Reklama

Polska

Jasna Góra: 41. Pielgrzymka Rzemiosła Polskiego

Adobe Stock

O Boże błogosławieństwo w codziennej pracy, solidarność w działaniu w niełatwym dla gospodarki czasie modlili się na Jasnej Górze uczestnicy 41. Pielgrzymki Rzemiosła Polskiego. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Wiktor Skworc, metropolita katowicki. Pielgrzymka odbyła się w stulecie powstania Katowickiej Izby Rzemieślniczej, po powrocie Górnego Śląska do Macierzy. Izba katowicka należy do jednych z największych, najbardziej prężnych gospodarczo i najbardziej zasłużonych izb w Polsce. W tym roku stała się też organizatorem jasnogórskiej pielgrzymki.

Abp Skworc w homilii zachęcał, by rzemieślnicy byli wciąż dla młodych pokoleń świadkami solidności, wartości ludzkiej pracy jako drogi duchowego rozwoju. Podkreślił odpowiedzialność rzemieślników i przedsiębiorców za dobro zatrudnianych osób i ich rodzin, odpowiedzialność gospodarczą w płaszczyźnie innowacyjności i rozwagi ekologicznej. Zauważył, że odpowiedzialność ekologiczna jest dziś szczególnym wezwaniem dla człowieka i świata, bo dzieła stworzenia nie można tylko konsumować i eksploatować, nie licząc się z jego prawami i obowiązkiem przekazania „tego wspólnego domu następnym pokoleniom”.

- W obliczu inflacji oraz innych zagrożeń dla pokoju gospodarczego postulujemy właściwe, to znaczy ochraniające was ustawodawstwo. Prosimy o długowzroczność władzy podejmującej trudne decyzje. Apelujemy o politykę prowadzoną w dialogu i transparentności procesów decyzyjnych ukierunkowaną na dobro wspólne, a jest nim na pewno umocnienie rzemiosła oraz małych i średnich przedsiębiorstw w strukturze gospodarczej naszego kraju - apelował metropolita katowicki.

Przypominając o stuleciu powstania na Górnym Śląsku Izby Rzemieślniczej, pierwszej na tych ziemiach organizacji gospodarczej, podziękował wszystkim, którzy wciąż pielęgnują etos dobrej, solidnej pracy.

W złożonym Akcie Zawierzenia Rzemiosła Polskiego odczytanym przez prof. Jana Klimka, prezesa Zarządu Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach, podkreślono ogromną wagę pracy rąk ludzkich opartej na rodzinności i gospodarności dla dobra wspólnego. Podkreślono, że bez wspólnotowości trudno byłoby przetrwać wielki kryzys gospodarczy, który dotknął świat w latach 20-tych i 30-tych XX w.: „to kolejna podpowiedź naszych przodków, za którą chcemy im podziękować, bo nie traci nic na aktualności” .

Pielgrzymka zgromadziła przedstawicieli różnych izb branżowych m.in.: stolarskiej, krawieckiej, malarskiej, fryzjerskiej, włókienniczej, cukierniczej, szewskiej i spożywczej.

Reklama

Dla przedstawicieli wielu profesji stają się one nie tylko kontynuacją tradycji rodzinnych, ale często pasją, sposobem na utrzymanie rodziny, choć jak zauważali uczestnicy pielgrzymki są i takie zawody, które „wymierają”, są to szczególnie specjalności wymagające artyzmu, cierpliwości jak np. zegarmistrzostwo, ale też krawiectwo.

Zagrożeniem dla rzemieślników, oprócz kryzysu spowodowanego pandemią, teraz wojną na Ukrainie jest przemysłowa produkcja. Odczuwają to np. małe piekarnie czy pracownie krawieckie.

Lucjan Stańko z Cechu Krawców i małej Przedsiębiorczości w Lublinie jako krawiec pracuje od 67 lat. Nie ma następców. W jego cechu już od 15 lat nie ma ani jednego ucznia.

Jasna Góra to dla rzemieślników ważne miejsce, niemal od jej początku przybywali tu jako pątnicy, byli też zatrudnieni w jej zabudowie, misterną pracą przygotowali godną oprawę otoczenia Cudownego Obrazu Matki Bożej. Wotum Polskiego Rzemiosła są np. kute balustrady na jasnogórskim Szczycie, ozdobione wizerunkami historycznych orłów - od piastowskich poprzez jagiellońskie, aż do współczesnych.

Związek Rzemiosła Polskiego jest najstarszą i największą społeczno-zawodową organizacją samorządu gospodarczego, która działa od 1933 roku. Wraz z regionalnymi, lokalnymi i branżowymi organizacjami rzemiosła - 26 izbami rzemieślniczymi (w tym 1 branżowa), 455 cechami rzemiosł oraz 58 spółdzielniami - tworzy największą i najstarszą strukturę samorządu gospodarczego w Polsce, reprezentując ok. 300 tys. mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Według danych z raportu o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce za rok 2020 wydanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości małe i średnie firmy stanowią aż 99,8% wszystkich firm w Polsce.

2022-06-26 15:58

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Święto rzemiosła

Paweł Wysoki

Jak co roku, środowisko rzemieślnicze Lubelszczyzny obchodziło swoje święto patronalne, przypadające w dzień św. Józefa.

Więcej ...

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Więcej ...

Papież Franciszek napisał do polskiej parafii w Londynie, pozdrawiając również anglikanów

2023-02-04 18:56

mizar_21984/fotolia.com

Parafia św. Wojciecha w Londynie jest fenomenem na skalę światową między innymi dlatego, że korzysta z gościnności kościoła anglikańskiego. Papież Franciszek najpierw pobłogosławił kopię jasnogórskiej ikony do tego kościoła, a ostatnio proboszcz parafii ks. Bartosz Rajewski otrzymał odpowiedź na swój list.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Wiara

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Uskrzydlająca wizja

Wiara

Uskrzydlająca wizja

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w...

Kościół

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w...

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?