Reklama

Wiara

Z różańcem w ręku po dar pokoju

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryjo, udziel pokoju dniom naszym!

Karol Porwich/Niedziela

Dzisiejsze wezwania, które chcemy rozważyć, przypominają nam cel naszych różańcowych wędrówek. Idziemy prosić o dar pokoju dla Polski i świata. Poznajmy zatem wezwania: Królowo pokoju i Królowo Polski.

WSPÓLNA MODLITWA
27 października

„Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego, czyli wędrujemy z różańcem w ręku przez październikowe czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

Foto: CANVA

Prorok Izajasz zapowiadając przyjście Mesjasza, nazywa wyraża pragnienie życia w bezpiecznym i spokojnym kraju, bez wojen, głodu i nędzy. Maryja, wybrana na Matkę Bożego Syna, kiedy Go porodziła przyniosła na świat pokój Boży, którego nikt nie może zniszczyć. Pokój dany przez Maryję w Jezusie jest Jej pragnieniem, by człowiek w codziennym życiu budował przyjaźń z Bogiem, czuł w Nim oparcie i źródło nadziei. Maryja jako Królowa Pokoju pragnie dla nas miłości, wolności i szczęścia. Zagrożeniem dla jedności z Bogiem jest grzech ale też czynniki zewnętrzne, takie jak wspominane wojny, głód i nędza. Tak było też w czasie I wojny światowej, dlatego papież Benedykt XV, widząc tragedię wojny i ludzką nędzę, zdecydował by litanii odmawianej w Kościołach dodać wezwanie „Królowo Pokoju”. Było ono prośbą o zakończenie wojny, o pokój na świecie. Papież Paweł VI zachęcał chrześcijan, by byli budowniczymi pokoju, dlatego listem z 8 grudnia 1967 roku, skierowanym do wszystkich ludzi dobrej woli, ustanowił Światowy Dzień Pokoju, który w Kościele Powszechnym obchodzony jest 1 stycznia, w Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – która jest główną patronką diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Królowo Polski

Dzisiejsze rozważanie przynosi nam jeszcze do rozważenia ostatnie wezwanie Litanii Loretańskiej. Ta piękna modlitwa, będąca zbiorem Tytułów jakimi Kościół określa Maryję zawiera w sobie i Polski akcent, a samo wezwanie Królowo Polski przenosi nas w myśli przed Tron Maryi na Jasnej Górze. Maryja od zawsze była obecna w historii naszego Narodu, bowiem ponad tysiąc lat temu, od chrztu, naród polski „wziął ją do siebie”. Matka naszego Pana i Zbawiciela, jest nasza Matką. Jej wstawiennictwo wspiera nas w zmaganiach z kusicielem, z przeciwnościami, z własną słabością. Jej przykład pobudza nas, byśmy szukali woli Bożej w codziennym postępowaniu.

Reklama

Powróćmy jednak do historii.

Skąd wzięło się wezwanie „Królowo Polski i jak znalazło swoje miejsce w Litanii Loretańskiej?

Podziel się cytatem

Źródłem tego wezwania, jak i całej pobożności maryjnej są słowa Jezusa, skierowane do Apostoła Jana na Golgocie: Oto Matka Twoja. Z pewnością brzmiały one dobitnie w katedrze lwowskiej 1 kwietnia 1656 roku, gdy król Jan Kazimierz powierzał naród Polski opiece Maryi. Wołał wówczas król: „Wielka Boga Człowieka Matko, Najświętsza Dziewico. (…) Ciebie dziś za Patronkę moją i za Królową państw moich obieram (…), wszystkie moje ludy Twojej osobliwej opiece i obronie polecam (…) przyrzekam przeto (…) Tobie i Twojemu Synowi, Panu naszemu Jezusowi Chrystusowi, że po wszystkich ziemiach Królestwa mojego cześć i nabożeństwo ku Tobie rozszerzać będę”.

Reklama

Ale wezwanie Królowo Polski ma jeszcze głębsze korzenie, które sięgają czasów dawniejszych niż śluby Jana Kazimierza. Bowiem: Polska związana jest z Maryją ponad tysiącletnim kultem; ozdobiona tyloma jej sanktuariami, wśród których błyszczą Jasna Góra i Ostra Brama. (…) Chwałę Maryi na polskiej ziemi głoszą tysiące świątyń: małych Kościółków wiejskich i wielkich katedr, tysiące obrazów wielkich mistrzów pędzla i amatorów. Jej imię z religijna czcią wymawiają poeci, a muzycy składają u Jej stóp najpiękniejsze melodie.

Nigdy ja ciebie ludu nie rzuciła,

nigdy Ci swego nie odjęła lica,

jam po dawnemu moc Twoja i siła,

Bogurodzica! - pisała Maria Konopnicka.

Nie można sobie zatem wyobrazić dziejów narodu i Kościoła w Polsce bez Maryi, Jasnej Góry, bez Cudownego Obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem. Kult Maryi Jasnogórskiej ściśle złączył się z dziejami narodu. Biskup lubelski Stefan Wyszyński 8 września 1946 roku, tak mówił na Jasnej Górze: Bóg przez Maryję tylekroć zawstydzał nieprzyjaciół naszych! Dzieje narodu zapisały szereg walnych zwycięstw za Jej przyczyną odniesionych. Grunwald, Kircholm, Jasna Góra i Trembowla, Wiedeń i Parkany zgodnym głosem wołają: „Błogosławił Cię Bóg w mocy swojej, iż przez Cię wniwecz obrócił nieprzyjaciół naszych” (Księga Judyty).

Królowanie Maryi w naszym Narodzie przyniosło wiele dobrych owoców, o których zaświadcza historia naszej Ojczyzny. Maryja od początku historii Narodu jest Królową Polski. Wezwanie to jednak zostało wprowadzone do litanii dopiero w 1908 roku początkowo brzmiało Królowo Korony Polskiej, ale po II wojnie światowej zostało zmienione na Królowo Polski.

Mając tak potężną Królową, powierzajmy Jej sprawy naszego codziennego życia, sprawy Ojczyzny i bliskich nam osób. Wołajmy do Niej:

Matko Kościoła, wiarę daj nam żywą,

zachowaj wolność i jedność prawdziwą,

Spraw niech Ojczyzna stanie się nam niebem,

Potężna Bogiem i bogata chlebem.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-10-26 19:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja wzorem miłości

Adobe Stock

To już nasze ostatnie rozważanie październikowe. Rozstajemy się z naszymi rozważaniami, ale nie wypuszczajmy z rąk różańca. Niech trwa nasza modlitwa o pokój, bo to jest świadectwo naszej miłości.

Więcej ...

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z Algeciras podziękował Matce Bożej za ocalenie

2023-01-28 07:58

Karol Porwich/Niedziela

Zaatakowany 25 stycznia w kościele św. Izydora w mieście Algeciras w południowej Hiszpanii ksiądz Antonio Rodríguez podziękował Matce Bożej za ocalenie go w czasie ataku ze strony dżihadysty. Sprawca, 25-letni Marokańczyk Yasin Kanza, wyznawca radykalnego islamu, wtargnął wieczorem z maczetą do świątyni, krzycząc “Allah jest wielki”. 74-letni salezjanin został ugodzony w szyję w chwili, kiedy odprawiał Mszę świętą.

Więcej ...

Jasna Góra: 20-lecie Chóru Chłopięco-Męskiego „Pueri Claromontani”

2023-01-29 18:56

Jasna Góra/Facebook

Jubileusz 20-lecia istnienia świętuje Jasnogórski Chór Chłopięco-Męski „Pueri Claromontani”. Na co dzień bierze czynny udział w życiu Sanktuarium, wzbogacając śpiewem nabożeństwa oraz największe uroczystości. Jego działalność wpisuje się też w muzyczne tradycje klasztoru. Jubileuszową Mszę św. celebrowali abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski. Po niej odbył się uroczysty koncert kolęd.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela Podlaska

Błogosławiona Bolesława Lament

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...