Watykan: Ambasador Ukrainy z uznaniem o decyzji ws. zmian w tekście Drogi Krzyżowej
PAP
PAP/EPA/CLAUDIO PERI
Ambasador Ukrainy przy Stolicy Apostolskiej Andrij Jurasz wyraził uznanie dla Watykanu w związku z decyzją o zmianie tekstu przy XIII stacji Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w Koloseum pod przewodnictwem papieża Franciszka. Przy tej stacji krzyż niosły Ukrainka i Rosjanka.
"Wyraziliśmy uznanie w związku ze zmianą we wczorajszej Drodze Krzyżowej po prośbie ze strony Ukrainy" - napisał w sobotę dyplomata na Twitterze po spotkaniu z watykańskim sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem.
Po protestach i głosach zaniepokojenia, wyrażonych między innymi przez ukraińskiego ambasadora, tekst jaki przygotowały Ukrainka i Rosjanka jako rozważania do przedostatniej stacji, został zmieniony. W nowej wersji brzmiał on następująco: "W obliczu śmierci cisza jest bardziej wymowna od słów. Zatrzymajmy się zatem w modlitewnej ciszy i niech każdy w sercu modli się o pokój na świecie".
Ponadto ambasador Jurasz poinformował w tym samym tweecie o spotkaniu kardynała Pietro Parolina z Iwanem Fedorowem, uwolnionym z rosyjskiej niewoli merem Melitopola. W spotkaniu w Watykanie uczestniczyło też troje ukraińskich parlamentarzystów.
Rekordowe zbiórki finansowe i rzeczowe, organizowanie transportów na Ukrainę, zapewnianie miejsc pobytu dla uchodźców i otaczanie ich opieką, przekazywanie pomocy płynącej ze wspólnot z innych krajów i – co może najważniejsze – praca na Ukrainie, służba tym, którzy zdecydowali się lub zmuszeni byli pozostać w ogarniętym wojną kraju – tak wyglądała w pierwszym roku wojny pomoc Kościoła w Polsce ofiarom konfliktu za naszą wschodnią granicą. 24 lutego mija rok od rosyjskiej agresji na Ukrainę. To był także rok wielowymiarowej pomocy świadczonej przez Kościół w naszym kraju dla uchodźców z Ukrainy oraz tych, którzy pozostali w swojej ojczyźnie.
Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?
2025-07-11 20:56
Fundacja Grupa Proelio
Grupa Proelio
Premierowy odcinek nowej kampanii Grupy Proelio "Małżeństwo jest cudem" - "52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?". Bohaterami filmu są Irena i Jerzy Grzybowscy, założyciele inicjatywy Spotkań Małżeńskich, którzy od blisko 50 lat posługują małżonkom ucząc ich dialogu.