Reklama

Polska

Bp Śmigiel: 1 listopada katolik ma obowiązek uczestniczenia w Mszy świętej

Wiesław Ochotny

Odwiedzanie cmentarzy to piękna tradycja, ale w uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada dla katolika najważniejsze jest uczestnictwo w Mszy świętej – powiedział PAP bp Wiesław Śmigiel. Wyjaśnił, że tego dnia Kościół dziękuje Bogu za zastępy świętych, a wierni przypominają sobie o własnym powołaniu do świętości.

W Kościele katolickim 1 listopada obchodzona jest uroczystość Wszystkich Świętych, czyli wszystkich, którzy odeszli z tego świata i są już w wieczności z Bogiem.

"Tego dnia najważniejsza jest Msza św., w której przede wszystkim dziękujemy Bogu za zastępy świętych oraz przypominamy sobie o własnym powołaniu do świętości" – powiedział PAP bp Śmigiel. Zaznaczył, że "tego dnia udział w Eucharystii ma dla katolików charakter obowiązkowy".

W ocenie hierarchy "odwiedzanie cmentarzy to piękna tradycja, która łączy radość ze świętości z nadzieję, że zmarli – nasi krewni, przyjaciele, znajomi i inni też mogą osiągnąć życie wieczne".

"Jest to także wyraz naszego szacunku dla zmarłych i przekonanie, że nasze modlitwy i miłość sięgają poza granicę śmierci" – powiedział bp Śmigiel.

W uroczystość Wszystkich Świętych metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy św. o godz. 13.00 w kościele św. Marii Magdaleny na Wawrzyszewie. Po niej poprowadzi procesję z modlitwą za zmarłych na cmentarzu Wawrzyszewskim – poinformowało biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Również 1 listopada o godz. 11.30 w stołecznym kościele św. Ignacego z Loyoli zostanie odprawiona msza św. pod przewodnictwem bp. Rafała Markowskiego, połączona z procesją na cmentarz Północny na Wólce Węglowej.

Mszy św. na Powązkach będzie przewodniczył bp Michał Janocha. Liturgia rozpocznie się o godz. 12.30 w kościele św. Karola Boromeusza, a po niej wyruszy procesja z modlitwą za zmarłych na cmentarz Powązkowski. Bp Piotr Jarecki będzie przewodniczył o godz. 13.00 mszy świętej w kościele św. Katarzyny na Służewie, a następnie poprowadzi procesję żałobną na cmentarzu przy kościele. Także o godz. 13.00 rozpocznie się Msza święta pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa w kościele św. Grzegorza Wielkiego. Po niej wyruszy procesja na cmentarz Wolski.

Reklama

Na cmentarzu Bródzieńskim – największej nekropolii w Polsce pod względem pochówku i trzeciej co do wielkości w Europie, o powierzchni prawie 114 hektarów, gdzie leży ponad 1 mln 800 tys. zmarłych, bp Romuald Kamiński odprawi Mszę św. o godz. 12.00 w drewnianym kościele na cmentarzu. Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Jacek Grzybowski odprawi Mszę św. o godzinie 12.00 na cmentarzu Bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 r. w Radzyminie.

W katedrze poznańskiej w uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada 2022 r. o godz. 11.00 odbędą się święcenia biskupie ks. Tomasza Grysy nuncjusza apostolskiego na Madagaskarze. Mszy św. będzie przewodniczył kard. Pietro Parolina, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. W liturgii weźmie udział m.in. abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

"Na wszystkich cmentarzach poznańskich nabożeństwa odbędą się 1 listopada o godz. 15.00. Na rozległym cmentarzu Miłostowskim będą miały miejsce dwa nabożeństwa: jedno w części od ul. Gnieźnieńskiej i drugie od ul. Warszawskiej" – poinformowała archidiecezja poznańska.

W archidiecezji warmińskiej abp Józef Górzyński będzie modlił się o godz. 12.00 na cmentarzu Komunalnym w Olsztynie. Po liturgii poprowadzi procesję żałobną z modlitwą za zmarłych. Bp Janusz Ostrowski będzie przewodniczył Eucharystii na cmentarzu Komunalnym k. Dywit.

Metropolita częstochowski abp Wacław Depo 1 listopada będzie modlił się w kościele pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na cmentarzu Kule o godz. 12.00. Na cmentarzu św. Józefa głównej Mszy św. w kaplicy o godz. 12.00 będzie przewodniczył bp Andrzej Przybylski, a następnie poprowadzi procesję po cmentarzu. Na cmentarzu św. Rocha w Częstochowie Eucharystii w kościele św. Rocha i św. Sebastiana o godz. 15.00 będzie przewodniczył bp Antoni Długosz.

Bp Śmigiel przypomniał, że za zmarłych Kościół szczególnie modli się 2 listopada w dzień wspomnienia wszystkich zmarłych wiernych.

Reklama

Tego dnia kard. Nycz poprowadzi o godz. 18.00 procesję żałobną do krypt archikatedry warszawskiej, gdzie pochowani są m.in. arcybiskupi warszawscy i książęta mazowieccy. O godz. 19.00 rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem kard. Nycza.

W archidiecezji gdańskiej modlitwa za zmarłe duchowieństwo, osoby konsekrowane, seminarzystów, członków ruchów i stowarzyszeń oraz ludzi dobrej woli odbędzie się 3 listopada w katedrze oliwskiej o godz. 18.00.

Dzień wcześniej – 2 listopada – odbędą tzw. zaduszki morskie, czyli modlitwa za zmarłych ludzi morza – marynarzy, portowców i tych, którzy nie powrócili z morza, którą organizuje Duszpasterstwo Ludzi Morza Stella Maris. "Nabożeństwo rozpocznie się o godz. 19.00 na plaży przy kaplicy w Sopocie" – poinformowano.

W archidiecezji częstochowskiej – 2 listopada o godz. 12.00 w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Tajemnicy Emaus na cmentarzu Kule zostanie odprawiona msza św. w intencji zmarłych biskupów pomocniczych. O godz. 18.00 w archikatedrze odbędzie się nabożeństwo żałobne za zmarłych biskupów diecezjalnych i wiernych. Modlitwom będzie przewodniczył bp Przybylski.

Zgodnie z decyzją Penitencjarii Apostolskiej odpust zupełny za wiernych zmarłych można uzyskać od 1 do 8 listopada pod zwykłymi warunkami, nawiedzając kościół lub kaplicę publiczną i odmawiając "Ojcze Nasz", "Wierzę w Boga" i jakiejkolwiek modlitwy w intencjach wyznaczonych na dany dzień przez papieża.

Podziel się cytatem

Reklama

Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego poza modlitwą dusze zmarłych można wesprzeć poprzez uczynki miłości, praktykę postu, ofiarowanie w ich intencji codziennego cierpienia, trudności czy choroby. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

2022-10-30 08:06

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Śmigiel: Niech nadchodzący rok będzie czasem wyboru Boga

Bp Wiesław Śmigiel

BP KEP

Bp Wiesław Śmigiel

- Niech nadchodzący rok będzie czasem wyboru Boga – powiedział bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. w toruńskiej katedrze sprawowanej na zakończenie roku 2019. Zaznaczył, że Pismo św. mówi w co wierni powinni się przyodziewać

Więcej ...

Polski rzymianin

Stanisław August Morawski

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem

Więcej ...

Geolog: trzęsienia ziemi w Turcji są związane ze specyficznym położeniem geograficznym

2023-02-06 17:20

PAP/EPA/REFIK TEKIN

Trzęsienia ziemi w Turcji są zjawiskiem naturalnym. Odpowiada za nie specyficzne położenie geograficzne. „Wiedzieliśmy, że trzęsienie ziemi w Turcji wystąpi w perspektywie kilku lub kilkunastu lat” – powiedział PAP prof. Jerzy Żaba, geolog z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Wiara

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Święta z koszem róż

Niedziela Kielecka

Święta z koszem róż

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

Wiadomości

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?