Reklama

Kościół

Włochy: w 2023 roku pielgrzymka trumny z ciałem św. Piusa X?

Grób papieża Piusa X w bazylice watykańskiej

Riccardov/pl.wikipedia.org

Grób papieża Piusa X w bazylice watykańskiej

W 2023 roku przypadnie 120. rocznica wyboru papieża św. Piusa X. Z tej okazji planuje się, że w październiku przeszklona trumna z jego ciałem, na co dzień znajdująca się w bazylice św. Piotra w Watykanie, zostanie przywieziona w jego rodzinne strony w diecezji Treviso.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Archiprezbiter bazyliki watykańskiej kard. Mauro Gambetti wraz z grupą specjalistów dokona wcześniej weryfikacji stanu doczesnych szczątków Pius X, aby wskazać warunki niezbędne dla bezpiecznego transportu szklanej trumny. Dopiero po wyrażeniu ostatecznej zgody przez Stolicę Apostolską rozpoczną się przygotowania organizacyjne do pielgrzymki relikwii. Wstępnie zaplanowano ją na 7-15 października 2023 roku.

Rocznicowe obchody organizują: diecezja Treviso, gmina i parafia w Riese, gdzie urodził się przyszły papież, oraz Fundacja im. Giuseppe Sarto. Mają one na celu poszerzenie wiedzy o ich wielkim krajanie, a także wzmożenie jego czci w jego rodzinnych stronach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Giuseppe Sarto urodził się w 1835 r. w Riese koło Trevios jako drugie z dziesięciorga dzieci listonosza i krawcowej. Po studiach teologicznych przyjął w 1858 r. święcenia kapłańskie. Był kolejno: wikariuszem, proboszczem, ojcem duchownym i rektorem seminarium, kanclerzem kurii. Jednocześnie pasjonował się matematyką i astronomią, budował zegary słoneczne w regionie weneckim.

Jako biskup Mantui od 1884 r. okazywał ogromny szacunek ludziom prostym, był bardzo wrażliwy na ich potrzeby. W podległym mu seminarium diecezjalnym wprowadził nowe metody studiowania Biblii i historii Kościoła oraz ekonomię społeczną. W 1893 r. Leon XIII mianował go kardynałem i patriarchą Wenecji.

W 1903 r. został wybrany papieżem. Wówczas zreformował kurię rzymską, rozpoczął reformę prawa kanonicznego i odnowił liturgię, ustanowił Papieski Instytut Biblijny. Szczególnie przyczynił się do ożywienia pobożności eucharystycznej wprowadzając zwyczaj częstej spowiedzi i Komunii św. Wydał także dekret o wczesnej Komunii św., po którym otrzymał wielką ilość listów od dzieci. Zapraszał też do Watykanu dzieci z rzymskich parafii, które właśnie przystąpiły do pierwszej Komunii św. i prosił je o modlitwę za Kościół. Dlatego też nazwano go „papieżem dzieci”.

Reklama

Zwalczał współczesne poglądy relatywizujące i skrajnie racjonalizujące naukę katolicką, szczególnie występował przeciwko modernizmowi, który potępił w encyklice „Pascendi dominici gregis”. Nie pozwalał także, by laickie rządy państw, m.in. Francji, Hiszpanii i Niemiec, decydowały o życiu religijnym, prawie kościelnym, polityce personalnej diecezji, itp.

W 1914 r., po zamachu na arcyksięcia Ferdynanda w Sarajewie, wydał orędzie do państw, usiłując zażegnać groźbę wojny, jednak bezskutecznie. Zmarł wkrótce po jej wybuchu, 21 sierpnia 1914 r.

Podziel się cytatem

Reklama

Papież Pius XII beatyfikował go w 1951 r., a trzy lata później dokonał jego kanonizacji. Jego relikwie znajdują się w kaplicy Ofiarowania NMP w bazylice św. Piotra w Watykanie. Jego wspomnienie liturgiczne przypada 21 sierpnia.

Wstawiennictwu i modlitwie św. Piusa X jeszcze za jego życia przypisywano wiele cudów, m.in. uzdrowienie z paraliżu i raka, przywrócenie wzroku. Kiedy w podobnych sytuacjach mówiono o nim „Święty” (po włosku „il Santo”), papież odpowiadał: „Nazywam się Sarto, a nie Santo!”.

Wikariusz generalny diecezji prał. Giuliano Brugnotto podkreśla, że Pius X był – mówiąc słowami papieża Franciszka – pasterzem o zapachu owiec. Znał potrzeby wiernych w terenie. Gdy jako ksiądz został dyrektorem szkoły w Salzano, otworzył klasę dla dziewcząt, choć wówczas nie przewidywano dla nich nauki. Pomagał ofiarom epidemii cholery.Promował tydzień modlitw o jedność chrześcijan. Interesował się światem sportu. Za jego pontyfikatu w Watykanie organizowano w latach 1905-1908 mistrzostwa w lekkoatletyce, a rzymskie parafie organizowały niedzielne zawody sportowe w obecności papieża. Rywalizowali w nich także niepełnosprawni sportowcy, na czterdzieści lat przed powstaniem ruchu paraolimpijskiego.

Podziel się:

Oceń:

+7 -1
2022-11-07 19:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Kaplica św. Piusa X - w niej największe w Polsce tabernakulum

Niedziela TV

Jedyne takie tabernakulum, bo mieszczące aż ponad 200 puszek z Komunią Świętą, znajduje się na Jasnej Górze. To kaplica św. Piusa X służąca na co dzień do przechowywania Najświętszego Sakramentu. Tabernakulum ma formę nawiązującą do jasnogórskich krużganków.

Więcej ...

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

2024-05-13 07:48
Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

pl.wikipedia.org

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Dziś przypada 107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. Maryja w Fatimie przypomniała, że zdobycie nieba jest celem naszego życia - powiedział PAP kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ks. Marian Mucha. Dodał, że objawienia są wciąż aktualne, ponieważ dziś ludzie żyją jakby Bóg nie istniał.

Więcej ...

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania