Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Przyjdź posłuchaj egzorcysty

Ks. prał. Stanisław Przerada podczas spotkania z wiernymi w pierwszą niedzielę miesiąca

ks. Mirosław Benedyk

Ks. prał. Stanisław Przerada podczas spotkania z wiernymi w pierwszą niedzielę miesiąca

W ostatnich latach co raz więcej osób szuka pomocy u egzorcysty. Jak wyjaśnia ks. prał. Stanisław Przerada większość z tych osób to ludzie zagubieni, rzadziej opętani.

Z myślą o tych osobach, ale i nie tylko, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca w kościele Świętego Krzyża w Świdnicy przy ul. Westerplatte o godz. 15.00 organizowane jest modlitewne spotkanie, połączone z Eucharystią oraz z katechezą, w czasie której poruszane są aspekty życia duchowego. Najbliższe już w niedzielę 4 grudnia o godz. 15.

- Na drodze do Boga, do życia niebieskiego zawsze na przeszkodzie stoi grzech, to on zamyka drogę do Boga. – Dlatego chcemy się dziś modlić o uwolnienie z grzechów i o łaskę ich poznania, a także o mocne żałowanie za nie - wyjaśniał 6 listopada diecezjalny egzorcysta i penitencjarz katedralny, zachęcając do skorzystania z sakramentu pokuty, którym w tym dniu szafował ks. kan. Zenon Bocheński – doświadczony spowiednik katedralny.

ks. Mirosław Benedyk

Czas i Jezus

W wygłoszonej katechezie ksiądz egzorcysta zwrócił uwagę dwa warunki niezbędne w odbywaniu formacji i kształtowaniu postaw, a są nimi: odpowiednie miejsce i poświęcony czas. – Pamiętajmy, że czas w naszym życiu powinniśmy wypełniać czymś szlachetnym – podkreślał ks. Przerada, wyjaśniając, że wiele ludzkich problemów bierze się ze złego wykorzystywania czasu. – Stąd tak istotne jest w życie w czasie, aby tego czasu nie zmarnować – mówił, zwracając uwagę, aby nie wyprzedzać Pana Boga, bowiem wszystko ma swój czas. - Jest czas na narzeczeństwo, na małżeństwo i wspólne mieszkanie, na wspólne pożycie i odpowiedzialność rodzicielską. A człowiek lubi tak wyprzedzać Pana Boga. Na wszystko przyjdzie czas. Nie można posadzić dziecka za kierownicą samochodu i dać mu jechać, bo jest jeszcze nie przygotowane. Bądźmy cierpliwi – apelował kapłan, wyjaśniając, że w życiu pojawiają się dramaty, ponieważ ludzie wyprzedzają Pana Boga. - Wypełniajmy nasz czas przez przygotowywanie – zachęcał, tłumacząc, że do wszystkiego w życiu należy się przygotowywać, nie tylko do dorosłości, ale i do sakramentów, a przede wszystkim do śmierci.

Reklama

ks. Mirosław Benedyk

Natomiast w czasie Mszy świętej ks. Przerada przypomniał o świadomym przyjmowaniu Komunii Świętej. – Chociaż na ludzki rozum nie jesteśmy w stanie pojąć czym jest Eucharystia, to jednak jest to Jezus obecny wśród nas. Ciało Chrystusa to nie jest jakiś symbol czy znak przeszłości, ale to jest Chrystus tu i teraz pośród nas, który nas umacnia, abyśmy nie wpadli w grzechy – wyjaśniał.

ks. Mirosław Benedyk

***

W wywiadzie udzielonym przed dekadą dla Niedzieli Świdnickiej ks. Przerada opowiadał jak bronić się przed opętaniem. Mimo upływu lat wskazówki te są nadal aktualne. 

- Księże Prałacie, co stanowi szczególną obronę przed opętaniem lub powtórnym opętaniem?

- Człowiek, który doznał uwolnienia, uwierzył Chrystusowi, powinien przede wszystkim trwać na codziennej modlitwie. Po drugie - powinien często przystępować do sakramentu pokuty. Po trzecie - powinien czytać dobre książki religijne lub inne pisma religijne. Po czwarte - ważne jest, by był w stałym kontakcie z kapłanem, który czuwałby nad jego prawidłowym rozwojem duchowym. Istotna jest również wtedy wspólnota, np. parafialna, modlitewna, charyzmatyczna. Człowiek, żeby ponownie nie wrócił do zła, powinien wejść do wspólnoty zdrowej religijnie. Taką najbardziej podstawową wspólnotą jest życie w swojej parafii, uczęszczanie na nabożeństwa w swojej parafii. Niezwykle ważna jest osobista rozmowa z kapłanem o stanie swojej drogi życiowej, by kapłan potwierdził, czy moja dalsza religijność idzie we właściwym kierunku. Dlaczego to jest takie ważne? Bo czasami złe duchy mogą na nowo próbować wchodzić w myśli, uczucia i w wolę, i człowiek może mieć na sobie tzw. zemstę demonów, to, co powiedział Pan Jezus do uzdrowionego człowieka w Ewangelii św. Jana: „Wyzdrowiałeś, ale uważaj, żeby ci się coś gorszego nie przytrafiło”. Dlatego taką najbardziej bezpieczną forma, jest właśnie powrót do wspólnoty parafialnej, do wspólnoty ludzi wierzących, modlitwa z tą wspólnotą i stały kontakt z kapłanem w spowiedzi i poza spowiedzią. (cały wywiad znajduje się tutaj).

Reklama

ks. Mirosław Benedyk

Kontakt bezpośredni

Dodajmy, że ks. prał. Stanisław Przerada jako egzorcysta przyjmuje w każdy poniedziałek w godzinach od 9.30 do 12. w Diecezjalnej Poradni Rodzinnej w Świdnicy przy, ul. Budowlana 6 B. Jako penitencjarz katedralny pełni także dyżur w konfesjonale w katedrze świdnickiej w każdą środę i piątek od godz. 16 do 18. W diecezji funkcjonuje także drugi ksiądz egzorcysta, jest nim ks. Wojciech Drab, z którym można się spotkać po wcześniejszym ustaleniu terminu pod numerem telefonu 575-884-577 (zasadniczo telefon czynny w piątki - w razie niepowodzenia należy próbować w innym czasie).

ks. Mirosław Benedyk

2022-11-23 15:42

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Egzorcysta nie powinien być sam

Niedziela przemyska 34/2018, str. VI

Z ks. prof. Marianem Rajchlem, archidiecezjalnym egzorcystą, rozmawia ks. Zbigniew Suchy (cz. 3)

Więcej ...

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 49

Adobe.Stock

Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Więcej ...

Prymas Polski: formacja do kapłaństwa ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą

2023-02-06 20:04
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

Formacja ma prowadzić do prawdziwie osobistego życia wiarą i ciągłej pracy nad sobą - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. w budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu na rozpoczęcie trzydniowej Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP. Główny temat obrad to „Ludzki i duchowy wymiar etapu propedeutycznego”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Wiara

Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem

Święta z koszem róż

Niedziela Kielecka

Święta z koszem róż

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

Wiadomości

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1651 osób zginęło w...

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?