Reklama

Polska

„Podziel się Chrystusem”. Wręczenie medali zasłużonym dla misji

Adobe Stock

Na rewersie medalu „Benemerenti in Opere Evangelizationis”, który jest przyznawany osobom i instytucjom zasłużonym dla misji, widnieje napis: „Podziel się Chrystusem”. 27 października uhonorowano tym medalem 14 osób i instytucji, które wspierają misje na cztery sposoby: modlitwą, słowem, czynem i ofiarą finansową.

Uroczysta gala wręczenia medali „Benemerenti” zgromadziła w Muzeum Archidiecezjalnym w Warszawie misjonarzy z różnych zakątków świata. Dominowały osoby zakonne, zwłaszcza siostry ze zgromadzeń, które misyjność mają wpisaną w swój charyzmat zakonny.

Wśród wyróżnionych były dwa żeńskie zgromadzenia: Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Misjonarek Maryi oraz Zgromadzenie Sióstr Klawerianek.

Franciszkanki Misjonarki Maryi pracują w 74 krajach, całe zgromadzenie liczy ponad 5 tys. sióstr 78 narodowości. Ponad 60 sióstr z Polski pracuje na misjach. Z kolei Zgromadzenie Sióstr Klawerianek, świętuje w tym roku 100. rocznicę śmierci patronki misji bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, swojej założycielki. Siostry mają ogromny wkład we współpracę misyjną na polu ogólnopolskim i diecezjalnym.

Kapituła medalu dostrzegła też wkład Sekcji Misjologii Wydziału Teologii UKSW. Wykładowcy od wielu lat aktywnie i ofiarnie uczestniczą w pracy na rzecz misji, współtworzą czasopismo „Lumen gentium. Zeszyty misjologiczne” i angażują się w formację przyszłych misjonarzy. Nagrodę w imieniu całego grona wykładowców odebrał szef misjologii na UKSW ks. prof. Jarosław Różański.

Misje można wspierać modlitwą, słowem, czynem i ofiarą finansową i w tych czterech kategoriach przyznano dziś medale.

1. Wsparcie czynem

„Za zasługi w dziele misyjnym” nagrodzono w tym roku troje misjonarzy.

S. Leona Irena Kosowska ze zgromadzenia Sióstr Służebniczek Starowiejskich pracowała na misjach w Zambii i RPA. Do dziś, mimo zaawansowanego wieku – dobiega 90-tki, pracuje wśród ubogich w Lusace.

Również długim stażem mogą poszczycić się kolejni laureaci misjonarze. Oblat o. Alojzy Chrószcz, wyjechał na misje do Kamerunu w 1978 r. Jego działalność misyjna jest imponująca: wybudował 8 szkół podstawowych, 10 przedszkoli, 25 studni głębinowych oraz 25 kaplic i kościołów w różnych regionach Kamerunu, (głównie dla Pigmejów we wschodniej części kraju).

Reklama

Ojca Andrzeja Fecko SVD można nazwać misjonarzem chorych. Na misjach w Angoli, gdzie posługiwał od 1980 r. angażował się przede wszystkim na rzecz ochrony zdrowia rdzennych mieszkańców: dzięki jego staraniom w 1996 r. otwarto Centrum Zdrowia im. św. Łukasza w Kifangondo, pomagający chorym na malarię, HIV/AIDS i gruźlicę. Oprócz troski o rozwój i funkcjonowanie Ośrodka w Kifangondo o. Andrzej pomagał w rozwoju ośrodka dla trędowatych prowadzonego przez siostry ze zgromadzenia misyjnego Służebnic Ducha Świętego w Fundzie.

2. Wsparcie modlitwą

„Za pomoc modlitewną i duchową misjom” nagrodzono w tym roku dwie osoby świeckie: Agnieszkę Czarnolas-Chudzik, która jest animatorką Żywego Różańca w diecezji siedleckiej. Dzięki jej zaangażowaniu udało się zorganizować w diecezji grupę ok. 50 tys. osób, które wspierają misje symboliczną złotówką i codziennie odmawiają dziesiątkę różańca w tej intencji.

Z kolei Józef Antonik, emeryt z Ostrowa Lubelskiego, ponad 18 lat pości o chlebie i wodzie trzy razy w tygodniu, by zaoszczędzić na wsparcie misji. Po śmierci żony miał poważne problemy zdrowotne, wszystkie cierpienia ofiaruje w intencji misjonarzy i ich podopiecznych.

3. Wsparcie finansowe

Kategoria „Za pomoc materialną i finansową misjom” wzbudziła duże emocje, wiele osób bowiem zastanawia się, jak w dzisiejszym kryzysie finansowym można zbierać środki finansowe na wsparcie misji. Nagrodzony ks. prałat z Rumii- Zagórzu Tadeusz Gut dokonuje w swojej parafii cudów: w ciągu 38 lat probostwa zmobilizował parafian i innych darczyńców do wsparcia misjonarzy na kontynencie afrykańskim w konkretny sposób. Dzięki jego staraniom wybudowano w Afryce 31 studni, objęto opieką stypendialną 117 uczniów, a przy granicy kameruńsko-nigeryjskiej zbudowano szkołę. Zakup łodzi motorowej dla misjonarza w Nigerii, budowa ośrodka szkoleniowego dla osób niepełnosprawnych w Republice Środkowoafrykańskiej, zakupu 20 wózków dla niepełnosprawnych w Czadzie – to tylko niektóre z osiągnięć aktywnego proboszcza, parafian i darczyńców, których udało się zachęcić do włączenia się w parafialne dzieło pomocy misjom. Dla kontynentu afrykańskiego jego parafianie przekazali 2 tony przyborów szkolnych i zabawek. Podczas odbierania medalu ks. proboszcz Gut powiedział, że pomoc finansowa misjom nie doprowadziła do upadku materialnego parafii, ale wręcz przeciwnie parafia się rozwija i dobrze funkcjonuje.

Reklama

Kolejnym nagrodzonym został prezes krakowskiej Fundacji dla Afryki – Wojciech Zięba. W ciągu 10 lat zrealizowano ponad 300 projektów w 20 krajach Afryki na łączną kwotę ok. 25 mln zł. Fundacja pomaga głodującym dzieciom np. na Madagaskarze czy Burundi. Największym ukończonym dotąd projektem fundacji jest Szpital Polski w Antsirabe na Madagaskarze na 100 łóżek, otwarty w grudniu 2022 r. Laureat w podziękowaniu wyraził swoją wdzięczność Bogu, że starania pracowników fundacji są tak owocne.

„Misjonarzami na medal” zostali także oblaci z Prokury Misyjnej w Poznaniu. Prokura od ponad 50 lat wspiera oblacką ewangelizację misyjną na wszystkich kontynentach. Obecnie obszar udzielanej pomocy poszerzył się o Ukrainę, Białoruś, Turkmenistan i Rosję.

4. Wsparcie słowem

W kategorii: „Za informację medialną” wyróżniono Katolickie Radio „Podlasie”, Katolicką Rozgłośnię Radiową „Fiat” oraz redakcję dwumiesięcznika dla dzieci „Świat Misyjny”. Redaktorzy z miesięcznika przybyli na galę wraz ze swoimi małymi, kilkuletnimi czytelnikami, którzy w formie wierszowanej podziękowali za kierowaną do nich gazetkę.

Medale „Benemerenti in Opere Evangelizationis” wręczali podczas gali biskupi: przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Misji bp Jan Piotrowski z diecezji lubelskiej, bp Grzegorz Suchodolski z diecezji siedleckiej oraz bp Leszek Leszkiewicz z diecezji tarnowskiej.

Galę prowadził redaktor Grzegorz Polak.

2022-10-27 18:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Misja Afryka

Tata Joanny u Pigmejów

Joanna Kotek

Tata Joanny u Pigmejów

Afryka. Co kojarzy Ci się z tym słowem? Czy widzisz piękne obrazki sawanny, rodem z „Króla Lwa”? A może jakieś tajemnicze rytuały plemienne, będące świadectwem zupełnie odmiennej kultury?

Więcej ...

Uskrzydlająca wizja

2023-01-31 15:03

Niedziela Ogólnopolska 6/2023, str. 20

Adobe Stock

Więcej ...

Abp Depo: kapłaństwo ks. Stanisława Pamuły było kapłaństwem wewnętrznie scalonym

2023-02-05 22:35

Maciej Orman/Niedziela

– Do końca życia był duszpasterzem i nauczycielem odpowiedzialnych dróg wiary – powiedział abp Wacław Depo o śp. ks. prof. zw. Stanisławie Pamule, wieloletnim wicerektorze i profesorze częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. W kościele Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył 5 lutego Mszy św. żałobnej w jego intencji.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Być solą ziemi i światłem świata

Wiara

Być solą ziemi i światłem świata

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Wiara

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Wiara

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Uskrzydlająca wizja

Wiara

Uskrzydlająca wizja

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?