Reklama

Wiara

Homilia na uroczystość Wszystkich Świętych:

W jaki sposób Jezus chce nas pokrzepiać?

Karol Porwich/Niedziela

W jaki sposób Jezus chce nas pokrzepiać?

Ap 7,2–4.9–14; 1 J 3,1–3; Mt 5,1–12a.

PRZECZYTAJ CZYTANIA I EWANGELIĘ: niezbednik.niedziela.pl

To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby ta radość była pełna (J 15,11). Tego życzy nam Jezus tu na ziemi. Woła wprost: Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy jesteście utrudzeni i obciążeni, a Ja was pokrzepię (Mt 11,28).

W jaki sposób Jezus chce nas pokrzepiać? Przez osobiste spotkanie z sobą. „Wejdź do swej izdebki, a tam Mnie znajdziesz. Wezwij Mnie, a przyjdę ci z pomocą. Proś natrętnie o cokolwiek, aż ci dam. Zaufaj Mi, a Ja będę działał”. Jeśli na serio potraktujemy te słowa Jezusa do nas, to nic innego nie pozostaje, jak powiedzieć: „Jezu, Ty się tym zajmij”.

Podziel się cytatem

To jedna strona medalu. A co robić, gdy życie dopiecze, gdy najbliżsi zawiodą, obrócą się przeciw nam, niesprawiedliwie nas potraktują, okradną, zwyzywają i tym podobnie? Wtedy sięgnij po klucz do rozwiązań także proponowany przez Jezusa. Stosuj rozwiązania zawarte w mądrości ośmiu błogosławieństw. One uczą, jak stawać się szczęśliwym. Błogosławiony to znaczy szczęśliwy. Stosowanie ich pomaga uniknąć nieszczęść i przekleństw. Tajemnicą ośmiu błogosławieństw jest przekonanie, że Bóg daje lepsze rozwiązania. On ciągle daje. Mamy jednak tendencję do ufania własnym pomysłom. Każde rozwiązanie ma swoje konsekwencje. Wśród tych wynikających ze stosowania mądrości podawanych przez osiem błogosławieństw Chrystus nie przewiduje nieszczęść i przekleństw.

Reklama

1. Ubodzy w duchu będą polegać nie na pieniądzach ani dobrach materialnych, ale na Bogu.

2. Smutactwo warto kojarzyć z ciągłym jęczeniem i narzekaniem, czyli szemraniem, a oddzielić od zwykłej troski sięgającej po Bożą pomoc.

3. Hałaśliwi (nie cisi) już osiągają, co chcą. Byle zaistnieć, choćby na krótko. Ile energii w to wkładają?

4. Spodziewasz się sprawiedliwości? Zaufaj Bogu. On się tym zajmie.

5. Szczęśliwi miłosierni – oni kąpią się w radości i szczęściu innych.

6. Spodziewasz się pokoju od innych? Sam stwarzaj pokój w sobie, prosząc o niego Chrystusa. Więcej pokoju będzie wokół ciebie.

7. Szczęśliwi ci, co mają czyste serce, oni już Boga oglądają – doświadczają Jego bliskości.

8. Cierpisz prześladowanie dla sprawiedliwości? Poczekaj trochę, a zobaczysz dobre owoce. One przynoszą więcej radości i szczęścia tobie niż prześladowcy.

Stajecie się szczęśliwymi, gdy (ludzie) wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was.

Wszyscy znani nam święci próbowali stawać się szczęśliwymi według tych wskazówek. Na pewno nie żałują. Chociaż biografowie przedstawiali życiorysy niektórych kanonizowanych z przesadą, nieprawdziwe, nie po ludzku, to ich doświadczenie bliskości Chrystusa i szczęście pozostaje i tak ich pięknym doświadczeniem, ich szczęściem. Możemy jednak zawsze prosić naszych ulubionych świętych o pomoc w osiąganiu prawdziwego szczęścia, smakując go po trochu już tu, wśród żyjących.

Reklama

Fragment książki Słuchaj… Refleksje liturgiczne

Jan Paweł Konobrodzki OSB (1960 – 2016) – pochodził z Wołomina. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk Ojca Św. Jana Pawła II w Lublinie w roku 1987. Pracował w parafii tynieckiej jako wikary, następnie w wydawnictwie Tyniec. Przez wiele lat opiekował się starszymi i chorymi współbraćmi w klasztorze. Ukończył Podyplomowe Studium Retoryki na UJ/PAT. Autor publikacji: „Słuchaj… Refleksje liturgiczne”, „Pustynne szlaki. Wyjście w nieznane”, „Pustynne szlaki. Serce pustyni”.

2022-10-24 09:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Amnestia z wysokiego nieba

Margita Kotas

W niektórych regionach Polski piecze się tego dnia wyborne ciasta i zaprasza najbliższych na świąteczny obiad. Niestety, zdarza się, że niektórzy pozostają jedynie w przestrzeni zewnętrznej obyczajowości, zapominając o skarbie, który nieodłącznie wiąże się z odpustami

Więcej ...

70. Światowy Dzień Chorych na Trąd

Choć trąd można wyleczyć, to chorzy wciąż dotknięci są wykluczeniem społecznym. 75 proc. z nich mieszka w Indiach. Tym, co może zmienić ich sytuację, to solidnie prowadzone badania w celu wczesnego wykrycia choroby oraz edukacja społeczeństwa - powiedziała PAP dr Helena Pyz pracująca od 34 lat w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych w Jeevodaya w Indiach.

Więcej ...

Papież prosi o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie

2023-01-29 13:20

Grzegorz Gałązka

Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty zaapelował do wiernych o modlitwę w intencji pokoju na Ukrainie, Bliskim Wschodzie i Kaukazie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Osiem rad jak być szczęśliwym

Kościół

Osiem rad jak być szczęśliwym

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...