Reklama

Polska

Na Jasnej Górze rozpoczął się drugi sierpniowy szczyt pielgrzymkowy

Karol Porwich/Niedziela

Drugi coroczny sierpniowy szczyt pielgrzymkowy rozpoczął się na Jasnej Górze. Przed obchodzonym 26 sierpnia odpustem Matki Bożej Jasnogórskiej docierają kolejni piesi pielgrzymi. Witający w środę grupy z Łodzi metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś wzywał pielgrzymów do zaświadczania o wierze.

Przed uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej przybywają pielgrzymki piesze, rowerowe i rolkowa. Jak przypomina biuro prasowe sanktuarium, grupy, które teraz przychodzą na Jasną Górę, należą na ogół do mniej licznych niż te, które nadeszły w pierwszej połowie sierpnia. Większość to niewielkie grupy dekanalne i parafialne, głównie z terenów metropolii łódzkiej oraz częstochowskiej. W środę nadeszło ich ponad 20.

Największa w środę była 97. Piesza Pielgrzymka Łódzka, licząca ok. 1,5 tys. osób. Jednym z pieszych pielgrzymów był metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, który tego dnia witał w sanktuarium grupy z tamtejszej archidiecezji. Zwracając się do pielgrzymów z Pabianic, w homilii podczas mszy w Kaplicy Matki Bożej, nawiązał do ewangelicznego tekstu, w którym Filip przyprowadza do Jezusa Natanaela.

"Poszliście na pielgrzymkę, bo czegoś szukacie, czegoś pragniecie. Zostaliście znalezieni na tej pielgrzymce przez Jezusa, a jeżeli macie to poczucie, to teraz zobaczcie ludzi, którym musicie opowiedzieć o tym, co was spotkało. Ile macie takich ludzi w parafii, których musicie znaleźć, w rodzinie, sąsiedztwie, zakładzie pracy" – pytał abp Ryś.

"Trzeba do nich pójść ze świadectwem, że znaleźliśmy Mesjasza, Mesjasz nas znalazł" - wskazał metropolita łódzki. "Mówcie ludziom: +znalazłem Jezusa+ w wiarygodny sposób, zaproście drugiego do spotkania z nim, Jezus już sobie dalej poradzi" – zaapelował. "My ludziom nie jesteśmy w stanie dać wiary, ale jesteśmy w stanie o niej zaświadczyć" - podkreślił abp Ryś.

Rozmawiając ze służbami prasowymi Jasnej Góry metropolita łódzki zwrócił uwagę, że pielgrzymka piesza jest czasem dobrego uczenia się Kościoła, wzorem ludzi najbardziej zaangażowanych. "Jeśli w pielgrzymce idzie np. 200 ludzi, a 30 z nich tworzy jej bazę, to znaczy, że 15 proc. jest czynnie i twórczo zaangażowanych we wspólnotę Kościoła w drodze" – zauważył.

Reklama

"Gdyby co dzień, w każdej diecezji, było to 15 proc. wiernych zaangażowanych na całego, nasza rzeczywistość musiałaby wyglądać inaczej i nie rozglądalibyśmy się za tymi kryzysowymi liczbami, gdzie, kogo i do czego brakuje. Ja mam w diecezji 1,3 mln katolików i gdybym miał 195 tys. osób zaangażowanych, byłbym bardzo szczęśliwy" - przyznał.

"To jest to, czego się uczymy i po to też są pielgrzymki. Ja jestem pełen nadziei w tym zakresie" – zadeklarował. Podkreślił, że Kościół jest synodalny, albo nie jest Kościołem. "Trzeba, by mierzyć Kościół także tym, na ile on jest wspólnotą ludzi odpowiedzialnych za siebie wzajemnie, za ludzką relacje z Bogiem, za pojednanie też ludzi w świecie, za misje Kościoła w świecie" – wskazał abp Ryś.

Odnosząc się do zakończonego procesu diecezjalnych konsultacji synodalnych XVI Zgromadzenia Ogólne Synodu Biskupów nt. "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo, misja" – metropolita łódzki uznał, że "synod z definicji jest przede wszystkim słuchaniem Ducha Świętego, a mniej siebie nawzajem, choć to też".

"Tu nie chodzi o to, żeby się posłuchać wzajemnie, ale żeby razem posłuchać Ducha Świętego. Sam Jezus mówi, że Duch Święty przekonuje o grzechu, ale tak, że nikt się nie czuje upokorzony ani zniszczony, tylko wezwany do świętości i do nawrócenia, podbudowany" - wyjaśnił abp Ryś.

W czwartek polscy biskupi zaprezentują na Jasnej Górze ogólnokrajową syntezę Synodu o synodalności. Synteza krajowa zostanie przedstawiona na wczesnopopołudniowej konferencji prasowej, w której wezmą udział m.in.: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz koordynator etapu krajowego Synodu o synodalności, arcybiskup koadiutor archidiecezji katowickiej abp Adrian Galbas.

Potem, tradycyjnie przed odpustem Matki Bożej Jasnogórskiej, w sanktuarium odbędzie się sesja Rady Biskupów Diecezjalnych. Tematem spotkania będzie proces synodalny. Głównym punktem piątkowych uroczystości odpustowych będzie przedpołudniowa suma pontyfikalna, której przewodniczyć ma prymas Polski abp Wojciech Polak.(PAP)

Autor: Mateusz Babak

2022-08-24 19:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymi z Zielonej Góry w przedsionku Jasnej Góry

Ks. Krzysztof Kocz podsumowuje Jubileuszową Pielgrzymkę z Zielonej Góry na Jasną Górę

Kamil Krasowski

Ks. Krzysztof Kocz podsumowuje Jubileuszową Pielgrzymkę z Zielonej Góry na Jasną Górę

Pielgrzymi z Zielonej Góry są tuż przed Częstochową. Dziś wspólnie z grupami gorzowskimi przeżywali Eucharystię. Jutro wspólnie z grupami z Głogowa wejdą na Jasną Górę.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w Turcji i 783 w Syrii

2023-02-06 14:57

PAP/EPA/YAHYA NEMAH

W trzęsieniu ziemi, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję, zginęło 1651 osób - poinformowała turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD). Kataklizm dotknął również północno-zachodnią Syrię, w której zginęły co najmniej 783 osoby.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Wiara

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Święta z koszem róż

Niedziela Kielecka

Święta z koszem róż

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

Wiadomości

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?