Reklama

Wiara

Z różańcem w ręku po dar pokoju

#NiezbędnikRóżańcowy: Wniebowzięta Królowa Różańca Świętego opiekująca się rodzinami

Wniebowzięcie Matki Bożej

Graziako

Wniebowzięcie Matki Bożej

W naszych różańcowych rozważaniach znów napotykamy na pewną trudność. Rozważyć chcemy wezwanie Królowo Wniebowzięta.

WSPÓLNA MODLITWA
26 października

„Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego, czyli wędrujemy z różańcem w ręku przez październikowe czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

Foto: CANVA

Maryja , która jest człowiekiem z krwi i kości, podlegała jak każdy człowiek prawu śmierci ale Ona została z ciałem i duszą wzięta do nieba. Czy można tak po prostu zostać wziętym do nieba? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w księgach Starego Testamentu i wierzeniach Żydów. Otóż jak wiemy zakładali oni, że człowiek grzeszny nie może dostać się do nieba, że trafia on do piekła, lub, jeśli nie był aż tak zły, to w miejsce oczekiwania na przyjście Mesjasza, aby po jego przyjściu trafić do nieba. Stary Testament donosi nam jednak, że dwóch Żydów było na tyle świętych, aby dostać się do nieba. Pierwszym był Henoch, a drugim Eliasz. Obydwaj wiedli swoje życie będąc wiernymi Bogu. Tak samo jest oceniana Maryja, która jako wierna Bogu przez całe życie miała iść do nieba od razu wraz z ciałem. NMP była święta ze względu na świętość swojego Syna. Wzięta z ciałem i duszą do nieba, jako Królowa jaśnieje niezwykłym blaskiem miłości.

Warto wiedzieć, że tytuł „Królowo Wniebowzięta” odwołuje się do wielkiego dogmatu wiary, który został ogłoszony w 1950 roku przez papieża Piusa XII, wielkiego czciciela Matki Bożej. Stwierdza on, że „Maryja, Niepokalana Matka Boga, dopełniwszy biegu ziemskiego życia, została z ciałem i dusza wzięta do chwały niebieskiej”. Również w roku 1950 dodano do Litanii wezwanie Królowo Wniebowzięta.

Podziel się cytatem

Reklama

Królowo Różańca Świętego

Odmawiając Litanię Loretańską zwracamy się do Maryi, używając tytułu „Królowo Różańca Świętego”. Nikt z nas nie wątpi, że Maryja jest tą, która uprasza nam u Boga potrzebnych łask i darów. Ale Maryja także, nakazuje nam modlić się na różańcu. Tak było podczas objawień w Gietrzwałdzie i w Fatimie. Maryja prosiła przez dzieci: Odmawiajcie różaniec. Jest zatem Matką słuchającą naszych modlitw, zanoszonych także poprzez rozważanie poszczególnych tajemnic różańca, ale jest też Królową Różańca, zachęcająca do tej modlitwy. Wezwanie Królowo Różańca Świętego, zostało dodane do Litanii w 1863 roku przez Leona XIII. W ten sposób chciano podkreślić panowanie Matki Bożej nad modlącymi się na różańcu, a także wskazać drogę, którą ona szła do Chrystusa. Jednocześnie droga ta jest dla nas wzorem prowadzącym nas do Boga. Każdy kolejny dzień, może stać się pięknym uwielbieniem Boga, jeśli będziemy odmawiali różaniec i włączymy do niego swoje życie.

Królowo Rodzin

Dziś dane nam jest poznać kolejną prawdę o życiu Maryi, bowiem Matka Boża stała się również Królową rodzin. Stała się nią poprzez swój wzór zatroskania o losy jej własnej rodziny w tym o losy jej własnego Syna. Jako Matka Pięknej Miłości, jest opiekunką i Królową naszych rodzin. Otacza macierzyńską troską wspólnotę życia i miłości mężczyzny i kobiety. Maryja jest wzorem wychowawczyni dla rodziców oraz dzieci, a Jej wstawiennictwo pomaga przezwyciężać trudności i wytrwać w cierpieniach. Królowanie Maryi jest służeniem zarówno najmniejszym rodzinom, jak i potężnym rodom.

Reklama

Wezwanie „Królowo Rodzin” wprowadził jako ostatnie do Litanii św. Jan Paweł II, który przychylił się do arcybiskupa diecezji Loreto, który w liście z 21 września 1995 roku uzasadnił swa prośbę tym, że inwokacja Królowo Rodzin przyczyni się do „upamiętnienia 700-lecia Świętego Domu w Loreto, który przywodzi na myśl Rodzinę z Nazaretu: Jezusa, Maryję i Józefa”.

W Święto Świętej Rodziny z Nazaretu, 31 grudnia 1995 roku, Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zezwoliła na dołączenie do Litanii Loretańskiej wezwania „Królowo Rodzin”. Jako uzasadnienie podano, że w związku z Międzynarodowym Rokiem Rodziny napływały do Stolicy Apostolskiej liczne prośby, aby wierni mogli wzywać w Litanii Maryję jako Królową i Opiekunkę chrześcijańskich rodzin.

Podziel się cytatem

Pamiętajmy, wypowiadając to wezwanie by upodobniać swoje rodziny do Najświętszej Rodziny, aby wspólnie móc dążyć do domu Ojca.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-10-25 20:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Matko Chrystusowa...

Karol Porwich/Niedziela

W poprzednich rozważaniach rozważaliśmy słowa Pozdrowienia anielskiego. Od dziś będziemy poznawać wybrane wezwania, które zapisane są w Litanii loretańskiej. W dzisiejszym rozważaniu chcemy poznać dwa wezwania.

Więcej ...

Przezkazanie Światła pokoju we Lwowie

2023-01-28 13:34

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

W trosce o Kościół

2023-01-29 18:05

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Sandomierzu pierwszy raz w nowym składzie zebrała się Diecezjalna Rada Duszpasterska.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Osiem rad jak być szczęśliwym

Kościół

Osiem rad jak być szczęśliwym

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...