Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: kult Jezusa Miłosiernego

Bożena Sztajner/Niedziela

Obraz Jezusa Miłosiernego, sgraffito św. s. Faustyny Kowalskiej i niemal nieustanna spowiedź, która jest sakramentem miłosierdzia m.in. o tym przypominają paulini z Jasnej Góry przed Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Także w częstochowskim sanktuarium jutro o 15.00 odmówiona zostanie Koronka do Bożego Miłosierdzia transmitowana przez Radio Jasna Góra, TVP VOD i jasnogórski kanał YouTube.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Św. s. Faustyna Kowalska w swoim życiu dwukrotnie nawiedziła jasnogórskie sanktuarium: w 1933 i 1935 roku, za każdym razem w drodze z Krakowa do Wilna. Pierwszy raz, gdy z Krakowa jechała do Wilna, 23 maja 1933 r. Po raz pierwszy również ujrzała Matkę Bożą w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze, gdzie poszła rano o godz.5 na odsłonięcie obrazu. Tak opisywała to wydarzenie w „Dzienniczku”: „modliłam się bez przerwy do godziny jedenastej i zdawało mi się, że dopiero co przyszłam. Matka, tamtejsza Przełożona, przysłała po mnie siostrę, żebym przyszła na śniadanie, i martwiła się, że się spóźnię na pociąg. Wiele mi powiedziała Matka Boża. Oddałam Jej swoje śluby wieczyste, czułam, że jestem Jej dzieckiem, a Ona mi Matką. Nic mi nie odmówiła, o co Ją prosiłam” (Dz. 260).

Drugi raz na Jasną Górę s. Faustyna przyjechała 4 listopada 1935 r., gdy wracała do Wilna po 8-dniowych rekolekcjach odprawionych w Krakowie. „Kiedy się modliłam przed cudownym obrazem, uczułam, że miłe są…” i tu myśl w „Dzienniczku” się urywa.

Podziel się cytatem

Reklama

Z Częstochową jest związana również historia figurek będących w rodzinie św. Faustyny Kowalskiej, którą opowiadała s. Gregoria Burlikowska ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Częstochowie. -Od dzieciństwa Helenie towarzyszyły dwie fajansowe figurki Pana Jezusa z otwartym Najświętszym Sercem i Najświętszej Maryi Panny, również z otwartym Sercem, które ojciec świętej Stanisław Kowalski kupił właśnie w Częstochowie. Tworzyły one mały ołtarzyk, przy którym modliła się cała rodzina. Obecnie znajdują one w muzeum w Krakowie-Łagiewnikach przekazane przez młodszą rodzoną siostrę Natalię.

Reklama

Fresk przedstawiający s. Faustynę na Jasnej Górze znajduje się na głównej, frontowej ścianie krużganków, nazywanych Wieczernikiem. Wykonany techniką sgrafitto, przedstawia świętą z „Dzienniczkiem” w ręku, stojącą w cieniu promieni rozchodzących się z krzyża. W podpisie umieszczono słowa: „Święta siostra Faustyna Kowalska (1905-1938), apostołka Bożego Miłosierdzia, prorok naszych czasów, przekazujący światu orędzie miłosierdzia, wielka mistyczka i mistrzyni życia duchowego ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia”.

Podczas uroczystości poświecenia fresku, która odbyła się w 2009r. siostry wyrażały przekonanie, że „wizerunek św. siostry Faustyny, wielkiej mistyczki i mistrzyni życia duchowego, umieszczony i poświęcony w Jasnogórskim Wieczerniku, będzie przypominał wszystkim pielgrzymom przybywającym na to miejsce, biblijne orędzie o miłości miłosiernej Boga do każdego człowieka, zachęcał do zaufania Mu i do czynnej miłości bliźniego, miłowania Kościoła, Eucharystii oraz gorącego nabożeństwa do Matki Bożej” .

Reklama

Obraz Jezusa Miłosiernego znajduje się w górnej części kaplicy Matki Bożej (na piętrze ponad przedsionkiem), w dawnym chórze zakonnym. W 1998 r. wykonano tam marmurowy ołtarz do wystawienia Najświętszego Sakramentu, w centrum zaś umieszczono obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez Krystynę Kwiatkowską. W miejscu tym najczęściej uczestniczą teraz we Mszy św. grupy zagraniczne.

Podziel się cytatem

Reklama

Sakrament pojednania - sakrament Bożego Miłosierdzia sprawowany jest na Jasnej Górze niemal nieustannie. Dla paulinów spowiedź jest jedną z najważniejszych ich posług i dlatego nawet w czasie epidemii nie została ona zaprzestana. Sprawowana jest w specjalnej kaplicy tzw. pokutnej i z uwzględnieniem koniecznych zabezpieczeń wciąż mogą do niej przystępować pielgrzymi.

Reklama

W ubiegłym roku jasnogórscy spowiednicy poświęcili pielgrzymom 27 tys. 462 godzin, służąc w konfesjonale poprzez sprawowanie Sakramentu Pojednania.

Koronkę do Miłosierdzia Bożego w kaplicy Matki Bożej o godz.15.00 poprowadzi o. Dariusz Nowicki, powołany przez papieża Franciszka misjonarz miłosierdzia. Paulini zachęcają do duchowej łączności.

Podziel się:

Oceń:

2020-04-18 16:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: dziś dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego

Archiwum Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Dziś na Jasnej Górze, w uroczystość Królowej Polski, odbędzie się ogólnopolskie dziękczynienie za życie i posług e beatyfikowanego w ub. roku kard. Stefana Wyszyńskiego. Najważniejszym punktem wydarzenia będzie uroczysta Msza św. na Szczycie o godz. 11.00. Liturgii w uroczystość BMP Królowej Polski celebrować będą polscy biskupi na czele z abp. Stanisławem Gądeckim, przewodniczącym Episkopatu, który wygłosi też kazanie.

Więcej ...

Narodzenie św. Jana Chrzciciela

„Jan Chrzciciel”, Bartolomeo Veneto, XVI wiek

Więcej ...

Łódź: Noc Świętojańska

2024-06-24 13:30

Piotr Drzewiecki

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Kościół

Rzym: zmarł spowiednik papieża Franciszka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Wiara

Prośmy św. Jana Chrzciciela, aby pomógł nam być...

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024