Reklama

Aktualności

Papież modlił się za pracowników mediów

Do modlitwy za osoby pracujące w środkach społecznego przekazu zachęcił dziś Franciszek podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty. W homilii wskazał, że uczeń Jezusa powinien być człowiekiem wolnym, człowiekiem tradycji i nowości, gdyż daje się kierować Duchowi Świętemu, a nie ideologiom.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wprowadzając do liturgii Ojciec Święty powiedział: „Chciałbym, abyśmy dzisiaj pomodlili się za tych wszystkich, którzy pracują w mediach, w środkach przekazu, by ludzie nie znajdowali się w wielkiej izolacji; na rzecz edukacji dzieci, informacji, żeby pomóc im przetrwać ten czas zamknięcia w domach” – stwierdził papież.

W homilii Franciszek komentując dzisiejszą Ewangelię (J 8, 31-42), skoncentrował się na słowach wypowiedzianych przez Pana Jezusa do Żydów: „Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Zaznaczył, że bycie uczniem - oznacza zezwolenie, by kierował nami Duch Święty: dlatego uczeń Jezusa jest człowiekiem tradycji i nowości, człowiekiem wolnym, nigdy nie podlegającym ideologiom.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na wstępie Ojciec Święty zauważył, że ósmy rozdział Ewangelii św. Jana zawiera gwałtowną polemikę między Panem Jezusem a uczonymi w Prawie, która dotyczy tożsamości zarówno Jezusa jak i uczonych w Prawie. Pan Jezus przypiera ich do muru, ukazując sprzeczności ich argumentacji. I w końcu nie znajdują innego wyjścia, jak bluźnierstwo wymierzone w Matkę Bożą. Franciszek podkreślił, że przedstawiając swoją tożsamość Jezus powiedział do Żydów, którzy w Niego uwierzyli: „Jeżeli będziecie trwać w nauce mojej, będziecie prawdziwie moimi uczniami i poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”. Nie zachęca ich do pogłębienia studiów, udoskonalenia argumentacji, lecz do trwania w Jego słowie, co nadaje im tożsamość uczniów Jezusa.

„Jeśli będziesz trwał w Panu, w Słowie Pańskim, w życiu Pana, będziesz uczniem. Jeśli nie będziesz trwał, będziesz człowiekiem, który sympatyzuje z doktryną, który idzie za Jezusem jako człowiekiem dokonującym wielu dobrych uczynków, jest bardzo dobry, który ma odpowiednie wartości, ale bycie uczniem jest prawdziwą tożsamością chrześcijanina” – stwierdził papież.

Podziel się cytatem

Reklama

Franciszek podkreślił, że ten stan ucznia obdarzy nas wolnością. „Uczeń jest człowiekiem wolnym, ponieważ trwa w Panu” - zaznaczył. Wskazał, że oznacza to pozwolenie, by kierował nami Duch Święty.

Reklama

„Z tego względu uczeń jest zawsze człowiekiem tradycji i nowości, jest człowiekiem wolnym. Nigdy nie ulegającym ideologiom, doktrynom w obrębie życia chrześcijańskiego, doktrynom, które mogą być dyskutowane ... trwa w Panu” – powiedział Ojciec Święty.

Reklama

Papież przypomniał, że w sekwencji do Ducha Świętego mówimy o Nim jako o najmilszym z Gości, to On nas inspiruje, ale pod warunkiem, że trwamy w Panu.

„Ten, kto trwa w Panu, jest uczniem, a uczeń jest namaszczony, pomazany przez Ducha, jest tym który otrzymał pomazanie Ducha i niesie je dalej. To jest droga, którą Jezus ukazuje nam dla wolności, a także dla życia. A bycie uczniem jest namaszczeniem, które otrzymują ci, którzy trwają w Panu. Niech Pan sprawi, abyśmy to pojęli, co nie jest łatwe: ponieważ uczeni w Prawie tego nie zrozumieli, nie pojmuje się tego jedynie głową; ale rozumie głową i sercem, tę mądrość namaszczenia Duchem Świętym, która czyni nas uczniami” – zaznaczył Franciszek.

Poranną celebrację zakończyła adoracja Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwo eucharystyczne. Ojciec Święty zachęcił też wiernych uczestniczących w transmisji do Komunii św. duchowej.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2020-04-01 10:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: wszystko, co jest życiem, bierze początek od Boga

„Wszystko to, co jest życiem, co jest piękne, dobre i prawdziwe pochodzi od Boga, który jest miłością, tak jak z serca, z łona matki pochodzi życie ludzkie, tak również z łona jednej z Matek zrodził się Jezus, który stał się wcieloną miłością” – te słowa wypowiedział Papież do przedstawicieli fundacji „Arché”, których przyjął na audiencji.

Więcej ...

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Więcej ...

Bp Milewski: nie możemy ustawać w głoszeniu Ewangelii

2024-04-25 19:23

Karol Porwich/Niedziela

Wielu powie, że głoszenie Ewangelii to niemożliwe zadanie. Trzeba nam jednak ją głosić i się nie zniechęcać, choć przeszkód i problemów tak dużo - uważał bp Mirosław Milewski w Nasielsku w diecezji płockiej, w święto św. Marka Ewangelisty. Zachęcił także wiernych, aby „pozostawali wierni sobie i wierni Bogu”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Kościół

Dni Krzyżowe 2024 - kiedy wypadają?

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim