Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: rozpoczął się pierwszy sierpniowy pielgrzymkowy szczyt

Łukasz Masłowski

Przede wszystkim błaganie o pokój na świecie, a zwłaszcza na Ukrainie, ale też modlitwa za Kościół i trwający w nim synod, za młodych o wiarę i wierność chrześcijańskim wartościom - to intencje tegorocznych pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. Rozpoczął się pierwszy sierpniowy szczyt związany z uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Każdego dnia przybywać teraz będą duże diecezjalne grupy, a w nich tysiące pątników.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W sumie w tygodniu poprzedzającym święto, a więc od 8 do 14 sierpnia dotrze ponad 30 diecezjalnych pielgrzymek i wiele mniejszych. Po przerwie spowodowanej pandemią, która wymusiła znaczne ograniczenia w ruchu pielgrzymkowym, choć go nie zatrzymała, ten rok przynosi ponowne ożywienie i znaczący wzrost uczestników rekolekcji w drodze.

Już wiadomo, że pielgrzymów będzie dużo więcej w stosunku do ostatnich dwóch lat, bo wędrówkę, nawet w tych najodleglejszych zakątkach, jak w Świnoujściu, Helu, czy Ełku rozpoczęła podobna liczba osób, jak bywało to przed COVID-em.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Najwięcej kompanii dotrze 13 i 14 sierpnia. Wigilia uroczystości, czyli 14 sierpnia, to wejście najbardziej znanej Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej, która wyruszyła w tym roku już po raz 311. Tego dnia „zamelduje się” też pielgrzymka żołnierska i strażacka. Przybędą również osoby niepełnosprawne.

Podziel się cytatem

Reklama

Najliczniejszy Kraków stanie na błoniach 11 sierpnia. Także w czwartek dotrze daleki Ełk i Elbląg.

Reklama

W piątek, 12 sierpnia po 19 dniach drogi i pokonaniu 640 km wejdzie 41. Kaszubska Piesza Pielgrzymka, która wyruszyła z Helu.

Większość pielgrzymek odbywa się pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa”. Jak podkreślają pątnicy to hasło jest obecnie szczególnie aktualne. Na szlaku modlą się zwłaszcza o pokój w Ukrainie i uświadamiają sobie, że każdy z nas jest wybrany i posłany, by nieść ludziom pokój.

Paulini zapewniają, że sanktuarium jest gotowe na przyjęcie pątników. Zapraszając, przypominają o przestrzeganiu koniecznych zasad sanitarnych i podkreślają, że większość liturgii z udziałem pieszych pielgrzymów celebrowana jest na Szczycie, ale także przed Kaplicą Matki Bożej znajduje się duży telebim i można tam też uczestniczyć we Mszy św.

W dniach 13-14 sierpnia po raz pierwszy wejścia poszczególnych dużych grup na plac pod Szczytem będą transmitowane na jasnogórskim kanale YouTube i przez EWTN Polska.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pielgrzymów, którzy łącząc się z nami duchowo, chcą być obecni na jasnogórskim placu, udało nam się uzyskać stosowne pozwolenia i postawiliśmy specjalny maszt na jasnogórskich błoniach do przekazu online wydarzeń z błoni. Ci, którzy nie mogą osobiście być wówczas na Jasnej Górze, dzięki przekazowi multimedialnemu będą mogli być razem z nami duchowo i brać udział we wspólnej modlitwie - wyjaśnia kustosz Jasnej Góry, o. Waldemar Pastusiak i dodaje, że to także umożliwi dotarcie z przekazem do tych, którzy są ciekawi tego, co nazywane jest religijnym i społecznym fenomenem na skalę światową.

Reklama

Historia pieszego pielgrzymowania do Częstochowy rozpoczęła się niemal z chwilą początków kultu Maryi w Jej Cudownym Wizerunku. Pątnicy przemierzają łącznie ponad 15 tys. kilometrów szlaków przecinających całą Polskę.

Najstarsza pielgrzymka do Częstochowy, udokumentowana w kronikach, wyruszyła we wrześniu 1626 r. z Gliwic. Była wyrazem wdzięczności za uratowanie miasta przed wojskami duńskimi podczas wojny trzydziestoletniej. Według miejskich legend Maryja rozpostarła wtedy swój płaszcz nad miastem, chroniąc je i zmuszając wrogów do ucieczki.

Podziel się cytatem

Reklama

Druga była piesza pielgrzymka z Kalisza. Po raz pierwszy ruszyła w 1637 r. To jedna z tych pielgrzymek, podczas której pątnicy także pieszo wracają do domów.

Reklama

Trzecia to pielgrzymka piesza z Łowicza (od 1656 r.).

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę, która po raz pierwszy wyruszyła 6 sierpnia 1711 r., była wypełnieniem ślubowania złożonego w imieniu mieszkańców stolicy przez członków Bractwa Pana Jezusa Pięciorańskiego za uwolnienie miasta od szalejącej zarazy.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2022-08-09 14:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

I Ogólnopolska Pielgrzymka Dziennikarzy na Jasną Górę

BOŻENA SZTAJNER

Więcej ...

Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych: wózek inwalidzki i łóżko to narzędzia ewangelizacji

2024-05-20 20:17

Rido/fotolia.com

„Wózek inwalidzki czy łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia” - podkreślił ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, który 20 maja w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. dla uczestników pielgrzymki chorych. W święto Matki Bożej Kościoła u stóp Piety hałcnowskiej modliły się osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie.

Więcej ...

Lublin. Zapraszamy na Marsz dla Życia i Rodziny

2024-05-21 05:56
Na marsz zapraszają ks. Jerzy Krawczyk, Marika Mierzejewska i abp Stanisław Budzik

Ks. Krzysztof Czajka

Na marsz zapraszają ks. Jerzy Krawczyk, Marika Mierzejewska i abp Stanisław Budzik

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...