Reklama

Niedziela Lubelska

Błogosławiony pomysł. Światowe Dni Młodzieży

Lubelscy uczestnicy ŚDM w Madrycie w 2011 r.

Marta Charymska

Lubelscy uczestnicy ŚDM w Madrycie w 2011 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowe wyzwania łączą młodzież z Chrystusem i Kościołem.

Obchody Światowego Dnia Młodzieży za sprawą papieża Franciszka odbywają się w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata. Spotkania młodzieży ze swoimi biskupami na szczeblu diecezjalnym, zainicjowane przez św. Jana Pawła II, trwają od 37 lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wiosna młodych

Pomysł św. Jana Pawła II, aby zaprosić młodzież do wspólnej modlitwy i świętowania, był chyba jednym z najbardziej błogosławionych i owocnych. Ogłoszony na marzec 1985 r. pierwszy Dzień Młodzieży zapoczątkował zupełnie nową erę w relacjach papieży i hierarchii kościelnej z ludźmi młodymi. Właściwie można zasadnie powiedzieć, że idea ta przywróciła młodych ludzi Kościołowi. Młodzież po raz pierwszy w historii została wyraźnie zauważona i chętnie na to zainteresowanie odpowiedziała. Papież - Polak nie zatrzymał się na jednym dniu w roku, dołączył do niego kilkudniowe spotkania, czyli Światowe Dni Młodzieży, organizowane w różnych miejscach na świecie. Napisał także specjalny list do młodych, a potem regularnie co roku kierował do nich krótkie orędzie. W latach 80. XX wieku teksty papieskie z trudem docierały do Polski. W Lublinie kolportowali je profesorowie KUL odwiedzający Watykan. Kopie listu do młodych odbijane były na kiepskim powielaczu, ale były licznie i chętnie czytane. Rozpoczęła się prawdziwa wiosna młodych w Kościele.

Lubelskie świętowanie

W naszej diecezji obchody Dnia Młodzieży po raz pierwszy zorganizowane zostały w 1992 roku. Początkowo odbywały się tylko w Lublinie, z czasem uroczystości przygotowywano również w Chełmie i Puławach. Młodym zawsze towarzyszyli księża i biskupi. Istotnym elementem były procesje z palmami (pierwotnie święto organizowane było w Niedzielę Palmową) wyruszające z centrów miast i zmierzające do archikatedry w Lublinie, bazyliki na chełmskiej górce czy historycznego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puławach. Procesje były pięknym znakiem wiary i radości młodego pokolenia. Owocem Dni Młodzieży jest też Koncert Chwały, który zadebiutował na Placu Litewskim w Lublinie po pierwszej peregrynacji krzyża Światowych Dni Młodzieży i zawsze gromadzi kilkanaście tysięcy uczestników.

Reklama

Nasza diecezja od 1993 r. była reprezentowana na Światowych Spotkaniach Młodzieży. Do Denver w USA poleciała tylko kilkuosobowa delegacja, ale już do Rzymu na Jubileusz Roku 2000 przybyło ponad 2500 osób. W trakcie zlotu odbywającego się w Polsce w 2016 r. przyjęliśmy u nas pół tysiąca gości z całego świata. Duży wkład w wyjazdy na duże światowe spotkania ma bp Adam Bab. W 1997 r. po raz pierwszy jako kleryk prowadził grupę w Paryżu, od tamtej pory jako kapłan i biskup towarzyszy nieprzerwanie młodym w kolejnych spotkaniach. Nie zabraknie go również w przyszłym roku w Lizbonie.

Wokół patrona internautów

Zmiana terminu Dnia Młodzieży pociąga za sobą poszukiwanie nowej formuły świętowania. W naszej archidiecezji w tym roku połączone będzie z uroczystością patronalną Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (20 listopada) i przyjęciem nowych członków w szeregi organizacji. Ponadto w tym czasie rozpocznie się peregrynacja relikwii bł. Carlo Acutisa, ogłoszonego patronem internautów i bardzo bliskiego młodym ludziom. Oprócz Lublina relikwie odwiedzą także Kraśnik, Bychawę, Krasnystaw, Lubartów, Łęczną, Opole Lubelskie, Puławy i Chełm. Nie zabraknie gestów miłosierdzia w postaci kanapek dla osób bezdomnych czy odwiedzin w domach dziecka. Ważnym elementem będzie także promocja przyszłorocznego spotkania z papieżem Franciszkiem w Lizbonie; jeszcze trwają zapisy na to wydarzenie.

Poprzez świętowanie w archidiecezji oraz wyjazdy na spotkania światowe rodziło się lubelskie „pokolenie JP2”. Oby nowe wyzwania łączyły jeszcze bardziej młodzież z Chrystusem i Kościołem.

Podziel się:

Oceń:

2022-11-23 09:07

Wybrane dla Ciebie

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją nieśmiertelnością

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 6, 52-59.

Więcej ...

Radio TOK FM odpowie finansowo za język nienawiści

2024-04-19 13:50

Tomasz Zajda/fotolia.com

Urząd skarbowy ściągnie z kont należącego do Agory radia Tok FM 88 tys. złotych. To kara, jaką na stację nałożył przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za używanie języka nienawiści.

Więcej ...

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach i porzucaniu stanu kapłańskiego

2024-04-19 22:02

Karol Porwich/Niedziela

Przyczyny kryzysów księży w Polsce i porzucania stanu kapłańskiego były tematem ogólnopolskiej sesji zorganizowanej przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce przy Komisji Duchowieństwa KEP, która obradowała w piątek Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Wiara

Gdy spożywamy Eucharystię, Jezus karmi nas swoją...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Kościół

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous