Reklama

Niedziela Lubelska

Chodzi o dobro. Honorowy obywatel Puław

Agnieszka Marek

Ksiądz profesor Antoni Jerzy Czyżewski został Honorowym Obywatelem Miasta Puławy.

Uroczystość odbyła się 6 listopada. Rozpoczęła ją Msza św. w kościele Matki Bożej Różańcowej, koncelebrowana przez uczniów i przyjaciół cenionego kapłana i profesora. Liturgii z udziałem przedstawicieli władz rządowych i samorządowych, rodziny i przyjaciół oraz licznie zgromadzonych mieszkańców Puław przewodniczył bp Mieczysław Cisło.

Spełnione nadzieje

W homilii ksiądz biskup przedstawił ks. prof. Antoniego Czyżewskiego, urodzonego w 1933 r. na Wileńszczyźnie, jako kapłana niezłomnego, nie poddającego się wrogim ideologiom. Jak wspominał, w podaniu do lubelskiego seminarium młody Antoni napisał: - „Pragnę w przyszłości być jednym z tych, którzy bronią i bronić będą prawd Bożych i Kościoła Chrystusowego, a zarazem wskazywać narodowi polskiemu drogę do szczęścia i pokoju opartego na miłości Boga i bliźniego”. Temu zobowiązaniu ksiądz profesor jest wciąż wierny, czego doświadczyli m.in. mieszkańcy Puław przez 18 lat jego pracy w tym mieście. Jako proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny kapłan był wyśmienitym organizatorem życia duszpasterskiego i kulturalnego, człowiekiem wrażliwym na krzywdę i potrzeby bliźniego.

Gorliwy kapłan

Druga część uroczystości odbyła się w POK „Dom Chemika”. Przewodnicząca Rady Miasta Bożena Krygier wyjaśniła, że honorowe obywatelstwo jest wyrazem najwyższego wyróżnienia i uznania Rady Miasta Puławy, które może otrzymać osoba szczególnie zasłużona dla Puław lub wybitna osobistość. Poinformowała, że wnioskodawcą przyznania tego wyróżnienia ks. Czyżewskiemu było Puławskie Towarzystwo Tradycji Narodowych. Prezes PTTN Robert Och odczytał laudację, w której ks. Antoni Jerzy Czyżewski został przedstawiony jako osoba mająca szczególny wpływ na społeczność Puław. Wspomniał o prześladowaniach ks. Antoniego przez służby bezpieczeństwa PRL za treści głoszone w kazaniach, a także o działaniach laureata wspierających puławską „Solidarność” oraz rodziny osób internowanych. Materialnym znakiem tej działalności jest postawiony w 1986 r. na placu kościelnym krzyż upamiętniający męczeńską śmierć ks. Jerzego Popiełuszki. Ks. Czyżewski zatrudnił polonistkę zwolnioną z pracy za głoszenie treści niezgodnych z ideologią komunizmu. Izabela Bronikowska poprowadziła Duszpasterskie Spotkania Literackie, formujące młodzież w duchu patriotyzmu i wartości chrześcijańskich.

Reklama

Nieoczekiwany zaszczyt

Podczas okolicznościowych przemówień i gratulacji bp Mieczysław Cisło podkreślił liczne talenty ks. Antoniego Czyżewskiego oraz jego zatroskanie o Kościół i człowieka. Prezydent Puław Paweł Maj z wdzięcznością przyznał, że jako parafianin sam doświadczył mądrości i kształtowania umysłu przez ks. Antoniego. Księżna Barbara Czartoryska, która także należy do grona honorowych obywateli Puław, wskazała na wspólne przeżycia związane z ich historią. Przywołała światowy zjazd rodziny Czartoryskich, na którym po raz pierwszy spotkała się z ks. Czyżewskim oraz jego pracą duszpasterską.

Na zakończenie ks. prof. Antoni Jerzy Czyżewski powiedział, że zaszczyt honorowego obywatelstwa przyszedł zupełnie nieoczekiwanie, kiedy po 19 latach jego nieobecności w Puławach ktoś dostrzegł pewne dobro, które się wydarzyło. - O to dobro chodzi, nie o osobę - powiedział z pokorą. Następnie w prelekcji przedstawił analizę różnych nurtów filozoficznych i społecznych. Wystąpienie zakończył zachętą do kształtowania wolności pozytywnej i twórczej, zgodnej z rozumem i prawem Bożym.

2022-11-23 08:59

Wybrane dla Ciebie

Walentynkowy Speed Dating

2023-02-04 15:48

Chrześcijańska Szkoła Tańca Amen

Chrześcijańska Szkoła Tańca „Amen” z Wrocławia organizuje dla wierzących osób samotnych w wieku 25-35 lat przestrzeń do spotkania i bliższego poznania i zaprasza na Chrześcijańskie Szybkie Randki.

Więcej ...

Msza św. krok po kroku

Adobe. Stock.

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Więcej ...

Franciszek do katolików Sudanu Pd. : nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 09:22

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Wiara

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Uskrzydlająca wizja

Wiara

Uskrzydlająca wizja

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi