało, byłaby to "szeroka droga powrotu do życia sakramentalnego".

Podziel się:

Oceń:

2013-03-05 14:44

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Sztuka udawania

dalaprod/Fotolia.com

Więcej ...

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Więcej ...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 20.): Odkurzyłeś już?

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele