Reklama

Jasna Góra

Na Jasnej Górze można już odwiedzać ruchomą szopkę

Szopkę na Jasnej Górze tradycyjnie udostępniono wiernym w Boże Narodzenie. Podobnie, jak w ostatnich latach, składa się ona z dwóch części – tradycyjnej Betlejemki na klasztornym dziecińcu oraz szopki ruchomej, ze zwierzętami, która stanęła na fosach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak przypomniało biuro prasowe Jasnej Góry, hasłem Betlejemki tradycyjnie są słowa tematu roku duszpasterskiego w Kościele w Polsce, czyli "Zgromadzeni na świętej wieczerzy”.

Tzw. szopka górna, to tradycyjna chata ustawiona na dziedzińcu Jasnej Góry. W niej po pasterce o północy przełożony generalny zakonu paulinów składa figurę Dzieciątka Jezus. Na tzw. fosach znajduje się szopka ruchoma, ze zwierzętami.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W specjalnie zbudowanej chacie przedstawiane jest tam jerozolimskie i polskie Betlejem. Spośród ponad 400 figurek, mających po 35 cm wysokości, ok. 300 jest ruchomych.

Postaci nawiązują do tradycji codziennego życia – są kowal, piekarz, rybak, praczki, ludzie zbierający drewno, krzątający się przy swoich domach czy pasterze opiekujący się zwierzętami. Są też lalki ubrane w regionalne polskie stroje, a także postaci paulinów, poruszające się dzięki mechanizmom.

Od wielu lat jasnogórską szopkę przygotowuje o. Bronisław Kraszewski, jasnogórski dekorator. Cytowany w informacji sanktuarium uspokajał, że także w tym roku w dolnej szopce nie zabraknie żywych zwierząt.

„To dla uciechy dzieci. Będzie nasza emerytka, oślica Amelka i w tym roku dołączy do niej mama-oślica ze swym źrebięciem. Będzie dużo ptaków. Zwierzęta też chwalą Pana Boga i będą dopełniać wystroju naszej jasnogórskiej szopki” – zapowiadał o. Kraszewski.

Jak zapewnił również cytowany kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak, Jasna Góra nieustannie otwarta jest dla pielgrzymów. „Oczywiście trwamy cały czas w obostrzeniach sanitarnych, jednakże zapraszamy pielgrzymów, aby przybyć tu, na Jasną Górę, aby się pomodlić, aby doświadczyć Jezusa, który się rodzi w naszych sercach, aby też poczuć ten świąteczny klimat” – wskazał o. Pastusiak.

„Staraliśmy się, aby mimo trwającej pandemii przychodzący ludzie mogli zobaczyć szopki i przepiękne choinki w Kaplicy Matki Bożej i w bazylice, żeby ta trwająca pandemia nie zagłuszyła tego, co jest istotą naszego chrześcijaństwa, czyli miłości Boga do człowieka, który rodzi się nie tylko w Betlejemskiej stajni, ale rodzi się w sercu każdego z nas” – dodał kustosz.

Reklama

Zachęcił do odwiedzania, razem z najmłodszymi pielgrzymami, m.in. ruchomej szopki. „Ona będzie otwarta, chociaż pewnie trzeba będzie chwilę postać w kolejce, bo oczywiście będziemy wpuszczać mniejszą liczbę osób z racji obostrzeń sanitarnych. Niemniej jednak zachęcamy i zapraszamy do pielgrzymowania na Jasna Górę” – podkreślił o. Pastusiak.

Szopkę na wałach można odwiedzać - z zachowaniem zasad sanitarnego bezpieczeństwa - od Bożego Narodzenia, w godzinach krótszych niż zwykle, bo w 9-18. Szopka ta zwyczajowo jest udostępniana do wtorku poprzedzającego Środę Popielcową.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ mok/

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2020-12-25 10:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przed 800. laty św. Franciszek zainicjował pierwsze święto betlejemskiego Żłóbka

Szopka w kościele pw. Wniebowzięcia NMP we Wrocławiu - Ołtaszynie

ks. Łukasz Romańczuk

Szopka w kościele pw. Wniebowzięcia NMP we Wrocławiu - Ołtaszynie

Przed 800 laty, w 1223 roku, we włoskim Greccio, św. Franciszek po raz pierwszy postanowił „odtworzyć” grotę Narodzenia Jezusa w Betlejem. Wraz z prostymi ludźmi z okolicy przygotował pierwszą, żywą szopkę. Do pielęgnowania tradycji przygotowywania żłóbka w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie zachęcił papież Franciszek w podpisanym 1 grudnia 2019 r. w Greccio liście apostolskim „Admirabile signum”.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Święci pastuszkowie we Wrocławiu

2024-05-14 13:41
Uroczyste wprowadzenie relikwii

Magdalena Lewandowska

Uroczyste wprowadzenie relikwii

W 107. rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie do parafii św. Wawrzyńca we Wrocławiu uroczyście wprowadzono relikwie Świętych Pastuszków Hiacynty i Franciszka.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania