Reklama

Wiara

Z różańcem w ręku po dar pokoju

#NiezbędnikRóżańcowy: Od aniołów do proroków

Karol Porwich/Niedziela

W naszych różańcowych rozważaniach doszliśmy do tej części Litanii Loretańskiej, która opiewa uwielbienie Maryi w niebie.

WSPÓLNA MODLITWA
23 października

„Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego, czyli wędrujemy z różańcem w ręku przez październikowe czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

Foto: CANVA

Tu czcimy ją jako Królową. Całkiem słusznie. Jest matką największego z królów, Chrystusa, przewyższa cnotami swego życia wszystkich świętych i mieszkańców nieba i jest wyposażona w królewską władzę. Maryja jako Matka Chrystusa jest także Królową aniołów, a więc istot najwyższych wśród wszystkich stworzeń. Już Ewangelie dają wskazywać na służebną rolę aniołów wobec Maryi: tak jest w scenie zwiastowania, tak jest przy ukazaniu się aniołów pasterzom; tak jest wtedy, gdy anioł informuje Józefa, że ma uciekać z Bożym Dzieciątkiem do Egiptu. Ten sam anioł zawiadamia Józefa o śmierci Heroda. Pod wezwaniem Królowej Aniołów istnieją trzy zakony żeńskie. W 1864roku zostało we Francji założone arcybractwo Matki Bożej Anielskiej, mające za cel oddawać cześć Maryi jako Królowej nieba. Wezwanie “Królowo Aniołów, módl się za nami” zostało włączone do Litanii Loretańskiej.

Zwracamy się zatem do Królowej Aniołów o pomoc, a ona mimo swojego człowieczeństwa królując nad Aniołami, może je do nas posyłać. Pamiętajmy jednak, że władza dana Maryi pochodzi od samego Boga. Nie należy o tym zapominać.

Reklama

Prośmy Królową Aniołów, aby posyłała tych, którzy pomogą nam wyjść ze ślepych uliczek.

Królowo patriarchów

Kolejne litanijne wezwanie przynosi nam możliwość poznania starotestamentalnych bohaterów, którymi są Patriarchowie. Słyszymy o nich w czytaniach mszalnych, śpiewamy w kolędach i innych pieśniach kościelnych. Patriarchowie są praojcami Izraela. Wśród nich wymienić należy: Abrahama, Izaaka, Jakuba i Józefa. Patriarchowie znajdują się na szczytach całej społeczności izraelskiej i jej poszczególnych pokoleń No, ale dobrze, wróćmy do sedna naszych rozważań, wśród których pierwsze miejsce zajmuje Maryja. Dlaczego Maryję nazywamy Królową Patriarchów? Chyba dlatego, że Kościół Chrystusowy nazywany jest Izraelem, a nawet prawdziwym Izraelem. Otóż Maryja, z woli samego Chrystusa umierającego na krzyżu, stała się Matką całego Kościoła. A jeśli Matką to i Królową. Jeden z patriarchów, Abraham nazywany jest ojcem naszej wiary, z kolei Maryja nazywana jest Panną Wierną i Wspomożycielką Wiernych. Króluje nad wszystkimi, którzy w jakikolwiek sposób patronują naszej wierze, jak między innymi patriarchowie.

Królowo proroków

Żeby wyjaśnić znaczenie tego wezwania najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie: co to znaczy prorokować? Prorokować – jak powie nam ks. Bp Kazimierz Romaniuk – to przekazywać ludziom Bożą wolę, która czasami dotyczy przyszłości, ale też przeszłości i teraźniejszości. Swoje posłannictwo prorocy pełnią zazwyczaj na wyraźne polecenie Boga, przed przyjęciem którego wzbraniają się czasami długo i uporczywie. Proroków starotestamentalnych znacznie przewyższyła Maryja, która nie czekała na Boże polecenia prorokowania. W Kanie Galilejskiej sama, z własnej inicjatywy zabrała głos i kazała ludziom czynić to, co poleci Jej Syn. Ale Maryja stała się Królową proroków, również poprzez ich własne proroctwa, bowiem wierzyli oni w przyjście Mesjasza. Wspominali również o kobiecie, która go miała narodzić. Oni oczekiwali na nią, na to co przyniesie. Oczekiwali na matkę Króla, oczekiwali na Maryję. Jest jeszcze jeden powód dla którego Maryi przysługuje tytuł Królowej Proroków: Maryja jest Matką Największego z Proroków, Jezusa Chrystusa. Jezus jest Królem proroków a Jego Matka Królową Proroków.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-10-22 19:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w objawieniach maryjnych - Jerozolima

Jerozolima. Bazylika Grobu Pańskiego

Margita Kotas

Jerozolima. Bazylika Grobu Pańskiego

Nasze kolejne rozważanie październikowe wzywa nas, abyśmy cofnęli się w czasie do roku 1876, a to za sprawą kolejnego objawienia, w którym Maryja prosi o różaniec. Dziś miejscem naszego pielgrzymowania jest Jerozolima, gdzie młoda siostra zakonna Józefa - Maria Alfonsyna Danil Ghattas ze Zgromadzenia Sióstr Świętego prowadziła pracę katechetyczną.

Więcej ...

Osiem rad jak być szczęśliwym

2023-01-28 20:00

Sr. Amata CSFN

Każdy pragnie szczęścia. Jezus w dzisiejszej Ewangelii daje osiem rad jak być szczęśliwymi. Jest to pewna „instrukcja obsługi” życia. Często te słowa Jezusa są uznawane za Konstytucję chrześcijan.

Więcej ...

Kolejne "Gorzowskie Wędrowanie"

2023-01-29 15:02

Rafał Mołek

Od roku, co miesiąc, pielgrzymują do różnych parafii. Tym razem uczestnicy tzw. "Gorzowskiego Wędrowania" wyruszyli z parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wlkp., a ich celem była parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Bledzewie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Osiem rad jak być szczęśliwym

Kościół

Osiem rad jak być szczęśliwym

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...