Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Obłóczyny kleryków trzeciego roku WSD połączone z obrzędem admissio

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Musimy bardzo uważać, niech każdy człowiek, którego otrzymujemy jest darem, bo jak tego nie ma to będziecie się chować za te swoje sutanny przed ludźmi, najpierw za sutanny będziecie się chować, a potem za wysokie płoty, a potem będzie napis – uwaga zły pies. – mówił do uczestników liturgii arcybiskup łódzki.

Obłóczyny kleryków trzeciego roku WSD połączone z obrzędem admissio odbyły się w sobotni wieczór 24 września br., w parafii pw. Chrystusa Króla w Łodzi. Liturgii przewodniczył arcybiskup Grzegorz Ryś, który poprowadził obrzęd kandydatury oraz pobłogosławił sutanny dla 6 alumnów łódzkiego seminarium oraz 5 alumnów Seminarium 35+ i wygłosił homilię.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W słowach pouczenia pasterskiego zwracając się do kleryków przyjmujących strój duchowny łódzki pasterz wskazał na to, że – ta szata może się okazać barierą pomiędzy wami, a ludźmi. Ta szata go wyróżniała ( bogacza z przypowieści o bogaczu i Łazarzu) właśnie w taki sposób, że bogacz jawił się jako ktoś z innego świata, jako ktoś z kim nie można nawiązać żadnej relacji. To jest przerażające, ale można tak traktować sutannę czy habit – strój duchowny. Można go tak traktować – nie jako znak, który zaprasza do siebie, ale jako znak który cię oddziela od innych. Już nie jestem taki, jak inni pozostali. Wtedy ta sutanna staje się wyznacznikiem poziomu konsumpcji – to bardzo bolesne ale też prawdziwe. Jak to było – złote, a skromne. Nie ma co się oburzać – Pan Bóg mówi do nas przez rozmaitych ludzi! Byłaby ogromna bieda, gdyby wszystko, co można o was powiedzieć to było tylko to, że jesteście ubrani w sutanny. I gdyby na tym polegała cała wasza identyfikacja. – zaznaczył.

- Skoro deklarujecie – w odpowiednim czasie – chęć przyjęcia święceń, to Pan Bóg wam daje te dwa dary, które Bogacz z dzisiejszej Ewangelii przeoczył i zupełnie ich nie widział. Jakie dary przeoczył? Pierwszym była osoba – człowiek - o imieniu Łazarz, który leżał pod jego drzwiami, a on go nigdy nie zauważył. (…) Musimy bardzo uważać, niech każdy człowiek, którego otrzymujemy jest darem, bo jak tego nie ma, to będziecie się chować za te swoje sutanny przed ludźmi, najpierw za sutanny będziecie się chować, a potem za wysokie płoty, a potem będzie napis – uwaga zły pies. Drugim darem jest Mojżesz i Prorocy – Słowo Boga – zlekceważenie tego daru odsłania dramat bogacza. Jezus mówi bardzo prosto – jak ta księga dla ciebie nic nie znaczy, to może ktoś z grobu wyjść i przed tobą stanąć, i to nic nie zmieni w twoim życiu. To jest księga, którą ciągle masz otwierać, czytać, słuchać. Bóg chce z nami mówić, Bóg chce do mnie mówić, Bóg ma dla mnie słowo. Otworzyć się na to słowo nie jest niczym trudnym, ale z prośbą oczekiwaniem – przemów do mnie! – podkreślił metropolita łódzki.

Reklama

Kończąc homilię łódzki pasterz zaapelował do alumnów - macie przed sobą jeszcze kilka lat na tej drodze do kapłaństwa. Niezależnie od tego, jaka jest długa ta droga to dzisiaj Ewangelia mówi, żebyście odświeżyli w sobie - w otwartość na rzeczywiste dary Boga, które są kluczowe na tej drodze na drodze do kapłaństwa i w kapłaństwie. Każda osoba, która przychodzi do ciebie od Boga jest darem i Słowo jest darem. Jak tych dwóch darów nie odkryjecie, to będziecie tylko chodzić w sutannach. Nie daj Bóg. – zakończył kaznodzieja.

Po homilii miał miejsce obrzęd admissio. Po wezwaniu imiennie kandydatów do Święceń przewodniczący liturgii zapytał ich w imieniu Kościoła – czy w wyznaczonym przez Kościół czasie chcą przyjąć święcenia diakonatu i prezbiteratu. Następnie metropolita łódzki odmówił modlitwę i poświecił sutanny.

Dziś strój duchowny przyjęli następujący alumni: kl. Jakub Barczyński (parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, św. Anny i św. Wojciecha w Parzęczewie, kl. Michał Kunikowski (parafia pw. św. Judy Tadeusza w Łodzi), kl. Patryk Nowacki (parafia pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Koluszkach), kl. Piotr Wojczyk (parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Bedoniu Przykościelnym), kl. Mateusz Zientalak (parafia pw. św. Katarzyny w Korczewie), kl. Marek Kudła (par. N.S. Pana Jezusa w Herbach diec. gliwicka) oraz kl. Marek Czyżewski parafia pw. św. Antoniego z Padwy w Mińsku Maz. diec. Warszawsko-Praska), kl. Bartłomiej Filabark (par. M.B. Niepokalanej w Nowym Sączu diec. Tarnowska), kl. Tomasz Kusiński (par. św. Barbary w Katowicach arch. Katowicka), kl. Marek Płodowski (par. św. Jadwigi Królowej arch. Gdańska), kl. Marcin Skrzypek (par. M.B. Zwycięskiej w Krakowie). Natomiast kandydaturę obok kleryków Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi oraz Ogólnopolskiego Seminarium Duchownego dla Starszych Kandydatów do Święceń przyjęli dwaj bracia ze Zgromadzenia Sług Ducha Pocieszyciela.

W nowym roku akademickim 2022/2023 w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi swoje studia podejmie 38 alumnów.

Wyższe Seminarium Duchowne w Łodzi zostało powołane do istnienia 9 sierpnia 1921 roku dekretem pierwszego ordynariusza ówczesnej diecezji łódzkiej – ks. bpa Wincentego Tymienieckiego, a pierwszym rektorem, tej jednej z najstarszych uczelni Łodzi, został ks. Jan Krajewski.

2022-09-25 08:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: jakie kroki powinniśmy podjąć dziś w Kościele?

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

W ostatnim dniu pierwszego tygodnia adwentowego oczekiwania podczas porannej Mszy świętej Roratniej metropolita łódzki zwrócił uwagę wiernych na to, że - obietnica dana przez Pana, jest motorem napędzającym dzieje zbawienia!

- Świeca roratnia pozwala nam czytać to słowo bardzo konkretnie.- tłumaczył w homilii arcybiskup Grzegorz. - Maryja jest pierwszą, na której słowo obietnicy się wypełniło. Maryja Adwentowa jest tą, z którą się Pan jednoczy tak, że już od Niej nie odstąpi - staje się jej Synem, wchodzi z Nią w tak bliską, intymną i tak nierozerwalną relację jaka jest między dzieckiem w łonie, a Matką, która Go nosi. To są takie więzi, które nigdy nie przestają być aktualne, żywe, zobowiązujące. – zauważył kaznodzieja.
CZYTAJ DALEJ

Diecezja siedlecka: Pierwsze dekrety neoprezbiterów

2026-06-15 07:51

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

Biskup siedlecki Kazimierz Gurda ogłosił miejsca posługi nowo wyświęconych kapłanów oraz poinformował o księżach przechodzących na emeryturę. Dekrety zostały wręczone w sobotę, 13 czerwca, w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej, po uroczystościach święceń prezbiteratu w siedleckiej katedrze.

ks. Karol Borkowski – wikariusz parafii bł. Stefana Wyszyńskiego w Białej Podlaskiej,
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję