Reklama

Niedziela Łódzka

Abp Ryś: Pokusa pokazuje nam Boże przykazania jako niewykonalne

ks. Łukasz Burchard

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Czy więcej jest w nas posłusznego Chrystusa czy nieposłuszeństwa Adama. Wiara jest przede wszystkim posłuszeństwem Bogu? – pytał abp Grzegorz Ryś Polaków w Niemczech.

Metropolita łódzki przewodniczył we Mszy św. ku upamiętnieniu królowej Rychezy w katedrze kolońskiej. Udział w uroczystości wzięli Polacy zamieszkujący w Niemczech, przedstawiciele władz: Landtagspräsident Nadrenii Północnej-Westfalii, Ministerpräsident tego landu, burmistrz Kolonii oraz Konsul Generalny Ukrainy w Düsseldorfie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii metropolita łódzki odniósł się do liturgii słowa, tłumacząc znaczenie posłuszeństwa i nieposłuszeństwa na przykładzie Jezusa i Adama. – Święty Paweł w Liście do Rzymian mówi, że tak naprawdę stoimy między nieposłuszeństwem Adama i posłuszeństwem Chrystusa. Słowo stawia nam pytanie, do którego z nich jest nam bliżej, którego z nich w większym stopniu odnajdujemy w sobie? Czy więcej jest w nas posłusznego Chrystusa czy nieposłuszeństwa Adama. Wiara jest przede wszystkim posłuszeństwem Bogu? – pytał abp Ryś. Wyjaśniając tę znaczącą różnicę, podkreślił, że umiejętność oddalenia się od szatana polega na pełnym zaufaniu i powierzeniu swojego życia Panu Bogu. – Ewangelia pokazuje nam Jezusa jako człowieka, który żyje słowem Bożym. Na wszystkie pokusy szatana Jezus odpowiada cytatami z konkretnej księgi biblii – zauważył duszpasterz.

W dalszej części rozważań abp Ryś powiedział, że pokusa może dać się we znaki nie tylko w przestrzeni samotności, ale nawet pośród tłumu, w świątyni, w każdym miejscu na świecie, dlatego najlepszym rozwiązaniem na ochronę przed nią jest życie słowem Pana, na wzór Chrystusa. – Słowo Boga stało się Jego wewnętrznym przekonaniem, nie jest zbiorem zewnętrznym nakazów, zakazów, jest Jego własnym sposobem myślenia, wartościowania, jest tym, jak Jezus myśli, kocha, wybiera, decyduje. To jest posłuszeństwo Bogu, kiedy nosisz słowo Boga w sobie tak głęboko i tak dalece się z Nim utożsamiając – powiedział. Podsumowując komentarz do liturgii, łódzki pasterz wyjaśnił, że zadając sobie pytanie o podobieństwo do Jezusa i Adama, zasadniczą kwestią jest życie według Pisma Św. Obaj wierzyli w istnienie Boga, ale z tą różnicą, że Chrystus w pełni był posłuszny słowu, a Adam uznał je za niemożliwe do wykonania, uznając Boga za rywala. – Posłuszeństwo czy nieposłuszeństwo wobec Boga ma przede wszystkim znaczenie w naszym życiu, ale przynosi także owoce w życiu innych ludzi, nie jest naszą prywatną sprawą – przekłada się też na życie tych, którzy żyją z nami i będą żyć po nas – podsumował.

Reklama

W kolejnej części homilii metropolita łódzki odniósł się do patronki dnia, czyli Rychezy – matki i wychowawczyni swoich dzieci, ale i pokolenia polskiego, niemieckiego i ukraińskiego. – Matkę można poznać po dzieciach. To, co jest niewątpliwe, to że wszystkie źródła historyczne pokazują Rychezę jako tę, która miała wielki wpływ na wychowanie dzieci, ich edukację. To jest tym ciekawsze, że jej maż, Mieszko II, miał opinię najbardziej wykształconego władcy. Ojciec był niesłychanie wykształcony, ale wszystkie źródła mówią, że Kazimierza i Gertrudę wychowywała matka – przypomniał zebranym abp Ryś. Opisując pokrótce jej życiorys, homileta zauważył, że królowa nie tylko wychowywała swoje dzieci, ale bardzo im pomagała. Kazimierza, nazwanego Odnowicielem, wspierała w odbudowie państwa polskiego, natomiast w życiu Gertrudy odegrała rolę strażniczki duchowej, ofiarując jej modlitewnik, dzięki któremu kształtowała wrażliwość i pogłębiała relację z Bogiem. – Myślę, że Rycheza jest matką i wychowawczynią nie tylko tych dwojga swoich dzieci, ale skoro tu jesteście, to znaczy, że przyznajecie się do jej rodziny, chcecie się też od niej uczyć tej wspólnoty u źródła – podsumował metropolita łódzki.

Reklama

Rycheza była żoną Mieszka II, matką Kazimierza Odnowiciela. Starała się o odnowę struktur kościelnych oraz państwowych na terenie Polski po najazdach czeskich i wystąpieniach ludności ziem polskich wczesnofeudalnego okresu.

Metropolita łódzki uczestniczył w uroczystości na zaproszenie rektora Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech – ks. Michała Wilkosza. Siedziba Rektoratu Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech obecnie znajduje się w Hanowerze.    

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2023-02-27 15:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W co grają Niemcy?

Bogdan Musiał - historyk specjalizujący się w badaniu dziejów Niemiec, Polski i Rosji w XX wieku. Profesor i wykładowca polskich i niemieckich uczelni

Mateusz Wyrwich

Bogdan Musiał - historyk specjalizujący się w badaniu dziejów Niemiec, Polski i Rosji w XX wieku. Profesor i wykładowca polskich i niemieckich uczelni

O polityce Niemiec i o tym, czy rzeczywiście wszelkie zło tkwi w SPD, z dr. hab. Bogdanem Musiałem, historykiem, rozmawia Mateusz Wyrwich.

Więcej ...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Adobe Stock

Nowenna do Krwi Chrystusa w każdej porze i potrzebie. Szczególnie do odmawiania przed rozpoczęciem lipca jako miesiąca szczególnej czci Krwi Chrystusa (22-30 czerwca).

Więcej ...

Matka i żony obrońców Mariupola w Watykanie: już tylko papież może im pomóc!

2024-06-26 17:20

Vatican News

Wyjątkowa delegacja ukraińskich kobiet spotkała się z papieżem Franciszkiem. Mowa o matce i żonach obrońców Mariupola, którzy podczas pokazowych procesów zostali skazani przez Rosjan na dożywocie, albo co najmniej 20 lat więzienia za udział w obronie swego ojczystego miasta. Nałożony na nich wyrok sprawia, że zostali wykreśleni z listy jeńców wojennych do ewentualnej wymiany. „Nie mamy żadnych wiadomości o naszych bliskich. Już tylko papież może im pomóc” – mówiły kobiety o spotkaniu z papieżem.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?