Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo do maturzystów: nie zgadzajcie się na przeciętność

Jasna Góra/Twitter

– Waszym pierwszym zadaniem jest odkryć w sobie wewnętrznego człowieka i tym samym nie zgodzić się na przeciętność, bylejakość i kompromisowość – powiedział do maturzystów metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który 13 marca w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze przewodniczył Mszy św. w ramach pielgrzymki maturzystów archidiecezji częstochowskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka miała charakter symboliczny. Do sanktuarium przybyli tylko przedstawiciele abiturientów i nauczycieli. Pozostali uczniowie, duszpasterze, katecheci i nauczyciele mogli włączyć się do wspólnej modlitwy za pośrednictwem transmisji internetowej lub telewizyjnej.

Zobacz zdjęcia: Pielgrzymka maturzystów archidiecezji częstochowskiej

– W tej Eucharystii doświadczamy przenikliwego spojrzenia Maryi, która zna nas lepiej niż ktokolwiek inny, zwłaszcza teraz, na etapie zakończenia edukacji w szkole średniej i decyzji o wyborze studiów, a zarazem stanu życiowego i powołania – zaznaczył w homilii abp Depo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypominając o ustanowionym przez Ojca Świętego Franciszka Roku św. Józefa, przytoczył fragment jego listu apostolskiego „Patris corde”, który, zdaniem metropolity, bardzo dobrze oddaje zadania maturzystów: „Jeśli pierwszym etapem prawdziwego wewnętrznego uzdrowienia jest przyjęcie własnej historii, to znaczy uczynienie w sobie miejsca także na to, czego nie wybraliśmy w naszym życiu, musimy dodać jeszcze jedną ważną cechę: twórczą odwagę. Ujawnia się ona szczególnie wtedy, gdy napotykamy na trudności. W obliczu trudności można bowiem zatrzymać się i zejść z pola walki lub jakoś coś wymyślić. Czasami to właśnie trudności wydobywają z każdego z nas możliwości, o posiadaniu których nawet nie mieliśmy pojęcia”.

– Waszym pierwszym zadaniem jest odkryć w sobie wewnętrznego człowieka i tym samym nie zgodzić się na przeciętność, bylejakość i kompromisowość – wskazał hierarcha, zwracając się do maturzystów.

Jak ponownie dodał za Franciszkiem, twórcza odwaga, która cechowała również cieślę z Nazaretu, „potrafi przekształcić problem w szansę, pokładając zawsze ufność w Opatrzności”.

– Ta pewność wewnętrzna wynika z Ducha Świętego, który został nam dany już od momentu naszego chrztu i z Jego darów, które przyjęliśmy w sakramencie bierzmowania, o który w sposób świadomy i dobrowolny prosiliście – podkreślił abp Depo. W tym kontekście zauważył również, że wielu młodych „wyłączyło się i zeszło z tej drogi, opuszczając katechezy szkolne czy spotkania formacyjne”, pozostając „na lądzie, tylko w wymiarze ziemi”.

Reklama

Zwrócił również uwagę na zobowiązujące słowa proroka Ozeasza z pierwszego czytania: „Powróćmy do Pana! On nas zranił i On też uleczy, On to nas pobił, On ranę przewiąże”. – Kiedy słyszymy również o perspektywie odzyskania życia po trzech dniach, to oczyma wiary dostrzegamy w tym proroczym słowie proroka z VIII wieku przed Chrystusem tajemnicę przyjścia Syna Bożego, którego po ludzku myśląc, Bóg posłał na świat, skazując na śmierć krzyżową, ale trzeciego dnia wskrzesił Go z martwych, aby każdy, kto w Niego uwierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne – zaznaczył abp Depo.

– Przyznajmy jednak, że na co dzień sprawy religijne i nasze osobiste więzy z Bogiem schodzą na drugi plan. Chcemy żyć tylko w świecie własnych potrzeb i dążeń. Słyszymy: moje życie, moje ciało, mój wybór! – kontynuował.

W tym kontekście za ciekawą propozycję uznał słowa klucze zapisane przez papieża Benedykta XVI: „Trzeba dziś zmienić koncepcję realizmu. Realistą jest ten, kto w Bogu rozpoznaje fundament swojego życia. To ważne, zwłaszcza że dziś próbuje się przedstawić chrześcijaństwo jako kompletną iluzję, a Kościół jako instytucję zniewolenia w imię niejasnej przyszłości”.

– Przychodząc na to miejsce, wierzymy, że jesteśmy ogarnięci miłością Boga od początku naszego zaistnienia. Życie jest darem miłości Boga, za który już teraz jesteśmy odpowiedzialni, a słabością współczesnego świata jest to, że człowiek chce przywłaszczyć sobie życie, czyni się jego panem, a przecież sam siebie nie stworzył – pouczał metropolita częstochowski.

– Miarą naszego człowieczeństwa jesteśmy obdarowani przez Boga Stwórcę, a Jego Jednorodzony Syn, Jezus Chrystus potwierdził tę miarę i naszą godność mężczyzny i niewiasty, przyjmując ludzką naturę dla naszego zbawienia, rodząc się z Niewiasty – dodał.

Reklama

Przytoczył również słowa prof. Leszka Kołakowskiego z jego wykładu pt. „Kazanie na koniec wieku”, który z okazji 80. rocznicy urodzin uczony wygłosił na Uniwersytecie Warszawskim: „Oświecenie francuskie wraz z rewolucją wyniosło człowieka do roli wszechmocnego boga, ale była to zarazem epoka degradacji człowieka. Zabrakło bowiem gwaranta jego godności. Bez Boga wartość, którą reprezentuje człowiek, zawsze można zakwestionować i odrzucić”.

Abp Depo cytował także Andrzeja Seweryna, odtwórcę roli kard. Stefana Wyszyńskiego w filmie „Prymas. Trzy lata z tysiąca”: „Grając prymasa Wyszyńskiego, zrozumiałem, jak silny może być człowiek dzięki swojej wierze”.

– Przychodzimy dzisiaj do domu Matki Zawierzenia, aby przez ufną modlitwę w pokorze serca, jak ewangeliczny celnik, wypraszać potrzebne światła rozumu i wiary dla naszego życia, aby go nie przegrać – podkreślił celebrans.

Za kard. Karolem Wojtyłą, „który Maryję uczynił Pośredniczką swojego życia i posługi”, powiedział: „Ktoś kto tutaj, na Jasnej Górze, wpatruje się z wiarą w oblicze Matki i Syna, nie ulegnie degradacji”. – Św. Jan Paweł II sam tego doświadczył i nigdy się nie zawiódł, dlatego w duchu słów prefacji maryjnej przyzywajmy Maryję jako Matkę niezawodnej nadziei, bo to sam Duch Święty rozlewa nadzieję w sercach naszych, aby wskazywała kierunek i sens naszego życia – zachęcił abp Depo.

Po Komunii św. przedstawiciele maturzystów archidiecezji częstochowskiej odmówili akt zawierzenia Maryi. „Na progu dorosłości pragniemy Cię prosić, byś czuwała nad nami i stawiała na naszej drodze dobrych i mądrych ludzi, dzięki którym będziemy mogli odkryć ciepło miłości Boga, dalej trwać przy Nim i w sposób odpowiedzialny pielęgnować swoją wiarę. Dodaj nam odwagi, abyśmy byli czujni i nie ulegali pokusie łatwych rozwiązań, byśmy stawiali w naszym życiu na siłę prawdy, wartości tradycji i mocy wiary. Pomóż nam tak budować swoją przyszłość, abyśmy potrafili przekazać wiarę w Boga i sens życia, tworząc cywilizację miłości i godności każdego człowieka” – modlili się.

Reklama

Za św. Janem Pawłem II prosili Maryję, by nauczyła ich być obecnymi w Kościele i w życiu społecznym, wzięcia odpowiedzialności za losy świata i ojczyzny oraz tworzenia kultury i cywilizacji, „która opierając się na prawach Bożych, służyłaby człowiekowi”. – Naucz nas ducha pojednania i przebaczenia oraz uwierzenia w to, że zawsze łaska jest potężniejsza od grzechu. Naucz nas także wierzyć, żywić nadzieję i kochać wraz z Tobą. Wskaż nam drogę, która wiedzie do pokoju, drogę, która prowadzi do królestwa Jezusa i prowadź nas pośród trosk dnia codziennego.

Zawierzyli również Pani Jasnogórskiej tygodnie przygotowań do egzaminu dojrzałości, czas matur i egzaminów na studia oraz nauczycieli, wychowawców, katechetów i kapłanów.

Na zakończenie abp Depo za św. Janem Pawłem II życzył młodym, by nigdy nie zwątpili w miłość Boga.

Podziel się:

Oceń:

2021-03-13 15:02

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kurs animatora Liturgicznej Służby Ołtarza

Karol Porwich/Niedziela

Informujemy o nowej inicjatywie formacyjnej dla służby liturgicznej w naszej archidiecezji. Kurs animatora to sześciodniowy wyjazd formacyjny w dniach 16-21 stycznia 2023 r. (w pierwszym tygodniu ferii zimowych dla województw śląskiego i łódzkiego) dla lektorów i ceremoniarzy ze szkół średnich i starszych, który ma ich przygotować do prowadzenia grup ministranckich w ciągu roku oraz na wyjazdach wakacyjnych.

Więcej ...

Odbyło się spotkanie Zespołu Roboczego KEP ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii z przedstawicielami MEN

2024-05-16 11:54

KEP

15 maja br. Zespół Roboczy Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii spotkał się z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Strona kościelna przedstawiła wątpliwości odnoszące się do projektu zmian w Rozporządzeniu o nauczaniu religii.

Więcej ...

Reforma podstaw programowych. Czy rośnie nam szparagowe pokolenie?

2024-05-17 07:23
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Czy w konsekwencji wyrośnie nam "szparagowe pokolenie" nie znające nawet Szekspira? 13 maja br. zakończył się termin konsultacji publicznych.<

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...