Reklama

Wiara

Abp Ryś: Dokąd nie ma spotkania z Jezusem, nie ma ewangelizacji

Damian Krawczykowski /Niedziela

Abp Grzegorz Ryś był pierwszym z gości wakacyjnego cyklu spotkań pt. „Wejdź na Słowo!”, które od 5 lipca odbywają się w zakopiańskiej „Księżówce”. Metropolita łódzki w rozmowie z klerykiem częstochowskiego seminarium opowiadał zebranym o ewangelizacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Paweł VI napisał taką bardzo ważną adhortację o ewangelizacji, w której definiuje ewangelizację jako spotkanie osoby z Osobą. Oczywiście jedna z tych osób jest pisana z dużej litery, a druga z małej. Czyli w ewangelizacji chodzi o to, aby doszło do spotkania człowieka z Jezusem Chrystusem. Dokąd nie dochodzi do tego spotkania, wszystko jest jeszcze preewangelizacją – mówił już na samym początku spotkania metropolita łódzki i jak dodał: - Dokąd nie ma spotkania z Jezusem, nie ma ewangelizacji.

Zwrócił także uwagę na potrzebę współpracy przy ewangelizacji na linii księża – świeccy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Z całą miłością do kapłanów, którzy tu są: nie ewangelizują kapłani, ewangelizuje Kościół. Jedną z największych trudności jest to, że u nas ciągle chcą ewangelizować sami kapłani. To się nie ma prawa udać w ogóle.

Podziel się cytatem

Reklama

- Nam wszystkim wydaje się, że największą trudnością jest świat, rozmaite prądy ideologiczne. Paweł VI mówi: największa przeszkoda jest ta wewnętrzna. My nie mamy w sobie siły, motywacji i chęci, żeby wyjść do ewangelizacji. To jest największa trudność. Jest tym większa, że jest ona trudno rozpoznawalna. My się do niej po prostu nie przyznajemy – kontynuował abp Ryś.

Reklama

Opowiedział także o prawdziwej istocie Nowej Ewangelizacji.

- Chodzi o to, aby na nowo ogłosić Ewangelię społeczeństwom, które od dawna są ochrzczone. W tym sensie potrzebują nowego głoszenia Ewangelii. Mamy starą metrykę chrztu. Idziecie w góry i co trochę jest krzyż powbijany. Idziemy po Zakopanem i trudno nie natrafić na kościół. Pytanie jest, czy nasze życie jest życiem wiary? Pytanie czy jest wiara? O to właściwie nigdy nie pytamy – zwrócił uwagę arcybiskup.

Zobacz zdjęcia: Abp Grzegorz Ryś w Księżówce

Prelegent zwrócił także uwagę na parafię, jako podstawową komórkę rozwoju duchowego człowieka, a także relacje na linii parafia – wspólnota.

- Jeśli po prostu z ludźmi jesteś i parafia którą prowadzisz to nie jest biuro, tylko budujesz coś co jest rodziną, znasz ludzi po imieniu, to naprawdę nic więcej nie trzeba.

Posłuchaj spotkania z abp. Grzegorzem Rysiem w Księżówce:

Tłem do spotkań w Księżówce jest wystawa o turystycznym duszpasterstwie Karola Wojtyły, na której można zobaczyć nie tylko zdjęcia św. Jana Pawła II z jego wędrówek górskich i spływów kajakowych, ale narty, kajak, aparat fotograficzny i inne rzeczy używane przez Ojca Świętego w czasie jego wypoczynków i wyjazdów. W pierwszym tygodniu lipca zwiedzając wystawę będzie można zabrać ze sobą fragment Bożego Słowa na górską wędrówkę, porozmawiać z obecnymi w salach wystawowych klerykami Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Reklama

Pomysłodawcą i opiekunem spotkań jest bp Andrzej Przybylski.

W środę, 6 lipca o 19.30 rozmowie o wierze współczesnej młodzieży będzie przewodniczył Bp Grzegorz Suchodolski delegat KEP ds. Duszpasterstwa Młodych. W pierwszy czwartek miesiąca, 7 lipca na spotkanie o powołaniach i Kościele zaprasza bp Andrzej Przybylski – delegat KEP ds. Duszpasterstwa Powołań. W piątkowy wieczór, od godziny 19.30 – organizatorzy zapraszają na adorację Najświętszego Sakramentu w odnowionej kaplicy Księżówki.

Podziel się:

Oceń:

2022-07-06 08:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wkrótce III edycja Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów

ipopba/Fotolia.com

Do 10 września trwa rekrutacja uczestników III edycji Ogólnopolskiej Szkoły Ewangelizatorów - unikatowej na świecie inicjatywy Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli