Reklama

Niedziela Lubelska

Błogosławiony pomysł. Światowe Dni Młodzieży

Lubelscy uczestnicy ŚDM w Madrycie w 2011 r.

Marta Charymska

Lubelscy uczestnicy ŚDM w Madrycie w 2011 r.

Nowe wyzwania łączą młodzież z Chrystusem i Kościołem.

Obchody Światowego Dnia Młodzieży za sprawą papieża Franciszka odbywają się w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Spotkania młodzieży ze swoimi biskupami na szczeblu diecezjalnym, zainicjowane przez św. Jana Pawła II, trwają od 37 lat.

Wiosna młodych

Pomysł św. Jana Pawła II, aby zaprosić młodzież do wspólnej modlitwy i świętowania, był chyba jednym z najbardziej błogosławionych i owocnych. Ogłoszony na marzec 1985 r. pierwszy Dzień Młodzieży zapoczątkował zupełnie nową erę w relacjach papieży i hierarchii kościelnej z ludźmi młodymi. Właściwie można zasadnie powiedzieć, że idea ta przywróciła młodych ludzi Kościołowi. Młodzież po raz pierwszy w historii została wyraźnie zauważona i chętnie na to zainteresowanie odpowiedziała. Papież - Polak nie zatrzymał się na jednym dniu w roku, dołączył do niego kilkudniowe spotkania, czyli Światowe Dni Młodzieży, organizowane w różnych miejscach na świecie. Napisał także specjalny list do młodych, a potem regularnie co roku kierował do nich krótkie orędzie. W latach 80. XX wieku teksty papieskie z trudem docierały do Polski. W Lublinie kolportowali je profesorowie KUL odwiedzający Watykan. Kopie listu do młodych odbijane były na kiepskim powielaczu, ale były licznie i chętnie czytane. Rozpoczęła się prawdziwa wiosna młodych w Kościele.

Lubelskie świętowanie

W naszej diecezji obchody Dnia Młodzieży po raz pierwszy zorganizowane zostały w 1992 roku. Początkowo odbywały się tylko w Lublinie, z czasem uroczystości przygotowywano również w Chełmie i Puławach. Młodym zawsze towarzyszyli księża i biskupi. Istotnym elementem były procesje z palmami (pierwotnie święto organizowane było w Niedzielę Palmową) wyruszające z centrów miast i zmierzające do archikatedry w Lublinie, bazyliki na chełmskiej górce czy historycznego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puławach. Procesje były pięknym znakiem wiary i radości młodego pokolenia. Owocem Dni Młodzieży jest też Koncert Chwały, który zadebiutował na Placu Litewskim w Lublinie po pierwszej peregrynacji krzyża Światowych Dni Młodzieży i zawsze gromadzi kilkanaście tysięcy uczestników.

Reklama

Nasza diecezja od 1993 r. była reprezentowana na Światowych Spotkaniach Młodzieży. Do Denver w USA poleciała tylko kilkuosobowa delegacja, ale już do Rzymu na Jubileusz Roku 2000 przybyło ponad 2500 osób. W trakcie zlotu odbywającego się w Polsce w 2016 r. przyjęliśmy u nas pół tysiąca gości z całego świata. Duży wkład w wyjazdy na duże światowe spotkania ma bp Adam Bab. W 1997 r. po raz pierwszy jako kleryk prowadził grupę w Paryżu, od tamtej pory jako kapłan i biskup towarzyszy nieprzerwanie młodym w kolejnych spotkaniach. Nie zabraknie go również w przyszłym roku w Lizbonie.

Wokół patrona internautów

Zmiana terminu Dnia Młodzieży pociąga za sobą poszukiwanie nowej formuły świętowania. W naszej archidiecezji w tym roku połączone będzie z uroczystością patronalną Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (20 listopada) i przyjęciem nowych członków w szeregi organizacji. Ponadto w tym czasie rozpocznie się peregrynacja relikwii bł. Carlo Acutisa, ogłoszonego patronem internautów i bardzo bliskiego młodym ludziom. Oprócz Lublina relikwie odwiedzą także Kraśnik, Bychawę, Krasnystaw, Lubartów, Łęczną, Opole Lubelskie, Puławy i Chełm. Nie zabraknie gestów miłosierdzia w postaci kanapek dla osób bezdomnych czy odwiedzin w domach dziecka. Ważnym elementem będzie także promocja przyszłorocznego spotkania z papieżem Franciszkiem w Lizbonie; jeszcze trwają zapisy na to wydarzenie.

Poprzez świętowanie w archidiecezji oraz wyjazdy na spotkania światowe rodziło się lubelskie „pokolenie JP2”. Oby nowe wyzwania łączyły jeszcze bardziej młodzież z Chrystusem i Kościołem.

2022-11-23 09:07

Wybrane dla Ciebie

Być solą ziemi i światłem świata

Niedziela Ogólnopolska 6/2020, str. IV

Adobe.Stock.pl

Więcej ...

Kard. Zen nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla

2023-02-04 11:56
Kard. Joseph Zen

Jindřich Nosek (NoJin)/pl.wikipedia.org

Kard. Joseph Zen

Były biskup Hongkongu, 91-letni kardynał Joseph Zen Ze-kiun, został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla wraz z pięcioma innymi działaczami na rzecz praw człowieka. Kandydatury tych osób do prestiżowej nagrody zgłosiła grupa polityków z USA uzasadniając, że są oni „pełnymi pasji orędownikami” praw człowieka w chińskim Specjalnym Regionie Administracyjnym – poinformowała gazeta „Hong Kong Free Press”.

Więcej ...

Franciszek do katolików Sudanu Pd. : nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 09:22

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Wiara

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Uskrzydlająca wizja

Wiara

Uskrzydlająca wizja

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w...

Kościół

Nowe zasady przygotowania do sakramentu bierzmowania w...

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?