Reklama

Wiara

Z różańcem w ręku po dar pokoju

#NiezbędnikRóżańcowy: Królowa Apostołów, Męczenników i Wyznawców

Adobe Stock

Maryja nie zasiadała w gronie dwunastu, wybranych przez Jej Syna, a przysługuje Jej tytuł Królowej Apostołów. Dlaczego?

WSPÓLNA MODLITWA
24 października

„Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego, czyli wędrujemy z różańcem w ręku przez październikowe czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

Foto: CANVA

Bo choć, jak powiedziałem przed chwilą, nie została wybrana do grona dwunastu, to Apostołowała, propagowała, rozpowszechniała prawdę o Bogu i Jego Miłości. Apostołowała tuż po zwiastowaniu, gdy udała się do swej krewnej Elżbiety. Swoją radością dzieliła się z innymi. Mówiła o tym, jak „wejrzał Bóg na uniżenie swej służebnicy i jak wielkie rzeczy uczynił Jej wszechmocny”. Maryja jest również apostołką dobroci, jest przykładem Matki zatroskanej o należyte wychowanie Syna, myślę tu o tym, jak prowadziła dwunastoletniego Jezusa do świątyni. Matka Najświętsza jest również apostołem wiary, bo przecież a Kanie Galilejskiej apostołowała swoją wiarę w cudotwórcze moce Jezusa. Pamiętać należy, że obecność Maryi przy Jezusie, to obecność dyskretna, drugoplanowa. Z pewnością wokół Niej znajdowali się uczniowie Pańscy, którym prawdopodobnie udzielała się Jej odwaga i apostolska gorliwość. Tak było np. podczas drogi krzyżowej Jezusa, pod krzyżem na Golgocie, a po Zmartwychwstaniu podczas zesłania Ducha Świętego. Z Ewangelii wiemy, że Apostołowie uznawali władzę Jezusa nad sobą, słuchali Go i w jakiś sposób byli mu poddani. Maryja, jako Matka Jezusa stała się królową również samych Apostołów .

Królowo Męczenników

Kolejne wezwanie tytułujące Maryję i podkreślające Jej godność Królewską. Tym razem widzimy Maryję jako Królową Męczenników, czyli osób, które oddały życie za swoją wiarę, za wiarę w Chrystusa. Ale Maryja nie umarła śmiercią męczeńską, dlaczego więc mówimy że jest Królową Męczenników? Przede wszystkim ze względu na ogrom cierpienia obecnego w Jej życiu. Samo zwiastowanie było dla Maryi zaskoczeniem, być może pokrzyżowało życiowe plany młodej Miriam. Łatwo można sobie wyrazić ból młodej Matki, której Dziecię urodziło się wśród zwierząt, w chłodnej stajni… A czy nie bolały Jej słowa Symeona, że Jej duszę przeszyje miecz boleści? A krzyżowa droga Jej Syna? I wreszcie Tajemnica Golgoty i dramat Matki przyglądającej się śmierci Jedynego Syna. Jak bardzo wrażliwe było i jest Serce Maryi na ból i cierpienie. Jest to serce Matki Boga, bojące dla nas ludzi.

Królowo Wyznawców

W naszych rozważaniach często stawiamy różnego rodzaju pytania. Nie inaczej będzie i dziś. Na początku naszego dzisiejszego rozważania, chcę postawić następujące pytanie: co to znaczy wyznawać? Otóż: wyznawać, to opowiadać się po stronie Boga, to dawać świadectwo o Bogu, to przyznawać się do Boga. Taka postawa ma w sobie coś z apostolstwa, choć wiadomo, że apostoł to coś więcej niż wyznawca. Zatem kto to jest wyznawca? Chyba nie trudno już o odpowiedź! Wydaje mi się, że wyznawcą można nazwać tego, kto zdobył się na minimum bycia chrześcijaninem. Ale jest to bardzo cenne minimum, zważywszy na słowa Jezusa: Kto się przyzna do Mnie wobec ludzi, przyzna się i Syn Człowieczy do niego wobec aniołów Bożych, a kto się Mnie wyprze wobec ludzi, tego wyprę się i Ja wobec aniołów Bożych (Łk 12,8n). przyznawać się do Jezusa, to dawać do zrozumienia całym stylem swojego życia, że wierzy się w Jego obecność i że się tą obecność akceptuje i na nią liczy. Maryja wyznała całym swoim życiem, że wierzy Bogu, że kocha Jezusa, że prowadzi Ją Duch Święty. Jest Królową Wyznawców, bo zachowywała i rozważała w swoim sercu wszystko, cokolwiek mówił Jej Syn.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-10-23 21:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Różaniec święty w objawieniach maryjnych – Cuapa

Karol Porwich/Niedziela

Punktem dzisiejszego naszego pielgrzymowania będzie Nikaragua, a konkretnie miejscowość Cuapa, w której Matka Boża objawiła się pięćdziesięcioletniemu mężczyźnie Bernardo Martinezowi.

Więcej ...

Elbląg: będzie proces beatyfikacyjny Aleksandry Gabrysiak – lekarki zamordowanej w 1993 r.

2023-02-06 18:19

Karol Porwich/Niedziela

6 lutego 2023 r. mija 30. rocznica zabójstwa lek. med. Aleksandry Gabrysiak z Elbląga. Bp Jacek Jezierski poinformował dziś, że podjął decyzję o rozpoczęciu procesu beatyfikacyjnego zamordowanej lekarki. Uczynił to podczas Mszy św. sprawowanej w Hospicjum Elbląskim, w której uczestniczyli przedstawiciele: Oddziału Pomorskiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich, Stowarzyszenia Przyjaciół Doktor Oli, a także elbląskiego środowiska medycznego. Mszę koncelebrowali kapelani szpitali z Gdańska i Elbląga.

Więcej ...

Ocalały z trzęsienia ziemi w Turcji: miasto Gaziantep uległo całkowitemu zniszczeniu, cud, że przeżyłem

2023-02-07 12:12

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Nissim Bar Szalom, który w trakcie poniedziałkowego trzęsienia ziemi przebywał w tureckim mieście Gaziantep, oddalonym o 30 kilometrów od epicentrum, powiedział izraelskiemu Radio 103FM, że w jego ocenie miasto uległo całkowitemu zniszczeniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Wiara

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

Wiadomości

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

Patronka od... Decyzji serca

Święci i błogosławieni

Patronka od... Decyzji serca

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej