Reklama

Kultura

Koncert ku czci Żołnierzy Wyklętych

Ireneusz Dorożański/ Zespół Śląsk

1 marca o godz. 18:30 Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zaprasza na specjalny koncert patriotyczny z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Koncert odbędzie się on-line.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od kilku lat Zespół „Śląsk” aktywnie uczestniczy w obchodach tego święta, koncertując w całej Polsce z programem pieśni patriotycznych. W tym roku, aby przybliżyć ten repertuar jak największej liczbie odbiorców, artyści wystąpią z koncertem on-line. Transmisja z Kameralnej Sali Koncertowej w siedzibie Zespołu „Śląsk” będzie dostępna na facebookowym profilu Zespołu oraz na kanale YouTube.

Publiczność będzie mogła wysłuchać on-line kolekcji najpiękniejszych pieśni patriotycznych, które w narodowej tradycji towarzyszą uroczystościom o charakterze wojskowym, rocznicom związanym z najważniejszymi wydarzeniami historycznymi polskiej historii oraz świętom państwowym. Koncert rozpocznie popularna pieśń partyzancka „Rozszumiały się wierzby płaczące” w pięknym opracowaniu muzycznym Ireneusza Łojewskiego. W programie znajdą się także m.in. „Pieśń o Ojczyźnie” z muzyką Stanisława Hadyny i słowami Zdzisława Pyzika, Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego „My, Pierwsza Brygada” w oryginalnym opracowaniu muzycznym Stanisława Hadyny, „Hymn Armii Krajowej” opracowany na chór i orkiestrę Zespołu „Śląsk” przez Krzysztofa Dziewięckiego, „Jak długo w sercach naszych” oraz popularna pieśń wojskowa „Czerwone maki na Monte Cassino”. Wśród utworów dedykowanych Żołnierzom Wyklętym zabrzmią także najbardziej popularne pieśni okresu Powstania Warszawskiego, które „Śląsk” po raz pierwszy przygotował kilka lat temu z okazji uroczystości 70-lecia sformowania Batalionu AK „Zośka”. W finale zabrzmi także podniosła pieśń „Boże coś Polskę” oraz „Mazurek Dąbrowskiego”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Koncert chóru i orkiestry Zespołu „Śląsk” ku czci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem wielkiego szacunku wyrażonego muzyką i pieśnią, w podziękowaniu za bohaterstwo, walkę dla Ojczyzny, ale przede wszystkim z wdzięczną pamięcią o tych, którzy oddali swoje życie dla wolnej Polski. Jeden z Żołnierzy Wyklętych, mjr. Hieronim Dekutowski „Zapora” powiedział kiedyś: „A może już nikt o nas nie wspomni i nawet nie będzie pamiętać, że walczyliśmy o wolność Ojczyzny, może określenie nas bandytami, wpajane społeczeństwu, pozostanie już na zawsze…”. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” dokłada wszelkich starań, aby godnie uczcić to święto, a pamięć o Żołnierzach Wyklętych pozostała żywa.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony corocznie 1 marca od 2011 r. Został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. (AK)

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-02-24 12:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pisane wspomnieniami i sercem

Maria Niedziela

Więcej ...

Papież: katakumby będą ważnym miejscem jubileuszowym; tam wszystko mówi o nadziei

2024-05-17 14:42

Monika Książek

W katakumbach wszystko opowiada o życiu po śmierci, o uwolnieniu od niebezpieczeństw i samej śmierci przez Chrystusa - mówił Franciszek do członków Papieskiej Komisji Archeologii Sakralnej, troszczącej się o dawne chrześcijańskie cmentarze. Jak przypominał papież, to tam pielgrzymowali pierwsi chrześcijanie, choćby po to, by oddać cześć świętym: Piotrowi i Pawłowi. To wszystko sprawia, że katakumby idealnie wpisują się w temat Jubileuszu 2025 r., który brzmi: „Pielgrzymi nadziei”.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika prasowego

2024-05-17 19:43

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy kard. Kazimierza Nycza i archidiecezji warszawskiej, wydał dzisiaj oświadczenie w związku z decyzją Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, zakazującej umieszczania symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. Publikujemy treść oświadczenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli