Reklama

Kościół

Podczas Dnia Islamu czytane będą fragmenty Biblii i Koranu nt. nadziei

Archiwum Redakcji Rzeszowskiej

Fragmenty Biblii i Koranu odnoszące się do nadziei czytać będą katolicy i muzułmanie podczas obchodów przypadającego jutro XXII Dnia Islamu w Kościele katolickim w Polsce. Przedstawiciele obydwu religii będą też modlić się o to, aby “dzielili się ze sobą i innymi ludźmi świadectwem głębokiej wiary, niezłomnej nadziei i prawdziwej miłości w naszym pielgrzymowaniu do Boga”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzeniu towarzyszy hasło: "Chrześcijanie i muzułmanie świadkami nadziei". Podobnie jak przed rokiem, z powodu pandemii spotkanie odbędzie się wyłącznie w formule on line i będzie transmitowane na kanale YouTube (https://youtu.be/TmTgJwt-0bc).

Organizatorem Dnia Islamu jest Komitet ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski.

Podziel się cytatem

Reklama

Zgodnie z tradycją, przedstawiciele obydwu religii czytać będą teksty ze swoich świętych Ksiąg odnoszące się do przewodniego motywu spotkania. Tym razem będą to więc fragmenty odnoszące się do nadziei.

Wśród wybranych cytatów biblijnych znalazły się fragmenty z Ksiąg Starego jak i Nowego Testamentu, m.in. z Księgi Psalmów, Mądrości Syracha i Listów św. Pawła. Ostatnim biblijnym fragmentem będą słowa z Pierwszego Listu św. Piotra Apostoła: “Pana zaś Chrystusa miejcie w sercach za Świętego i bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest (1P 3, 15).

Natomiast wśród pięciu wybranych cytatów z Koranu, odczytany zostanie m.in. fragment sury 18: “Bogactwo i synowie to ozdoba Ŝycia tego świata. Lecz dzieła nieprzemijające, dobre dzieła, otrzymają lepszą nagrodę u twego Pana i dają lepszą nadzieję. (18:46)

Tradycyjnie, podczas spotkania katolicy i muzułmanie zwrócą się do Boga w modlitwie wiernych, którą rozpoczną wezwaniem: “Wszechmogący, wieczny Boże, Stwórco świata i człowieka. Stajemy dziś przed Tobą – chrześcijanie i muzułmanie – potomkowie Abrahama, Izaaka, Jakuba, jako świadkowie nadziei”.

Następnie uczestnicy obchodów Dnia Islamu będą prosić Boga, by obdarzał chrześcijan i muzułmanów “zdolnością wzajemnego miłowania, przezwyciężania podziałów i wrogości, dawania świadectwa nadziei”. Będą też modlić się o szacunek wobec siebie i świata i o to, by Bóg ożywiał ich działania na rzecz wspólnego dobra i pokoju.

Reklama

“Kościele bądź przykładem oraz wsparciem dla chrześcijan i muzułmanów w dążeniu ku prawdzie, świętości, odkrywaniu nadziei, która jest w nas” - brzmi jedna z intencji.

Podziel się cytatem

Reklama

Jutrzejsze spotkanie rozpocznie bp Henryk Ciereszko, przewodniczący Komitetu KEP ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi. W imieniu muzułmanów głos zabiorą: mufti RP Tomasz Miśkiewicz oraz imam Youssef Chadid z Ligi Muzułmańskiej w RP. Następnie zaplanowano dwugłos chrześcijańsko-muzułmański. Ze strony chrześcijańskiej wystąpi prof. Eugeniusz Sakowicz, a z muzułmańskiej - mufti Arkadiusz Miernik.

W kolejnym punkcie spotkania i w nawiązaniu do tematyki tegorocznych obchodów, jako “świadectwa nadziei” zostaną krótko zaprezentowane ośrodki dialogu chrześcijańsko-muzułmańskiego z Krakowa, Katowic i Poznania.

Reklama

Następnie przedstawiciele obydwu religii odczytają fragmenty Biblii i Koranu, w których mowa jest nadziei - motywie przewodnim tegorocznego spotkania. Spotkanie zakończy się spontaniczną modlitwą muzułmanów oraz modlitwą wiernych zanoszoną przez katolików i zakończoną odmówieniem “Ojcze nasz”. Następnie uczestnicy wydarzenia przekażą następnie wszystkim znak pokoju.

Dzień Islamu, obchodzony tradycyjnie po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, nawiązuje do tematu przesłania Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, kierowanego do wyznawców islamu na zakończenie muzułmańskiego miesiąca postu, ramadanu.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. z inicjatywy Rady Wspólnej Katolików i Muzułmanów, zaaprobowanej przez Konferencję Episkopatu Polski. Organizację tego wydarzenia Episkopat powierzył Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Konferencji Episkopatu Polski.

Podziel się cytatem

Podziel się:

Oceń:

2022-01-25 17:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów apeluje o współpracę między wyznawcami obydwu religii

geralt/pixabay.com

Z apelem do katolików o zapraszanie muzułmanów do udziału we wszelkiego rodzaju katolickich inicjatywach społecznych zaapelowała dziś Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów. W przesłanym KAI oświadczeniu w związku z obchodzonym jutro Dniem Islamu w Kościele Katolickim w Polsce, Rada uważa, że takie wspólne działania byłyby "pięknym znakiem wspólnoty wartości".

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

2024-05-17 20:55

Mat. prasowy

Co oprócz Mszy zaczęło się w Wieczerniku? Dlaczego warto modlić się nowenną? I co to ma wspólnego z Maryją? Zapraszamy na osiemnasty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o pięknie modlitw nowennowych.

Więcej ...

Papież do dzieci w Weronie: nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego,

2024-05-18 12:59

Grzegorz Gałązka

Nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego - radził wezwał Franciszek podczas spotkania z dziećmi na placu św. Zenona w Weronie. Papież odpowiedział na trzy pytania dzieci.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów