Reklama

Polska

Prymas Polski: chcemy wraz ze skrzywdzonymi dźwigać ich krzyż

Karol Porwich/Niedziela

„Dramat wykorzystania zakrywa przed skrzywdzonymi oblicze Boga pełne miłości” - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, rozpoczynając w katedrze gnieźnieńskiej drogę krzyżową w dniu modlitwy i pokuty za grzech wykorzystania małoletnich. Dzień ten obchodzony jest w Kościele w Polsce w pierwszy piątek Wielkiego Postu. W tym roku odbył się po raz siódmy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Dramat wykorzystania zakrywa przed skrzywdzonymi oblicze Boga pełne miłości. Jakże trudno sercu przepełnianemu tym ogromnym bólem uwierzyć, że Bóg jest po jego stronie, i że może liczyć na towarzyszenie i wsparcie wspólnoty Kościoła. To jest doświadczenie krzyżowej drogi, na którą wraz z Chrystusem weszły osoby zranione. Chcemy na tej drodze i my towarzyszyć, chcemy wraz z nimi dźwigać ten krzyż, chcemy ich cierpienie zanurzyć w tajemnicy męki naszego Zbawiciela” - mówił na początku modlitwy abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński, który z ramienia Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, przewodniczył wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej nabożeństwu drogi krzyżowej i Mszy św. w intencji osób skrzywdzonych i wykorzystanych. Homilię wygłosił ks. Wojciech Rzeszowski, psycholog i terapeuta, delegat arcybiskupa gnieźnieńskiego ds. ochrony dzieci i młodzieży. W swoim słowie podzielił się osobistym doświadczeniem pracy i towarzyszenia osobom skrzywdzonym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

„Poproszono mnie kiedyś o refleksję nad pełnioną już od kilku lat posługą biskupiego delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży. Napisałem wówczas krótkie świadectwo, któremu nadałem tytuł: ksiądz w piekle. Wiem, brzmi to dziwnie. Ksiądz w piekle? Tytuł jest metaforą, jednak niedaleką od rzeczywistości” - przyznał ks. Rzeszowski tłumacząc, że piekło oznacza tu nie tyle miejsce, co stan ducha, a niekiedy i całego życia.

„Wiele razy miałem okazję spotykać osoby zranione w Kościele - kontynuował. - Często byłem pierwszą osobą, która mogła usłyszeć i poznać ich bolesną historię. Właśnie wtedy czułem się jak w piekle. Byłem przygnieciony ciężarem ich cierpienia, ilością smutku, bezradności, poczucia brudu i zła, samotnie przeżywanego bólu, o którym zazwyczaj nikt inny nie wie. Było to dla mnie trudne, ale jednak chwilowe. Uczestniczyłem w cierpieniu innych, chciałem im pomóc, ale nie nosiłem w swoim ciele ich ran. Oni nosili je przez całe życie i nie mogli się od nich uwolnić” - mówił kapłan.

Ks. Rzeszowski podkreślił, że cierpienie spowodowane wykorzystaniem seksualnym nie jest chorobą, jak choćby depresja, z którą również w swojej posłudze miał kontakt. To konsekwencja doznanej krzywdy, tym boleśniejsza, gdy zadaje ją ktoś, komu się wierzy i ufa, bo reprezentuje samego Boga. „Dlatego ważne są takie dni, jak dziś” - podkreślił ks. Rzeszowski.

Reklama

„Pragniemy podejmować modlitwę wynagradzającą za grzechy dokonane w Kościele, modlić się o nawrócenie i przebaczenie, a jednocześnie wyrazić naszą troskę i szacunek wobec osób zranionych. Chcemy im powiedzieć: wiemy, że jesteście pośród nas, choć nie wszystkich znamy. Przeczuwamy wasze cierpienie, mamy dla niego szacunek i otaczamy was modlitwą, w której prosimy miłosiernego Boga, by uzdrowił wasze rany. Jesteśmy gotowi wyjść wam na spotkanie i być razem z wami” - zapewnił ks. Rzeszowski.

W modlitwie uczestniczyli wierni świeccy, osoby konsekrowane, klerycy i wychowawcy seminarium duchownego oraz gnieźnieńscy kapłani z biskupem Radosławem Orchowiczem.

Podczas Mszy św. modlono się także o za naród ukraiński doświadczający agresji rosyjskiej, aby obronił swoją niepodległość i zaznał upragnionego pokoju.

Transmisja drogi krzyżowej i Mszy św. dostępna na www.archidiecezja.pl i www.prymaspolski.pl

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2023-02-24 20:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski na spotkaniu z mieszkańcami schronisk dla osób bezdomnych

KEP

Prymas Polski abp Wojciech Polak spotkał się dziś z podopiecznymi Stowarzyszenia „DOM”, które prowadzi w Gnieźnie dwa schroniska dla osób bezdomnych. Placówki zapewniają im dach nad głową i pracę, pomagając w ten sposób wyjść z bezdomności. Bezdomni przygotowali spektakl na podstawie sztuki Ramona Cue Romano SJ pt. „Mój Chrystus Połamany”.

Więcej ...

Media: Morze Kaspijskie wysycha w zawrotnym tempie

2025-07-24 19:32
Morze Kaspijskie

wikipedia/Rassim

Morze Kaspijskie

Poziom wody w Morzu Kaspijskim spadł do najniższego poziomu w historii obserwacji - tafla wody znajduje się na wysokości 29 metrów poniżej poziomu morza - poinformował w czwartek portal Times of Central Asia.

Więcej ...

Ordo Iuris zawiadamia prokuraturę i żąda zawieszenia prawa wykonywania zawodu przez lek. Gizelę Jagielską

2025-07-25 13:45

Adobe Stock

Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris złożył dziś zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez lek. Gizelę Jagielską i personel medyczny Powiatowego Zespołu Szpitali w Oleśnicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Jakub Starszy, apostoł z Composteli

Święci i błogosławieni

Jakub Starszy, apostoł z Composteli

Litania do św. Krzysztofa

Modlitwa

Litania do św. Krzysztofa

Muniek Staszczyk: spowiedź jest jak prysznic

Kościół

Muniek Staszczyk: spowiedź jest jak prysznic

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

W diecezjach

W parafii w Kępnie niespodziewanie zmarł ks. Grzegorz...

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny