Reklama

Polska

Ełk: święcenia biskupie ks. kan. Dariusza Zalewskiego

YouTube.com

W sobotę 29 października w katedrze ełckiej ks. kan. dr Dariusz Zalewski, mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji ełckiej, przyjął święcenia biskupie.

Uroczystej Mszy św. z obrzędem udzielenia sakry biskupiej przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. Współkonsekratorami byli abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce, i abp Józef Górzyński, metropolita warmiński. W liturgii uczestniczyli biskupi litewscy z diecezji koszedarskiej oraz arch. wileńskiej, i biskupi z Polski, delegat eparchii olsztyńsko-gdańskiej, rodzina i przyjaciele bp. Zalewskiego, licznie zgromadzeni duchowni, osoby życia konsekrowanego oraz wierni świeccy. Byli także obecni przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.

Po Ewangelii odśpiewano hymn do Ducha Świętego. Następnie ks. prał. Pavol Talapka, radca nuncjatury odczytał papieską bullę, obwieszczającą nominację dla nowego biskupa. Homilię wygłosił bp Romuald Kamiński, biskup warszawsko-praski. Podkreślił w niej, że ks. Dariusz wyrósł w wyjątkowej Ziemi Augustowskiej. „Gdybyśmy byli powoływani do tej czy innej posługi, funkcji czy zadania i mieli to wszystko budować na swoich własnych siłach, byłoby to trudne, ale my idziemy uzbrojeni mocą z wysoka. Pan staje na naszej drodze i powiada: Nie lękaj się! Dzisiaj mówi Pan, nie lękaj się, Dariuszu. Bogu jesteśmy wdzięczni, że daje nam ludzi mocnej wiary. Wielu kapłanów ma swoje korzenie w Ziemi Augustowskiej. Ludzie stamtąd przez pokolenia dają świadectwo mocnej wiary” - zaznaczył bp Kamiński.

Słowo do nowo wyświęconego biskupa skierował nuncjusz apostolski w Polsce. „Wybrałeś słowa: «Chwała Bogu za wszystko» jako wskazanie swojej nowej posługi w diecezji ełckiej. Wypełniaj nowe zadania tak, aby inni mogli powiedzieć «chwała Bogu za wszystko»” - mówił abp Pennacchio.

Ks. kan. Marcin Maczan, kanclerz ełckiej kurii biskupiej odczytał list gratulacyjny skierowany do nowego biskupa przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. Życzenia złożyli biskupi oraz delegacje reprezentujące różne stany w Kościele ełckim.

Bp Jerzy Mazur zwracając się do bp Dariusza Zalewskiego złożył życzenia: „rozpoczynasz posługę biskupią w niełatwym czasie. Bądź zawsze blisko Boga na modlitwie. Bądź blisko z innymi biskupami i kapłanami oraz bądź blisko ze świętym Ludem Bożym, blisko owczarni, każdego człowieka, także tego zagubionego i poranionego. Niech Duch Święty na tej drodze umacnia Cię swoimi darami, byś był zawsze otwarty na Bożą wolę i był świadkiem Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego. Niech Maryja, będzie dla Ciebie doskonałym wzorem wypełniania woli Bożej i niech otacza Cię płaszczem swojej opieki” – mówił biskup ełcki.

Reklama

Na zakończenie liturgii święceń nowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej podziękował uczestnikom oraz poprosił o towarzyszenie modlitwą. „Chciałbym, aby moja posługa opierała się na zaufaniu i prawdzie, jakakolwiek by ona nie była. Aby nie było tak, jak pisze w jednej ze swoich książek abp. Fulton Sheen: „Do biskupa, który zasiadł / Po raz pierwszy na swym tronie, / Podszedł strojny konsekrator / I rzekł doń w poufnym tonie: / Dwie są jeno pewne rzeczy, / Które urząd ten da zawżdy: / Nie zapłacisz już za obiad, / Nie usłyszysz nigdy prawdy”. Dlatego pomimo nowej roli, jaką wyznaczył mi Bóg i Kościół święty, pragnę dalej pozostać dla Was bratem, ojcem, kierownikiem duchowym i przyjacielem” - mówił bp Dariusz Zalewski.

Biskup Dariusz Zalewski urodził się 29 stycznia 1974 r. w Augustowie. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 2000 r. w katedrze ełckiej z rąk bp. Wojciecha Ziemby. W latach 2001-2008 odbył studia specjalistyczne w dziedzinie patrystyki w Instytucie Patrystycznym „Augustinianum” w Rzymie. W 2010 r. uzyskał stopień doktora w zakresie patrystyki. Do czasu nominacji biskupiej był proboszczem parafii pw. bł. Karoliny Kózkówny w Ełku i dyrektorem Wydziału Zakonnego Kurii Diecezjalnej w Ełku. 24 września 2022 r. papież Franciszek mianował ks. Zalewskiego biskupem pomocniczym diecezji ełckiej, przydzielając mu stolicę tytularną w Hólar. Jako zawołanie biskupie bp Dariusz przyjął słowa z św. Jana Chryzostoma: "Gloria Deo propter omnia" („Chwała Bogu za wszystko”).

W herb biskupi wpisana jest tarcza dwudzielna, na której z jednej strony jest żółty krzyż na zielonym tle, symbolizujący mękę Chrystusa i otwartość na Bożą wolę. Natomiast na drugiej części tarczy znajduje się figura Matki Bożej Loretańskiej na niebieskim tle.

2022-10-29 17:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Siła wiary, odwaga młodości

Bp Adam Bab (z pastorałem) wśród konsekratorów

Paweł Wysoki

Bp Adam Bab (z pastorałem) wśród konsekratorów

Ks. Adam Bab przyjął święcenia biskupie z rąk abp. Stanisława Budzika, nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio oraz bp. Mieczysława Cisło.

Więcej ...

Polski rzymianin

Stanisław August Morawski

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

Więcej ...

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30
Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Katolicy i Orkiestra

Katolicy i Orkiestra

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Kościół

Hiszpania: zaatakowany przez dżihadystę ksiądz z...

Osiem rad jak być szczęśliwym

Kościół

Osiem rad jak być szczęśliwym

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Kościół

Ile można się spóźnić na Mszę św., aby była...

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Kościół

Ona po prostu... kochała ludzi. Mija 6 lat od śmierci...

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Wiara

Jaka jest wola Boga i plan na moje życie?

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Polska

Bp Czaja: Powstanie ogólnopolskie centrum kształcące...

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...