Reklama

Kościół

5 sierpnia wyruszy 31. Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych na Jasną Górę

Ks. Waldemar Wesołowski

Jesteśmy dziećmi Bożymi, zakochanymi w Czarnej Madonnie. Dlatego nie w autokarze, nie w pociągu, nie na ramionach innych braci pielgrzymów, ale na piechotę, jesteśmy w drodze do Częstochowy - powiedziała PAP koordynatorka 31. Pieszej Pielgrzymki Niepełnosprawnych na Jasną Górę Matylda Koselska.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

31. Piesza Pielgrzymka Niepełnosprawnych na Jasną Górę wyruszy 5 sierpnia z Sanktuarium św. Józefa Oblubieńca na warszawskim Kole.

Koselska poinformowała, że od początku pielgrzymki uczestnikom towarzyszy hasło "Jesteśmy", umieszczane na plakietkach i plakatach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Hasło to wyraża w największym skrócie ideę, jaka nam przyświeca - że jesteśmy: dziećmi Bożymi, zakochanymi w Czarnej Madonnie; ludźmi, jak inni, choć pozbawionymi pewnych sprawności; katolikami, mającymi prawo do uczestniczenia w zbiorowych formach kultu; wreszcie obywatelami Polski, cieszącymi się wolnością wyznawania wiary, przemieszczania się swobodnie po kraju i korzystania ze wszelkich możliwości spędzania wolnego czasu. I dlatego nie w autokarze, nie w pociągu, nie na ramionach innych braci pielgrzymów, ale na piechotę, w drodze do Częstochowy - jesteśmy" - podkreśliła.

Przypomniała, że pierwsza pielgrzymka niepełnosprawnych wyruszyła na szlak w 1992 r. a jej inicjatorami były same osoby niepełnosprawne. "Zanim powstała nasza pielgrzymka niepełnosprawni pątnicy szli w pielgrzymce akademickiej. Jednak trasa wiodąca przez łąki i pola była trudna do pokonania dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dlatego osoby niepełnosprawne zgłosiły się do ks. Stanisława Jurczuka z prośbą o stworzenie pielgrzymki z trasą dostosowaną do ich potrzeb" - zaznaczyła Koselska.

Dodała, że w odpowiedzi na tę prośbę ks. Jurczuk wyznaczył nową trasę i tak na szlak wyruszyła pierwsza grupa, licząca wówczas 200 osób. "Pielgrzymka przez lata rozrastała się. W 2000 roku pielgrzymowało ok tysiąc osób" - powiedziała.

Koselska przyznała, że pandemia spowodowała, iż w roku 2020 i 2021 pielgrzymka została zawieszona. "Na trasę wyruszyła wtedy jedynie symboliczna delegacja. Na szczęście w tym roku pielgrzymka powróci na trasę" - powiedziała.

Poinformowała, że zapisy rozpoczną się w środę w godz. 10-18 przy ul. Deotymy 41 w Warszawie i potrwają do samego wyjścia pielgrzymki. "Zapraszamy wszystkich, nie tylko osoby niepełnosprawne z opiekunami, aby przeżyć z nami te swoiste rekolekcje w drodze" - zachęciła.

Reklama

Powiedziała, że w poprzednich latach w pielgrzymce brały udział rodziny z dziećmi, osoby starsze, studenci, a także osoby bezdomne - podopieczni Fundacji Kapucyńskiej im. bł. Aniceta Koplińskiego.

Podziel się cytatem

Reklama

"Niestety, pandemia spowodowała, że w Fundacji Kapucyńskiej zmieniła się formuła spotkań, a co za tym idzie, w tym roku osoby bezdomne nie wezmą udziału w pielgrzymce. Bardzo nad tym ubolewamy, bo była to dla nas duża pomoc, a osoby bezdomne wspaniale sprawdzały się jako wolontariusze" - przyznała Koselska.

Zaznaczyła, że pątnicy idą w pięciu grupach - w każdej z nich idą także osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami. Trasa pielgrzymki liczy ok. 260 km. "Dziennie pokonujemy ok. 30-40 km. Osoby pełnosprawne nocują w namiotach, natomiast osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami mają zapewniony nocleg w szkołach, domach kultury lub u gospodarzy" - powiedziała.

Reklama

Po drodze pątnicy nawiedzą m.in. Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie czy Sanktuarium Matki Bożej w Gidlach. "Wyruszymy z Sanktuarium św. Józefa na Kole, który jest nam bardzo bliski, ponieważ stąd wyrosła nasza pielgrzymka i całe Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Warszawskiej" - podkreśliła Koselska.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ mir/

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-08-03 07:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież odprawił Nieszpory w katedrze w Tiranie

Grzegorz Gałązka

Biada księżom, zakonnikom, zakonnicom, kiedy szukają pocieszania z dala od Pana. Jeśli szukacie pocieszenia gdzie indziej, nie będziecie szczęśliwi - przestrzegł papież Franciszek duchowieństwo, osoby zakonne, seminarzystów i członków świeckich ruchów kościelnych Albanii. Spotkał się z nimi na Nieszporach w katedrze św. Pawła w Tiranie.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Tydzień Laudato si’ w Polsce

2024-05-15 15:27

Łukasz Frasunkiewicz

“Tydzień Laudato si’” to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki Laudato si' Papieża Franciszka, a przede wszystkim - zaproszenie do wcielania jej przesłania w życie. Obchodzony w tym roku w dniach 19-26 maja pod hasłem “Ziarna nadziei” przypomina nam, że choć czasy, w których żyjemy naznaczone są głębokimi kryzysami, to jako chrześcijanie - pozostajemy ludźmi nadziei, co więcej możemy naszymi postawami i gestami tę nadzieję kultywować i dawać ją innym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...